Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Lizbona » Klasztor Hieronimitów w Belem w Lizbonie
Lizbona

Klasztor Hieronimitów w Belem w Lizbonie

Klasztor Hieronimitów w Belem w Lizbonie

Jednym z ważniejszych punktów na mapie Lizbony i jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Portugalii jest Mosteiro dos Jerónimos, czyli portugalski Klasztor Hieronimitów znajdujący się w turystycznej części dzielnicy Belem u brzegu rzeki Tag. To potężny, XVI-wieczny kompleks klasztorny, zbudowany w charakterystycznym dla Portugalii stylu manuelińskim, będącym połączeniem gotyku z renesansem. Jest jednym z najważniejszych obiektów portugalskiej architektury, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Mosteiro dos Jerónimos

Środki na budowę klasztoru pochodziły z podatku nałożonego na import przypraw, na które Portugalia miała wtedy wyłączność. Budowla została wykonana głównie z wapienia i przetrwała w niemal nienaruszonym stanie trzęsienie ziemi w 1755 roku, które zniszczyło większą część miasta. Od XIX wieku klasztor pełni rolę kościoła parafialnego, do którego prowadzą masywne, drewniane wrota i w którym regularnie odbywają się msze. Umieszczono tu też Muzeum Przemysłu i Handlu oraz Portugalskie Muzeum Etnologiczne. Na terenie klasztoru znajduje się również Muzeum Morskie, poświęcone historii portugalskiego żeglarstwa.

Klasztor w Belem w Lizbonie

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie to ogromny kompleks. W samym jego centrum znajduje się świątynia z trzema nawami, zbudowana na planie krzyża – to Kościół Najświętszej Marii Panny. Pomiędzy łukami i kolumnami, pod żebrowym sklepieniem świątyni umieszczone zostały grobowce najbardziej zasłużonych Portugalczyków, między innymi odkrywcy Vasco da Gamy i poety Luisa Vaz de Camoes, a w późniejszym czasie również samego króla Manuela I i jego rodziny. Jedną ze ścian zdobią barwne witraże, a pośrodku budynku znajduje się ołtarz z 1571 roku wykonany w stylu manierystycznym. Dwupoziomowy dziedziniec klasztoru otoczony jest krużgankami, ozdobionymi rzeźbionymi arkadami z motywami roślinnymi i religijnymi.

Klasztor w Belem jest dostępny dla zwiedzających we wszystkie dni tygodnia, poza poniedziałkami. Godziny otwarcia w okresie letnim, od maja do września to 10:00 – 18:00, a w okresie zimowym, od października do kwietnia 10:00 – 17:00. Wejście na teren samego kościoła jest bezpłatne, a zwiedzanie klasztoru i krużganek to koszt 10 euro (można kupić także bilet obejmujący zwiedzanie klasztoru i pobliskiej Wieży Belem). Bilety najlepiej zakupić wcześniej online, aby uniknąć kolejek.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować