Blog podróżniczy » Azja » Hongkong » Co zobaczyć? Atrakcje, informacje, przewodnik i plan podróży
Hongkong Relacje z podróży

Hongkong: Co zobaczyć, atrakcje, informacje, przewodnik i plan podróży

Hongkong - co zobaczyć, plan wyjazdu, informacje podróż

Mój pobyt w Hongkongu trwał tylko kilka dni. Jednak 2 lub 3 doby wystarczą, aby poznać najważniejsze miejsca tego niesamowitego państwa. Dziś podpowiem Wam co zobaczyć w Hongkongu, przedstawię informacje praktyczne pomocne przy zwiedzaniu regionu administracyjnego Chin oraz gotowy przewodnik i plan podróży.

Polacy przebywający w Hongkongu poniżej 90 dni nie potrzebują wizy. Była posiadłość brytyjska i podróż do niej jest też ciekawym pomysłem na ominięcie płatnej wizy do Chin. Więcej informacji o darmowej chińskiej wizie tranzytowej przedstawiam w innym wpisie.

Lot i bilety do Hongkongu

Do Hongkongu udałem się z Szanghaju linią lotniczą China Eastern Airlines. Komfort przelotu oceniam bardzo wysoko. Ogrom miejsca na nogi – ponad 81 cm, gdzie standardem jest ok. 78 cm, a w tanich liniach lotniczych (WizzAir, Ryanair) jest go jeszcze mniej. Bardzo sympatyczna i uśmiechnięta obsługa, a także zadbane oraz nowe samoloty. Mimo krótkiego lotu (niecałe 2 godziny) otrzymałem obfity poczęstunek, w którym znalazły się nawet lody! Pierwszy raz w życiu jadłem lody 10 kilometrów nad ziemią.

Cena lotów w obie strony wyniosła łącznie 900 złotych. Przeloty odbyły się akurat podczas trwania święta narodowego w Chinach, więc ceny były lekko zawyżone (podobnie jak u nas np. podczas weekendu majowego lub Świąt Bożego Narodzenia). Moją trasę da się zrobić za około 600-700 złotych. Natomiast dobra cena za lot z Polski do Hongkongu i z powrotem to kwota ok. 1800 złotych. Niestety ten kierunek w ciekawej okazji zdarza się dosyć rzadko.

Lot Tanie bilety do Hongkongu

Nocleg w Hongkongu

Długo zastanawiałem się gdzie nocować w Hongkongu. Nie jest to zdecydowanie miejsce dla podróżników takich jak ja, czyli lubiących łączyć niski koszt z wysokim komfortem. Hongkong znajduje się w czwórce najgęściej zaludnionych państw na świecie. Dlatego wynajęcie nawet małego i obskurnego pokoju, w którym mieści się jedynie łóżko to dosyć kosztowna sprawa.

Dwie najciekawsze dzielnice na miejsce noclegowe w Hongkongu to zdecydowanie południowa część Kowloon (między stacjami metra Tsim Sha Tsui i Mong Kok) oraz Causaway Bay i położone obok Fortress Hill oraz North Point.

Ja ostatecznie zdecydowałem się na zamieszkanie w hostelu Yesinn na Fortress Hill, który jest bardzo dobrze skomunikowany z lotniskiem i zachodnią częścią wyspy, na której znajduje się Wzgórze Wiktorii, czyli największa atrakcja Hongkongu. Opłata dla jednej osoby za noc wyniosła 80 złotych.

Gdzie tanie nocleg w Hongkongu?
Widok z noclegu w Hongkongu

Chungking Mansions

Podczas rozmowy o miejscach noclegowych w Hongkongu nie można nie wspomnieć o Chungking Mansions. Złożonym z pięciu bloków 17-piętrowym budynku znajdującym się nieopodal stacji metra Tsim Sha Tsui i będącym jedną z najtańszych opcji na nocleg w HK.

Chungking Mansions, nazywany często światem w jednym budynku, jest miejscem wielu hosteli, restauracji indyjskich i afrykańskich, sklepów odzieżowych, kantorów, sklepów z elektroniką, a także budynkiem mieszkalnym dla tysięcy imigrantów z ponad 120 państw, głównie z Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Zła reputacja tego miejsca wynika głównie z:

  • przeludnienia (ogromne kolejki do wind i bardzo małe pomieszczenia),
  • niskiej higieny i wszechobecnego brudu,
  • handlu narkotykami,
  • braku identyfikacji przebywających tutaj ludzi – co pozwala schronić się w budynku przestępcom i nielegalnym imigrantom,
  • braku bezpieczeństwa – stary budynek i zużyte instalacje elektryczne wraz z zablokowanymi klatkami schodowymi doprowadzają do pożarów, w których ludzie tracą zdrowie i życie, 21 lutego 1988 r. zginął tutaj duński turysta.

Hongkong gdzie nocleg - jaki hotel?

Bezpieczeństwo

Pomimo wspomnianego przed chwilą budynku obleganego przez przyjezdnych z różnych zakątków świata, Hongkong jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie (w wielu rankingach znajduje się w pierwszej piątce, maksymalnie dziesiątce). Bezpieczeństwu sprzyjają głównie wysokie zarobki nawet najniższej klasy społecznej. Zachowanie podstawowych środków bezpieczeństwa, przede wszystkim w zatłoczonych miejscach i na drogach z ruchem lewostronnym, zapewni nam spokojny pobyt.

Zapewne zastanawiacie się dlaczego policja nie interweniuje w Chungking Mansions. Prawdopodobnie woli pozostawić problemy zgromadzone w jednym budynku, a nie rozprzestrzenione po wielu miejscach w kraju, jakby mogło się stać po zamknięciu kompleksu mieszkalno-handlowego.

Transport i poruszanie się po Hongkongu

Hongkong OctopusDo bezproblemowego korzystania z komunikacji miejskiej najlepiej zaopatrzyć się w kartę Octopus. Koszt karty wynosi 150 HKD, z czego 50 HKD to depozyt. Po Hongkongu poruszać się możemy metrem, piętrowymi autobusami, minibusami oraz jedną z ikon państwa – wąskimi, piętrowymi tramwajami. Średni koszt jednej podróży metrem to około 10 HKD, końcowa kwota zależy od liczby przejechanych przystanków.

Depozyt i ewentualne pozostałe środki na karcie otrzymacie po jej zwrocie w kasie. Ja zrobiłem to po przybyciu na lotnisko, gdy wylatywałem z Hongkongu.


Atrakcje w Hongkongu – plan zwiedzania

Dzień 1 – Wyspa Lantau

Kolejka linowa Ngong Ping 360

Pierwszym miejscem, w które udajemy się po przylocie do Hongkongu jest stacja kolejki linowej prowadzącej do największego na świecie posągu Buddy – Tian Tan. Dotrzemy tam bezpośrednio z lotniska autobusami S1, S56, S64 i S64X kierując się na Tung Chung Bus Terminus. Podróż trwa około 20 minut.

Przy kasach biletowych oraz samym wejściu do kolejki musimy nastawić się na dłuższe kolejki. Do wyboru mamy dwa rodzaje kabin: standardową (z widokiem 360° przez szyby) oraz crystal (z dodatkowo przeszkloną podłogą). Ja zdecydowałem się na pakiet łączony. W pierwszą stronę udaliśmy się kolejką z przejrzystą podłogą, a wróciliśmy standardową. Koszt takiej atrakcji to 290 HKD (około 140 zł). Cenę można obniżyć do 255 HKD kupując wejściówkę przez internet. Niestety wtedy zakupujesz bilety na dokładną godzinę (my obawialiśmy się opóźnionego samolotu z Szanghaju do Hongkongu).

Ngong Ping 360 views

Kolejką pokonujemy odległość 5,8 km, a podróż trwa około 25 minut. Podczas przejazdu podziwiamy położone nieopodal lotnisko i ruch na nim, ogromne blokowiska oraz przepiękny górzysty teren Parku Narodowego pokryty zielenią. Na pewno warto dopłacić do droższej kabiny, różnica w kwocie to tylko 30 zł.

Kolejka linowa Wielki Budda w Hongkongu

Tian Tan Buddha (Wielki Budda) i Klasztor Po Lin

Oczywiście, poza podziwianiem niesamowitych widoków, głównym celem przejazdu kolejką jest dotarcie do Tian Tan Budda i położonego obok klasztoru Po Lin.

Największy na świecie posąg Buddy wykonany z brązu ma 34 metry wysokości, a dojście do niego wymaga pokonania 268 schodków. Z góry możemy podziwiać również przepiękną okolicę oraz wspomniany klasztor.

Klasztor Po Lin - Hongkong
Klasztor Po Lin

Jeśli chcecie dotrzeć do Budda Tian Tan nie wydając ponad 100 zł na kolejkę linową, możecie dojechać tutaj również autobusem nr 21 lub 23. Czas przejazdu to około 45 minut. Dojście pod posąg możliwe jest między godziną 10:00, a 17:30.

Na obie atrakcje należy przeznaczyć 3 godziny plus ewentualny dojazd na wyspę Lantau, który z centrum Hongkongu potrwa w jedną stronę około godziny. Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie tych terenów tuż po przylocie lub przed wylotem z państwa-miasta.

Wielki Budda - Hongkong co zobaczyć

Dim Sumy z gwiazdką Michelin

Po bardzo ciekawym przejeździe kolejką linową czas dostać się na wyspę Hong Kong, zameldować się w hostelu i ruszyć coś zjeść. Na pierwszy posiłek w nowym kraju wybieramy popularne dim sumy, czyli pierożki na parze. Hongkong jest dobrym miejscem na tanie i smaczne jedzenie. W restauracjach nagrodzonych gwiazdką Michelin jesteśmy w stanie otrzymać posiłek na kilkanaście złotych, a nie za kilkaset, jak to bywa w innych państwach.

Dwiema bardzo popularnymi pierogarniami w okolicach naszego noclegu w dzielnicy Fortress Hill były:

  • Din Tai Fung – restauracja znajdująca się obok stacji metra Causeway Bay i popularnej dzielnicy noclegowej turystów o tej samej nazwie (do tej knajpki traficie także na Tsim Sha Tsui i Nathan Road). Sieć pierogarni posiada duże lokale, szczególnie jak na warunki w Hongkongu, dlatego nie musimy obawiać się spędzenia nawet kilku godzin w kolejce do wejścia.

Zjecie tutaj m.in. pyszne pierogi z wieprzowiną, krewetkami lub warzywami, zupy, sajgonki i potrawy z ryżem. Zamówienie składacie poprzez zaznaczenie wybranych potraw na podanych karteczkach z menu. Moje dwudaniowe posiłki w tej restauracji jedzone w Hongkongu, Chinach i Malezji kosztowały zawsze w okolicach 50-60 złotych.

  • Tim Ho Wan – z placówką umiejscowioną między stacjami metra Fortress Hill i North Point, a także w dzielnicy Central (przy stacji metra o tej samej nazwie) oraz na ulicy Fuk Wing St nieopodal bardzo popularnej dzielnicy Mong Kok.

Jest to niesamowicie znana restauracja wśród turystów i miejscowych. Przez to, że lokale nie są duże możecie spotkać się z kolejką przy wejściu. W godzinach największego ruchu czas oczekiwania sięga nawet powyżej 60 minut.

Skosztujecie tutaj przede wszystkim bułeczki nadziewane wieprzowiną, pierożki z krewetkami, wieprzowiną lub szpinakiem oraz krewetki lub warzywa zawinięte w płaty makaronu ryżowego. Restauracja ma bardzo niskie ceny, potrawy kosztują około 15 złotych.

Yick Fat Building (Montane Mansion)

Hongkong jest rajem dla fotografów, entuzjastów architektury i osób poszukujących ciekawych miejsc na Instagramowe zdjęcie. Jedną z najpopularniejszych tego typu lokalizacji są dwa małe dziedzińce otoczone kolorowymi drapaczami chmur w dzielnicy Quarry Bay. Kompleks wystąpił w filmie Transformers 4. Najlepszym czasem na odwiedzenie budynku jest poranek, później możesz spodziewać się nawet półgodzinnej kolejki do zrobienia zdjęcia.

Yick Fat Building - Montane Mansion

Pamiętaj, że jest to budynek mieszkalny, więc staraj się ograniczyć niedogodności dla mieszkańców. Nie hałasuj i stosuj się do oznaczeń (np. zakazów wchodzenia w niektóre miejsca). Przy okazji, oprócz zrobienia wyłącznie pięknych zdjęć, podejrzyj codziennie życie Hongkongu. Rozmawiających, pijących herbatę i grających ze sobą mieszkańców okolicznych bloków.

Aby dotrzeć do Yick Fat Building musisz kierować się na wyspę Hong Kong, a dokładnie na stację metra Quarry Bay. Znajdującą się tuż po stacjach Fortress Hill i North Point, gdzie możesz zjeść we wspomnianym przed chwilą Tim Ho Wan. Przystanek metra opuść wyjściem A, a następnie idź wzdłuż King’s Road w kierunku Tai Koo przez około 400 metrów.

Dokładny adres: 1048-1056 King’s Rd, Quarry Bay, Hongkong (link do Google Maps)

Zdjęcia na Instagram w Hongkongu - Montane Mansion

Dzień 2 – część kontynentalna Hongkongu

Choi Hung Estate – kolorowe boisko do koszykówki w Hongkongu

Kolejne miejsce na wspaniałe i oryginalne zdjęcia. Jest to boisko stworzone na piętrowym parkingu otoczonym symetrycznymi i kolorowymi blokami. Przez swój urok atrakcja oczywiście przyciąga wiele turystów, jest też miejscem spacerów oraz ćwiczeń mieszkańców, no i przede wszystkim obszarem do gry w koszykówkę. Zważając na to prawdopodobnie napotkacie na problem ze zrobieniem zdjęcia bez ludzi w tle. Praktycznie jedynym rozwiązaniem jest przybycie tutaj rano albo skorzystanie z mniej popularnej strony parkingu. Jedna ze stron w tle ma palmy, a druga betonowy mur – wiadomo, która jest ładniejsza i bardziej oblegana.

Kolorowe boisko do koszykówki w Hongkongu

Jak dotrzeć na boisko?

  • przyjechać na stację metra Choi Hung
  • opuścić ją wyjściem C4
  • wejść na teren osiedla z budynkami mającymi kolorowe balkony (idź wzdłuż budynku szkoły, mając ją po swojej prawej stronie)
  • skręcić w lewo i wejść na parking
  • wejść na kolejne piętro parkingu schodami znajdującymi się w jego rogu

Boiska na piętrze nie widać z poziomu ulicy, musisz kierować się po prostu na parking, który jest widoczny z daleka. Ja obchodziłem wspominany parking z każdej strony, zamiast na niego wyłącznie wejść, myśląc, że dostrzegę boisko z chodnika. Wokół znajduje się kilka innych kortów do gry (np. w tenisa i koszykówkę), które dodatkowo potrafią wprowadzić w błąd. Na szczęście poszwendałem się po okolicy za Ciebie, a do celu zaprowadziły mnie dopiero dzieci idące właśnie zagrać tam w kosza.

Choi Hung Estate jak dojechać

Pamiętaj, że boisko jest własnością mieszkańców ponad 45 tysięcznego osiedla. Nie przeszkadzaj spacerującym i grającym w piłkę. Wspomóż również lokalne sklepy spożywcze, kupując chociaż butelkę wody – jest ona tańsza nawet o połowę niż w centrum.

Najlepsze miejsca na zdjęcie, co zobaczyć w Hongkongu

Mapki, jak trafić na boisko:

Jak dojść na boisko w Hongkongu - Choi Hung Estate?

Klasztor Chi Lin Nunnery oraz ogród Nan Lian

Mimo, że Hongkong to państwo tysięcy wieżowców znajdziemy tutaj także wiele terenów zielonych. Jednym z nich jest kompleks klasztorny nieopodal stacji metra Diamond Hill (czyli kolejnej po odwiedzonej przed chwilą Choi Hung).

Ogród Nan Lian został utworzony w 2006 roku wspólnymi siłami klasztoru Chi Lin oraz rządu Hongkongu. Na powierzchni 3,5 hektarów skrupulatnie i zgodnie z określonymi zasadami umiejscowiono wzgórza, skały, zbiorniki wodne, rośliny i drzewa. Znajdziemy tutaj również wystawy dotyczące chińskiej architektury, skał oraz roślin doniczkowych, a także skorzystamy z restauracji wegetariańskiej lub herbaciarni.

Klasztor Chin Lin zbudowano w latach 30. XX wieku bez użycia gwoździ, aby pokazać harmonijną naturę ludzi z otoczeniem przyrody. Chińczycy wierzą, że jeśli budynki będą stworzone z drewna to drzewa będą żyły znacznie dłużej. Kompleks jest uważany za jeden z najpiękniejszych sanktuariów religijnych w Hongkongu.

Dokładny adres: 60 Fung Tak Rd, Hongkong (link do Google Maps)

Ogród Nan Lian - Co zobaczyć w Hongkongu

Sik Sik Yuen Wong Tai Sin

Klimatyczna taoistyczna świątynia poświęcona Wielkiemu Nieśmiertelnemu Wongowi. Świątynia składa się z tradycyjnej chińskiej architektury z czerwonymi filarami, złoto-pomarańczowym dachem i wielobarwnymi rzeźbami, dodatkowo obwieszona żółtymi i czerwonymi lampionami.

Modlący się wierzą, że otrzymają wszystko to czego żądają za pośrednictwem kau chim. Czyli modlitwie polegającej na potrząsaniu bambusowym pudełkiem zawierającym pałeczki szczęścia, dopóki któryś z patyczków wypadnie. Pałeczki posiadają swoje numery, do których przyporządkowane są przepowiednie odczytywane przez wróżbitę.

Tysiące wiernych gromadzi się przed świątynią podczas Chińskiego Sylwestra, aby ofiarować Wong Tai Sinowi palące się kadzidełka, gdy nadejdzie północ. Zgodnie z tradycją, im wcześniej ofiarują kadzidło w danym roku, tym więcej szczęścia będą w nim mieli.

Świątynia znajduje się tuż obok stacji metra Wong Tai Sin (wyjście B3), która jest kolejną po Diamond Hill, gdzie znajduje się odwiedzony przed chwilą ogród Nan Lian.

Dokładny adres: 2 Chuk Yuen Rd, Chuk Un, Hongkong (link do Google Maps)

Hongkong co zobaczyć? Wong Tai Sin

Świątynia Dziesięciu Tysięcy Buddów (Ten Thousand Buddhas Monastery)

Kolejna atrakcja znajduje się nieco dalej od pozostałych. Z Wong Tai Sin Station udajemy się Kowloon Tong Station (drugi przystanek), gdzie przesiadamy się na błękitną linię metra (East Rail Line) i kierujemy się do Sha Tin Station.

Po wyjściu ze stacji idźcie w stronę galerii handlowej Grand Central Plaza, przy niej skręćcie w lewo, a w następną ulicę w prawo. Okaże się ona ślepą uliczką prowadzącą do piętrowego parkingu galerii, jednak na samym jej końcu ujrzycie ścieżkę, którą dotrzecie do klasztoru.

Już droga do świątyni jest dużą atrakcją, według mnie nawet większą niż sam klasztor. Stroma ścieżka obsadzona jest po obu stronach złotymi rzeźbami przedstawiającymi Buddę w różnych pozycjach, prezentujących przeżywanie całego dnia. Dodatkowo figury dorównują wielkością człowiekowi. Dotarcie do świątyni trwa około 15 minut.

Wewnątrz głównej hali świątyni znajdują się tysiące miniaturowych posągów Buddy. Ołtarz zawiera trzy duże figury Buddy oraz zabalsamowane szczątki Yuet Kai, założyciela klasztoru. Jego ciało ekshumowano osiem miesięcy po śmierci – okazało się, że pozostaje w idealnym stanie od czasu pochowania. Zgodnie z jego życzeniem zostało następnie zabalsamowane chińskim lakierem, pokryte złotem i umieszczone w szklanej gablocie w pozycji lotosu, w której zmarł podczas medytacji.

Adres: Klasztor znajduje się we wiosce Pai Tau, będącej częścią dzielnicy (link do Google Maps)

Świątynia Dziesięciu Tysięcy Buddów

Promenada Tsim Sha Tsui

Na czas zachodu słońca warto zaplanować spacer po promenadzie Tsim Sha Tsui z widokiem na wyspę Hong Kong i jej dzielnice obsadzone wieżowcami.

Promenada Tsim Sha Tsui

Na deptaku powinniście zobaczyć również Aleję Gwiazd (Avenue of Stars) i pomnik Bruca Lee oraz wieże zegarową znajdującą się na zachodnim końcu promenady – na terenie byłego dworca.

Dokładnie o godzinie 20:00 rozpoczyna się tutaj pokaz światła i dźwięku – Symphony of Lights, który jest największym tego typu na świecie. W show biorą udział 42 budynki.

Pokaz świateł - Hongkong co zobaczyć

Spacer po ulicach z neonami

Na zakończenie dnia polecam przespacerować się po okolicznych uliczkach obwieszonych święcącymi neonami. Najlepszą trasą jest przejście od promenady Tsim Sha Tsui wzdłuż Nathan Road aż do skrzyżowania z Jordan Road, gdzie możecie odwiedzić popularny targ nocny – Temple Street Night Market, a następnie udać się dalej do dzielnicy Mong Kok.

Mong Kok - neony w Hongkongu

Dzień 3 – wyspa Hong Kong

Dzielnica Central

Ostatni dzień rozpoczynamy od spaceru w biznesowym centrum miasta. W dzielnicy Central przechadzamy się między najwyższymi wieżowcami w Hongkongu, takimi jak: Two International Finance Centre, Bank of China Tower czy HSBC Building. Wszystkie z budynków muszą być projektowane zgodnie z zasadami feng shui. Przez co plany budowy jednego drapacza chmur zmieniane są kilkanaście razy. Często praktyczne rozwiązania architektów zastępowane są nieopłacalnymi projektami, lecz zgodnymi z chińską filozofią.

Na wielu uliczkach tej dzielnicy znajdziecie coś innego i ciekawego. Między budynkami, stoiskami z jedzeniem i usługami ciągną się kładki oraz schody stworzone dla łatwiejszego poruszania się. Central jest również najstarszą częścią Hongkongu, dlatego znajdziemy tutaj wiele pozostałości kolonialnych.

W niedzielę, czyli w dzień wolny od pracy, część z 140 tysięcy Filipińczyków mieszkających w Hongkongu spotyka się na ulicach tej dzielnicy. Rozkładają kartony, na których siadają i przygotowują jedzenie, śpiewają, grają w gry oraz rozmawiają ze sobą, a nawet sprzedają różne przedmioty.

Widok na Central Hongkong z Wzgórze Wiktorii Victoria Peak - plan podróży
Widok na Central z Victoria Peak

Ruchomymi schodami do pracy

Jedną z niecodziennych rzeczy na dzielnicy Central są zdecydowanie ruchome schody na wolnym powietrzu. Łączące Central Market z wyżej położoną dzielnicą Soho (Conduit Road) schody mają 800 metrów długości i pokonują ponad 140 metrów przewyższenia. Przejazd trwa około 10 minut i jest wykorzystywany przez mieszkańców do dostania się i powrotu z pracy. Od godziny 6:00 do 10:00 schody poruszają się w dół, a następnie do północy w górę.

Sai Wan Swimming Shed

Victoria Harbour w Hongkongu jest jednym z najbardziej zatłoczonych portów morskich na świecie, np. większość paczek zamawianych na Aliexpress czy Gearbest właśnie tutaj rozpoczyna swoją podróż do adresata. Mimo tego każdego poranka korzystający z Sai Wan Swimming Shed śmiałkowie pływają na wzburzonych przez promy i statki wodach.

Sai Wan jest ostatnią z istniejących, a popularnych w połowie XX wieku szop pływackich z podstawowymi przebieralniami i prysznicami. Dzisiaj oprócz swojego standardowego zastosowania miejsce do pływania stało się także punktem do zrobienia pięknych zdjęć. Najlepsze ujęcia uzyskamy podczas zachodu słońca.

Na to unikalne miejsce dotrzemy niebieską linią metra Island, opuszczając ją na stacji Kennedy Town. Następne 1,3 kilometra musimy pokonać na pieszo. Dotarcie na miejsce z dzielnicy Central zajmie nam łącznie jakieś 25 minut. (link do Google Maps).

Sai Wan Swimming Shed

Wzgórze Wiktorii (Victoria Peak)

Czas zobaczyć ostatnie, ale i też najbardziej popularne miejsce z naszego planu podróży do Hongkongu, czyli Wzgórze Wiktorii. Na górę warto dotrzeć jeszcze przed zachodem słońca, aby podziwiać pocztówkowy widok za dnia i nocą.

Wzgórze Wiktorii Victoria Peak - Punkt Widokowy jak dojechać - Hongkong co zobaczyć

Są trzy sposoby jak dojechać na Victoria Peak:

  • ok. 40 minutowy spacer ścieżką Central Green
  • kolejka Peak Tram za HK$99 (ok. 50 złotych) – jest to atrakcja turystyczna, która ściąga ogromne kolejki, czasami nawet 2-3 godzinne
  • autobusem/taxi

My wybraliśmy opcje wjazdu i zjazdu na górę zwykłym autobusem miejskim numer 15. Koszt przejazdu w jedną stronę to tylko 9,8 HKD, czyli około 5 złotych. Autobus rusza spod Central Ferry Pier 5 i staje m.in. przy Ratuszu na Connaught Road i stacji metra Admirality. Polecam zajęcie miejsca po lewej stronie autobusu, będziecie mieli wspaniały widok na miasto przez całą podróż.

Trochę krótszą trasą porusza się natomiast minibus nr 1, który startuje z podziemi Two International Finance Centre (Hong Kong Station Public Transport Interchange) i zatrzymuje się pod Ratuszem oraz przy dolnej stacji kolejki Peak Tram. Koszt to 10,2 HKD.

Wzgórze Wiktorii Victoria Peak - Jak dojechać? Hongkong co zobaczyć - widok

Punkt obserwacyjny na Wzgórzu Wiktorii

Na Wzgórzu Wiktorii czeka nas kolejny wybór, po tym gdy zadecydujemy jak na nie dotrzemy. Czas spojrzeć na Hongkong z góry. Możemy zrobić to z punktu widokowego Sky Terrace 428 umieszczonego na dachu galerii handlowej płacąc 52 HKD. Wejście na taras jest bezpłatne, jeśli zdecydujemy się na wjazd na Victoria Peak kolejką.

Drugą opcją, bezpłatną, na którą się zdecydowaliśmy jest ścieżka Lugard Road zaczynającą się tuż za wspomnianą galerią handlową. Cała ścieżka otoczona jest roślinami, więc możemy poczuć się jak przy wejściu do dżungli. W ciągu 15 minut pokonując 1 kilometr dotrzecie do najbardziej popularnego punktu na tej trasie – The Peak Lookout. My wspaniały widok na rozświetlony Hongkong podziwiamy w maksymalnie 10 osób, podczas gdy na płatnym tarasie znajduje się co najmniej 200 osób walczących o jak najlepsze ujęcie.

Po zaliczeniu The Peak Lookout możecie kontynuować 2,5 kilometrowy spacer wokół szczytu Victoria Peak lub po prostu wrócić w stronę galerii. Autobusy powrotne do miasta ruszają z podziemnego parkingu galerii handlowej.

Wzgórze Wiktorii Victoria Peak - Punkt Widokowy jak dojechać - Hongkong co zobaczyć plan wyjazdu

1 komentarz

Kliknij, aby skomentować