Blog podróżniczy » Europa » Anglia » Hyde Park w Londynie – atrakcje i opis
Anglia

Hyde Park w Londynie – atrakcje i opis

Hyde Park jest jednym z parków królewskich w stolicy Wielkiej Brytanii. Londyn posiada ich łącznie osiem. Hyde Park znajduje się w środkowej części miasta zwanej City of Westminster i zajmuje obszar około 2,5 km². Obok niego położony jest również drugi park zwany Kensington Gardens.

Historia Hyde Parku

Historia tego miejsca rozpoczyna się w 1536 roku. Król Henryk VIII założył tu park w celach łowieckich. Wcześniej teren ten należał do mnichów z Opactwa Westminsterskiego. Dopiero po stu latach park stał się publicznym miejscem. Mieszkańcy musieli jednak czekać do XIX, aż zbudowano tu alejki dla spacerowiczów i postawiono ławki. To właśnie wtedy Hyde Park w Londynie stał się słynnym miejscem towarzyskich spotkań oraz wydarzeń kulturalnych. Do dzisiaj istnieje tu tzw. Speakers’ Corner – miejsce w którym każdy może wygłosić swoje poglądy i brać udział w dyskusjach na przeróżne tematy. Mówcy mają tylko jeden warunek – nie mogą obrazić królowej. Przemawiało tu wielu sławnych ludzi znanych z historii jak Lenin i Karol Marks. To także miejsce w którym odbywały się protesty sufrażystek czy przeciwko wojnie w Iraku. W 1851 roku w Hyde Parku odbywała się wielka Wystawa Światowa. Zbudowano wówczas Kryształowy Pałac, który był pawilonem wystawowym dla największych wynalazków z całego świata. Pałac został niestety rozebrany i przeniesiony w inne miejsce. Przez wiele lat był atrakcją turystyczną i odbywało się tam wiele różnych wydarzeń i imprez, aż do 1936 roku, kiedy spłonął.

Hyde Park – atrakcje

Obszar parku jest dzisiaj dostępny dla wszystkich codziennie od 5 rano do północy. Jakie atrakcje posiada Hyde Park? Oprócz spacerów na łonie przyrody i odpoczywania miejsce ma sporo do zaoferowania. Mieści się tutaj kilka boisk do grania w piłkę, korty tenisowe, a także stoły do ping ponga. Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas mogą wybrać się na jogging, przejażdżki konne i wycieczki rowerowe. W parku jest też specjalna siłownia dla seniorów oraz plac zabaw dla dzieci. Pośrodku znajduje się wielkie sztuczne jezioro Serpentine, które stworzone zostało w 1730 roku. Można się tam kąpać i popływać łódką.

Hyde Park Serpentine

W okresie letnim w Hyde Parku odbywają się darmowe koncerty. Występowały tutaj wielkie legendarne zespoły i słynni muzycy jak Queen, Pink Floyd, Rolling Stones czy Luciano Pavarotti. Na koncerty przybywało setki tysięcy ludzi. Także zimą na zwiedzających czekają atrakcje. Londyńczycy co roku w okresie bożonarodzeniowym budują tutaj wielki zimowy park rozrywki zwany Winter Wonderland z lodowiskiem, cyrkami, kołem widokowym i lodowym barem.

W Hyde Park jest też kilka obiektów, które powinien zobaczyć każdy turysta. Przy południowo-zachodniej części jeziora Serpentine znajduje się fontanna, która jest pomnikiem zbudowanym w 2004 roku na cześć Księżnej Diany. Blisko Speakers’ Corner przy północno-wschodnim krańcu parku stoi Marmurowy Łuk – Marble Arch, który został zaprojektowany i zbudowany w XIX wieku. Miała to być brama dla Pałacu Buckingham, ale posiadała zbyt wąskie przejście i przeniesiono ją w to miejsce.

 

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować