Strona główna » Podróże » Porady podróżnicze » Rezygnacja z lotu – zwrot, anulowanie i sprzedaż biletu lotniczego
Porady

Rezygnacja z lotu – zwrot, anulowanie i sprzedaż biletu lotniczego

Zakup biletu lotniczego jest z reguły decyzją świadomą i przemyślaną. Z niecierpliwością czekamy na lot w nasze wymarzone miejsce, wykluczając, że coś lub ktoś może przyczynić się do zmiany naszej decyzji. Jednak los jest nieprzewidywalny i nawet najstaranniej zaplanowana podróż może skończyć się fiaskiem.

Nieotrzymanie wolnego, choroba, sprawy rodzinne i inne zbiegi okoliczności, mogą sprawić, że będziemy musieli drastycznie zrewidować nasze plany. Wtedy pojawia się problem, mamy zakupiony wcześniej bilet, a nie chcemy ponieść wielkich strat. Czy zatem można zwrócić bilet lotniczy? Czy otrzymamy zwrot za niewykorzystany bilet? Może rozwiązaniem jest odsprzedanie biletu lotniczego innej osobie?

Czym jest bilet lotniczy?

Bilet lotniczy to rodzaj specyficznej umowy zawieranej pomiędzy przewoźnikiem lotniczym, a podróżnym. Zwykle od umów, szczególnie tych internetowych, można odstąpić, jednak w tym przypadku działa to inaczej. Bilety lotnicze są bezzwrotne, tak więc regulacje odnośnie odstąpienia od umowy ich nie obejmują. Bezzwrotne bilety lotnicze dominują w usługach tanich linii lotniczych i stanowią swoistego rodzaju zabezpieczenie dla przewoźnika. Nie zniechęcajmy się jednak, bo część pieniędzy, w zależności od linii lotniczej, uda nam się odzyskać.

Kiedy możliwy jest zwrot biletu, bądź anulowanie rezerwacji?

Okazuje się, że linie lotnicze dopuszczają możliwość zwrotu biletu, bez poniesienia przez nas strat, tylko w przypadku śmierci członka rodziny. To ekstremalny, a zarazem jedyny przypadek, kiedy mamy możliwość żądać zwrotu pełnych kosztów biletu. Możemy zwrócić bilet również w przypadku choroby, jednak każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. W przypadku niemożności odbycia podróży, będziemy musieli przedstawić odpowiednią dokumentację medyczną. Musi z niej jasno wynikać, że nie jesteśmy wstanie odbyć lotu. W przeciwnym wypadku przewoźnik rozpatruje wniosek negatywnie. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony na naszą korzyść, nie zostajemy również obciążeni kosztami anulowania rezerwacji.

Jak to wygląda w innych przypadkach? Sprawy rodzinne, brak wolnego? Spójrzmy zatem jak prezentuje się to u najpopularniejszych, niskobudżetowych przewoźników: WizzAir oraz Ryanair.

Zwrot biletu WizzAir

Jak zostało wcześniej wspomniane w większości tanich linii lotniczych nie otrzymamy pełnego zwrotu kosztów za rezygnację z lotu. WizzAir dopuszcza możliwość anulowania rezerwacji do 14 dni przed odlotem. Jednak musimy się wtedy liczyć z opłatą za zwrot biletu oscylującej w granicach 250-300 zł. Jeszcze większą opłatę poniesiemy jeśli zdecydujemy się anulować rezerwacje w terminie krótszym niż 14 dni. Jak łatwo się domyślić w przypadku biletu, który kosztował w granicach 300-500 zł, nie ma sensu przechodzić skomplikowanej procedury ubiegania się o zwrot kosztów. W tym wypadku musimy liczyć się z poniesioną stratą.

Ubieganie się o częściowy zwrot kosztów ma jedynie sens w przypadku znacznie droższych biletów, gdzie po odliczeniu opłaty karnej za anulacje, ciągle mamy szanse na zwrot należności.

WizzAir w swojej ofercie posiada również taryfę Wizz Flex, dzięki której możemy zmieniać datę, godzinę oraz trasę lotu niezliczoną ilość razy. Weźmy jednak pod uwagę, że zakup biletu w tej taryfie jest o wiele droższy. Anulowanie czy zwrot biletu w tej opcji równoznaczne jest z przeniesieniem wydanych środków na konto Wizz, z których można skorzystać jedynie przy zakupie innego lotu.

Zwrot biletu Ryanair

Rezygnacja z lotu w Ryanair jest jeszcze bardziej skomplikowana. Polityka przewozowa Ryanaira informuje, że rezerwacji odwołać nie można, a poniesione koszty biletu nie podlegają zwrotowi. Na co możemy więc liczyć w przypadku niewykorzystania lotu? Przewoźnik lotniczy dopuszcza możliwość zwrotu opłaconych podatków, które wchodziły w skład biletu. Niestety ze zwracanych podatków pobierane są jeszcze opłaty administracyjne wynoszące ok. 95 zł. Jeśli wartość zwrotu jest niższa niż opłaty administracyjne, nie mamy co liczyć na zwrot jakichkolwiek pieniędzy.

Klasyczni przewoźnicy

Polityka zwrotu za niewykorzystany bilet, bądź anulowaną rezerwacje diametralnie się zmienia w przypadku regularnych linii lotniczych. Tradycyjne linie lotnicze w zależności od wybranej taryfy oferują swoim pasażerom możliwość bezpłatnej anulacji czy zmiany lotu. Pełny zwrot kosztów poniesionych za bilety najczęściej jest możliwy jeśli decyzję o anulacji podejmiemy w przeciągu 24 godzin od dokonania rezerwacji. W innym przypadku, zwrotowi podlega jedynie część kosztów.

A może odsprzedam bilet?

Inną możliwością odzyskania wydanych przez nas pieniędzy może być odsprzedanie biletu lotniczego. Jednak w tym przypadku należy wiedzieć, że bilet lotniczy jest biletem imiennym i nie wszystkie linie lotnicze dopuszczają zmianę danych na bilecie.

Jeśli nasz przewoźnik dopuszcza taką zmianę, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które mogą wynieść więcej niż nowy lot. Zmiany danych na bilecie można dokonać najpóźniej na 2 godziny przed planowanym odlotem.

Wysokość opłat jest oczywiście uzależniona od linii lotniczej. W Ryanair opłata ta może wynieść do 160 euro, a w WizzAir do 100 euro. Jest to kwota dość wysoka biorąc pod uwagę, że linie te oferują bilety za np.: 30 euro.

Podsumowując, linie lotnicze unikają wypłacania jakichkolwiek odszkodowań i zwrotów. W przypadku niskobudżetowych przewoźników, często jest to nieopłacalne dla podróżnych. Warto też pamiętać, że linie lotnicze starają się wychodzić podróżnym na przeciw i do każdego zapytania o zwrot podchodzą indywidualnie. Rozmowa z konsultantem na czacie, bądź biurem obsługi, może okazać się niezwykle pomocna przy podjęciu decyzji odnośnie ubiegania się o zwrot.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować