Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Madera » Funchal – atrakcje i targ Mercado dos Lavradores
Madera Relacje z podróży

Funchal – atrakcje i targ Mercado dos Lavradores

Funchal atrakcje turystyczne

Idealnym miejscem wypadowym na Maderze jest zdecydowanie jej stolica, czyli Funchal. Znajdziemy tutaj szeroki wybór noclegów, wypożyczalni samochodów, sklepów i restauracji. Będzie to również najłatwiejsze miejsce do rozpoczęcia zwiedzenia wyspy komunikacją miejską, a także będziemy mieli pewność, że bezproblemowo dojedziemy z i na lotnisko.

Wielu odwiedzających zastanawia się jednak czy w Funchal jest co zobaczyć. Oczywiście, że tak. Sama stolica, podobnie jak cała wyspa mają dużo do zaoferowania. W dzisiejszym wpisie podpowiem Wam z jakich atrakcji skorzystać podczas pobytu w Funchal, aby jeszcze bardziej urozmaicić sobie wyjazd.

Funchal – plaże

Osoby, które wybierają się na Maderę głównie w poszukiwaniu pięknych, choć w większości kamienistych, plaż, z całą pewnością będą usatysfakcjonowane położeniem Funchal. Stolica Madery leży na samym południu wyspy, dając możliwość spacerów wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. To właśnie w jednej z dzielnic Funchal położona jest wyjątkowo urokliwa Praia Formosa, która co roku przyciąga turystów z całego świata. W dzielnicy Lido znaleźć można o wiele więcej kameralnych kąpielisk, w tym także plaże piaszczyste.

Funchal – atrakcje

Dla wielu ogromną atrakcję stanowić będzie także zjazd saniami z Monte do Funchal. Z całą pewnością jest to przeżycie nie do zapomnienia oraz jedna z najbardziej oryginalnych rozrywek, jakich doświadczyć można na Maderze. Sanie wykonane są z wikliny i pomieszczą dwie osoby. Sterowane są przez dwóch panów znajdujących się za saniami. Sam przejazd trwa około 10 minut, a trasa ma 2 kilometry długości.

Decydując się na nocowanie w Funchal mamy również najlepszą możliwość korzystania z komunikacji zbiorowej. W większość miejsc wyspy można dostać się z Funchal właśnie autobusem.

Madera co zobaczyć

Lotnisko a Funchal

Lotnisko na Maderze położone jest jedynie kilkanaście kilometrów od stolicy. Dojazd do Funchal jest zdecydowanie ułatwiony, ponieważ dostać się tam można, zarówno taksówką, jak i miejskim autobusem lub specjalnym lotniskowym autokarem, który dojedzie prosto do centrum. Takie autokary trudno przeoczyć, ponieważ już po wyjściu z lotniska zauważyć można ich stanowisko.

Funchal co warto zobaczyć na miejscu?

Z całą pewnością jeszcze przed wyjazdem, warto poznać atrakcje Funchal, aby wiedzieć, co ciekawego czeka na przyjezdnych na miejscu. Bardzo interesującym miejscem jest położony tam ogród botaniczny. Przez wielu uznawany za jeden z najbardziej bajecznych ogrodów botanicznych w całej Europie. Z całą pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, iż maderski ogród wręcz przypomina dżunglę. Cechuje się niesamowitą różnorodnością roślin oraz całą paletą barw. Na pewno jest to miejsce, które trzeba odwiedzić obowiązkowo podczas wakacji na Maderze. Jest to również idealna propozycja na relaks.

Targ Mercado dos Lavradores

Mówiąc o atrakcjach Funchal, grzechem byłoby nie wspomnieć ani słowa o Mercado dos Lavradores. Jest to bowiem czołowy targ Funchal. Miejsce niezwykle oryginalne i szczególnie warte odwiedzenia. Wzmianki o nim można znaleźć w każdym przewodniku dotyczącym Madery. Jest to także jedno z częściej odwiedzanych miejsc w Funchal. Mercado dos Lavradores znajduje się w starej, zabytkowej dzielnicy Santa Maria.

Na Farmers Market uwagę przykuwają silnie nasycone barwy oraz odurzające zapachy, od których może zakręcić się w głowie. Oczywiście tylko w pozytywnym znaczeniu! Na targu kupić można egzotyczne i świeże owoce, a także kompozycje kwiatowe, jak i pojedyncze kwiaty, takie jak kamelie, storczyki, czy róże we wszystkich odcieniach. Produkty podawane są przez sprzedawczynie w tradycyjnych strojach z tych regionów, które z chęcią zachęcają i pozwalają na próbowanie nietypowych owoców. Sprawia to, że na targu jeszcze bardziej odczuć można egzotyczny klimat.

Funchal targ rolników

W koszach między innymi można zobaczyć świeżutkie figi oraz kilka rodzajów marakui – takich jak pomarańczowa, pomidorowa czy cytrynowa, o które często trudno w innych częściach Europy. Dużą ciekawostką dla przyjezdnych będzie ananasobanan w zielonej, nieregularnej skorupce. Na targu znaleźć można również przeróżne rodzaje śliwek oraz papaję, zarówno tą maderską, jak i odmianę importowaną z Brazylii.

Marakuja Madera

Wielu produktów można skosztować jeszcze przed zakupem, co umożliwia poznawanie nowych smaków i znajdywanie inspiracji na nowe potrawy. Mamy też, pewność, że zakupmy wyłącznie towar odpowiadający nam w stu procentach. Same rozmowy ze sprzedawcami, poznawanie ich historii oraz kultury, z całą pewnością dla każdego będzie wyjątkowo kształcące i rozwijające. Osoby pracujące na Mercado dos Lavradores z chęcią dowiedzą się również wielu ciekawostek o naszym kraju.

Mercado dos Lavradores Funchal

Warto jednak pamiętać, że to nie jest jedynie targ z owocami i kwiatami. Na niższym poziomie kupić można również świeże ryby oraz mięso. Znajdują się tam także stragany z aromatycznymi przyprawami na wagę.

Dodatkowo sam targ rolniczy stanowi doskonały przykład architektury z Estado Novo, czyli stylu, który umiejscowiony jest w czasie pomiędzy modernizmem a art deco. Wejście główne ozdabiają słynne płytki azulejos. Kilka z nich można znaleźć także wewnątrz targu.

Funchal – co i gdzie zjeść?

W Funchal, oprócz zakupów na Mercado dos Lavradores, warto odwiedzić również lokalne restauracje, oferujące przede wszystkim świeże ryby i owoce morza. Podczas pobytu na Maderze obowiązkowym daniem, które musicie spróbować jest espada.

Jest to ryba głębinowa, żyjąca w wodach Madery oraz na niewielkim obszarze Japonii. Sam wygląd ryby – czarny kolor, długie i ostre zęby, a także wystające oczy nie zachęcają do jej zjedzenia. Jednak na talerzu zamienia się w przepyszne danie, które zasmakuje również osobom niejedzącym na co dzień ryb – tak jak w moim przypadku.

Espada

Najbardziej popularnym sposobem serwowania wspomnianej ryby jest podanie pałasza z bananami. W menu to danie znajdziecie pod pozycją nazwaną jako espada com banana. Ja swój posiłek zjadłem w restauracji Estrela do Mar i zdecydowanie ją polecam. Koszt obiadu zamknął się w okolicach 10 euro.

Popularnym i tanim sposobem na szybki posiłek w Funchal jest również wybranie się do supermarketu Pingo Doce, czyli portugalskiego odpowiednika Biedronki. Znajdziecie tam bardzo dobre jedzenie na wagę w przystępnych cenach, przede wszystkim w godzinach wieczornych, gdy ceny są obniżane nawet o połowę.

Madera, jak i samo Funchal, z całą pewnością warte są odwiedzenia. Nie jest to jedynie kwestia licznych atrakcji, ale także zasługa pięknych widoków i rajskiego spokoju, o który ciężko w innych miejscach w Europie.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować