Blog podróżniczy » Europa » Islandia » Kiedy najlepiej jechać na Islandię? Pogoda na Islandii
Islandia

Kiedy najlepiej jechać na Islandię? Pogoda na Islandii

Kiedy najlepiej jechać na Islandię? Pogoda na Islandii

Islandia, choć nie kusi turystów upalną pogodą i złotymi plażami, ani nie posiada zbyt wielu zabytków i historycznych miejsc, to jest na tyle atrakcyjnym miejscem, że z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży. Największą atrakcją są tutejsze fiordy, zielone krajobrazy, liczne wulkany oraz wodospady, gejzery i gorące źródła oraz magiczna zorza polarna pojawiająca się na niebie. Aby móc cieszyć się pięknem tego niesamowitego kraju, warto odpowiednio zaplanować podróż, a wcześniej sprawdzić warunki pogodowe, jakie tu panują.

Kiedy jechać na Islandię?

Sezon turystyczny na Islandii teoretycznie rozpoczyna się pod koniec maja, a kończy na początku września, ale tak naprawdę trwa przez cały rok, choć zdecydowanie więcej osób wybiera letnie miesiące na wyjazd. Co ciekawe w zależności od terminu wizyty na Islandii poszczególne miejsca mogą znacznie różnić się wyglądem. Przykładowo wiosną wodospady zasilane wodą z topniejącego śniegu po zimie będą prezentować się okazalej niż jesienią.

Klimat na Islandii jest umiarkowany, ale nie jest jednolity w całym kraju. Można powiedzieć, że kraj podzielony jest na dwie strefy klimatyczne – umiarkowany chłodny klimat panuje na południowym wybrzeżu i w środku wyspy, a subpolarny na północy. Warunki klimatyczne i położenie Islandii powodują, że mimo istniejących 4 pór roku, pogoda może się zmieniać nawet kilka razy dziennie. Wszystko za sprawą łączących się tu ciepłych wiatrów wiejących znad Oceanu Atlantyckiego i zimnych mas arktycznego powietrza z północy. Choć kraj leży na północnej półkuli, to jest tu całkiem ciepło, a jest to zasługa położenia na obszarach o pochodzeniu wulkanicznym i obecności licznych źródeł geotermalnych.

Jaka pogoda panuje na Islandii?

Islandia latem

Pogoda panująca na Islandii jest zupełnie inna niż ta w środkowej Europie. Islandia latem jest znacznie chłodniejsza niż Polska, a temperatury w najcieplejszych miesiącach w roku wahają się pomiędzy 10 a 15 stopniami Celsjusza, więc przyjeżdżając tu, nie ma co liczyć na złotą opaleniznę. Lato jest krótkie, a nieprzewidywalna i zmienna pogoda powodują, że w każdym momencie można spodziewać się opadów deszczu i gwałtownych wiatrów. Statystycznie najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, a najmniej deszczowym miesiącem jest sierpień. Niestety lato, podobnie jak w Polsce, nie jest nigdy gwarancją dobrej pogody. Główną zaletą tej pory roku jest obecność słońca przez niemal całą dobę, co w efekcie daje bardzo długi dzień, a także możliwość nocowania pod namiotem.

Islandia zimą

Z kolei zima na Islandii jest długa, ale łagodna i chociaż cechuje ją oczywiście odczuwalny chłód, to prawie nigdy nie funduje siarczystych mrozów. Średnie temperatury w zimowych miesiącach w centralnej części i na południu kraju wynoszą od 0 do -5 stopni Celsjusza, a więc bardzo podobnie do tych, które mamy w Polsce. Na północy i w górach temperatury są niższe i mogą sięgać nawet ponad -20 stopni. Islandia zimą to bardzo krótki dzień oraz długie i ciemne noce, a największym plusem jest możliwość obserwowania oraz fotografowania nocnego nieba, ale nocleg niestety należy zaplanować pod dachem.
Teoretycznie przed wyjazdem na Islandię można sprawdzić długoterminowe prognozy pogody, ale w praktyce pogoda potrafi być bardzo kapryśna i często ma się nijak do tej przewidywanej.

Kiedy na Islandii można zobaczyć zorzę polarną?

To jaki będzie najlepszy termin na wyjazd na Islandię, jest zależne przede wszystkim od planu na zwiedzanie wyspy. Każdy, kto chciałby móc podziwiać jedną z największych atrakcji Islandii, czyli spektakularną zorzę polarną, która jest widoczna jedynie w okolicach biegunów Ziemi, powinien zaplanować swoją podróż nie podczas wakacji, ale między wrześniem a marcem. To właśnie wtedy jest największe prawdopodobieństwa obejrzenia tego kolorowego zjawiska na niebie. Zorza na Islandii to prawdziwe widowisko, ale by ją zobaczyć w pełnej okazałości, poza odpowiednią porą roku potrzebna jest też całkowita ciemność, jak najmniejsze zachmurzenie i dostateczna aktywność słoneczna.

Chcąc skorzystać z uroków islandzkich gorących źródeł, również warto wybrać się tutaj jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Pogoda w Polsce wtedy nie rozpieszcza, a na Islandii niskie temperatury nie przeszkadzają w zwiedzaniu, a dodatkowo można rozgrzać się w gorącej wodzie.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować