Blog podróżniczy » Podróże » Najpiękniejsze miejsca » Park Narodowy Banff (Kanada)
Kanada Najpiękniejsze miejsca

Park Narodowy Banff (Kanada)

Banff

Park Narodowy Banff to najstarszy tego typu obiekt w Kanadzie. Położony w południowo-zachodniej części kraju, w prowincji Alberta. Park został utworzony w 1885 roku, jest to trzeci najstarszy park narodowy na świecie (tuż po Yellowstone z 1872 roku i australijskim Royal NP z 1879 r.). Prezentowany przez nas park należy do czterech sąsiadujących ze sobą parków górskich (Park Narodowy Jasper, Park Narodowy Kootenay oraz Park Narodowy Yoho) w kanadyjskich Górach Skalistych.

Głównymi atrakcjami turystycznymi w parku są gorące źródła Upper Hot Springs, kurorty narciarskie, jeziora lodowcowe oraz budowle – Hotel Fairmont Banff Springs i Chateau Lake Louise. Przyjezdni na terenie parku mogą uprawiać m.in. narciarstwo, wspinaczkę golf czy jazdę konną.

W Parku Narodowym Banff występuje także wiele dzikich gatunków zwierząt takich jak: baribal, ryś, puma, rosomak, wilk, łoś, grizli, jeleń wirgiński, kozioł śnieży, owca kanadyjska, bóbr, wydra, wiewiórka czy pręgowiec amerykański.

Łoś

Początki – Park Narodowy Banff

W 1883 roku robotnicy pracujący przy budowie kolei transkontynentalnej natrafili przy Górach Skalistych na grotę, w której znajdowały się naturalne gorące źródła. To wydarzenie rozpoczęło wiele sporów między inwestorami na temat pierwszeństwa odkrycia, konflikty szybko ukrócono decyzją kanadyjskiego premiera obejmując obszar w 1885 roku ochroną.

W parku szybko rozwinęła się infrastruktura turystyczna, zbudowano dwa wielkie hotele – Banff Springs Hotel oraz Chateau Lake Louise. Miasteczko przez dziewięć miesięcy w roku jest ośrodkiem sportów zimowych, a wraz ze zmianą pory roku staje się miejscem wspinaczek i spacerów górskich.

Na terenie parku znajdziemy malownicze, kryształowo czyste jeziora, rozległe lasy iglaste, lodowce oraz góry. Dzięki urozmaiconej powierzchni podczas spacerów można zaobserwować wiele gatunków ssaków i ptaków.

Jak dotrzeć do parku?

Wyruszając do Kanady z Polski najlepiej udać się na lotnisko w Calgary, skąd do Banff dotrzemy w około 2 godziny podróżując górskimi drogami. W okolicznych miasteczkach możemy liczyć również na przeróżne festyny oraz imprezy. Znajdziemy także niezliczoną liczbę restauracji, kawiarni, sklepów i miejsc noclegowych.

1 komentarz

Kliknij, aby skomentować