Blog podróżniczy » Europa » Francja » Kiedy najlepiej jechać do Francji? Pogoda i klimat we Francji
Francja

Kiedy najlepiej jechać do Francji? Pogoda i klimat we Francji

Kiedy najlepiej jechać do Francji? Pogoda i klimat we Francji

Francja to kraj o umiarkowanym klimacie i przyjemnych warunkach pogodowych przez niemal cały rok. Powodem jest przede wszystkim położenie kraju – sąsiedztwo Oceanu Atlantyckiego od Zachodu, Morza Śródziemnego od południa i otaczające Francję górskie szczyty oraz różnorodne ukształtowanie terenu. Najlepszy termin na wyjazd do Francji jak zawsze zależy oczywiście od kierunku planowanej podróży.

Klimat i pogoda we Francji

Klimat we Francji ogólnie określany jest jako umiarkowany, ale jako że powierzchnia Francji jest bardzo duża (to trzecie co do wielkości państwo w Europie), a ukształtowanie terenu jest zróżnicowane, to klimat różni się nieco w zależności od części kraju. Można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje klimatu umiarkowanego panującego we Francji: oceaniczny, przejściowy z cechami kontynentalnymi, podzwrotnikowy (śródziemnomorski) oraz górski. Gdyby ktokolwiek zastanawiał się, kiedy najlepiej pojechać do Francji, to warto sprawdzić, pod którego wpływem znajduje się wybrany kierunek podróży.

Charakterystycznym elementem pogody we Francji jest też wiejący tutaj wiatr o tajemniczej nazwie „mistral”. Mistral to zimny i suchy wiatr, który obniża temperaturę, ale za to przynosi słoneczną i bezchmurną pogodę. We Francji taki wiatr wieje najczęściej w kierunku wybrzeży Morza Śródziemnego i występuje głównie w okresie wiosenno-zimowym.

Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że najcieplejsze miesiące we Francji to czerwiec, lipiec i sierpień, czyli szczyt sezonu turystycznego. Najzimniejsze z kolei są grudzień, styczeń i luty, czyli tak jak w Polsce i większej części Europy.

Pogoda i klimat na zachodzie Francji

Zachodnią część Francji, ze względu na bliskość Oceanu Atlantyckiego obejmuje klimat umiarkowany oceaniczny. Na tych terenach opady, wilgotność i temperatura we Francji są wynikiem głównie wpływu powietrza znad oceanu. Przez ponad połowę dni w roku można się spodziewać opadów deszczu, ale poza tym pogoda jest bardzo łagodna. W północno-zachodniej część kraju, na terenach półwyspu Bretońskiego i w samej Bretanii klimat charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza, sporą ilością opadów oraz częstymi, niekiedy porywistymi wiatrami.

Pogoda i klimat na północy Francji

Na północy Francji panuje klimat umiarkowany przejściowy. Choć północ najczęściej kojarzy się z chłodem, to tutaj pogoda jest całkiem przyjemna. Zimą, choć nocami pojawiają się oczywiście przymrozki, to temperatury rzadko spadają poniżej zera. Latem termometry pokazują zawsze powyżej 20 stopni Celsjusza, bywają także upalne dni. Po stronie północno-wschodniej głównie na obszarach Alzacji panuje typowy klimat kontynentalny, z ciepłym latem i śnieżnymi zimami. Latem bardzo często pojawiają się gwałtowne burze.

Okolice Paryża, czyli równinne obszary w głębi lądu, pomiędzy Bretanią a Alzacją to skrzyżowanie obu tych klimatów. Zimą zdarzają się ujemne temperatury, natomiast latem na termometrach może pojawić się nawet powyżej 30 stopni Celsjusza. Deszcze zdarzają się tutaj o każdej porze roku, bez względu na temperaturę.

Pogoda i klimat we wschodniej Francji

Wschodnia część Francji przy granicy z Niemcami zaliczana jest do klimatu umiarkowanego przejściowego, podobnie jak Polska. Wpływ oceanu jest już znacznie mniejszy. Pogoda i temperatury w ciągu roku dla większości wschodnich rejonów są zbliżone do tych, które panują w Polsce, czyli przede wszystkim bardziej surowa zima z częstymi opadami śniegu i ciepłe lato oraz obfitujące w opady wiosna i jesień.

Pogoda i klimat na południu Francji

Na południu i wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnomorskiego przeważa przyjemny klimat śródziemnomorski. Lato jest tu ciepłe i suche, z wieloma upalnymi dniami, choć często bywa również wietrzne. Zimy są bardzo łagodne, więc kiedy w Polsce panuje mroźna i często śnieżna zima, tutaj wciąż jest ciepło i rzadko temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Przelotne deszcze pojawiają się głównie wiosną i zimą. Klimat śródziemnomorski obejmuje całą Prowansję i obszary nadmorskie. W tej części sezon turystyczny we Francji zaczyna się już w maju, a kończy dopiero w październiku.

Wyjątkiem są rejony Alp i Pirenejów, w których panuje klimat górski, a pogoda i temperatury są zależne od wysokości. U stóp górskich szczytów można liczyć na pogodę zbliżoną do tej w okolicznych rejonach, a wraz z wysokością spadają temperatury i rośnie liczba opadów. Latem w górach jest dużo chłodniej niż w pozostałych częściach kraju, zimą bardzo szybko pojawiają się warunki idealne do uprawiania sportów zimowych. W najwyższych partiach gór panuje wieczna zima, a temperatura rzadko spada poniżej zera.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować