Blog podróżniczy » Podróże » Porady podróżnicze » Rezygnacja z lotu – zwrot, anulowanie i sprzedaż biletu lotniczego
Porady

Rezygnacja z lotu – zwrot, anulowanie i sprzedaż biletu lotniczego

Zakup biletu lotniczego jest z reguły decyzją świadomą i przemyślaną. Z niecierpliwością czekamy na lot w nasze wymarzone miejsce, wykluczając, że coś lub ktoś może przyczynić się do zmiany naszej decyzji. Jednak los jest nieprzewidywalny i nawet najstaranniej zaplanowana podróż może skończyć się fiaskiem.

Nieotrzymanie wolnego, choroba, sprawy rodzinne i inne zbiegi okoliczności, mogą sprawić, że będziemy musieli drastycznie zrewidować nasze plany. Wtedy pojawia się problem, mamy zakupiony wcześniej bilet, a nie chcemy ponieść wielkich strat. Czy zatem można zwrócić bilet lotniczy? Czy otrzymamy zwrot za niewykorzystany bilet? Może rozwiązaniem jest odsprzedanie biletu lotniczego innej osobie?

Czym jest bilet lotniczy?

Bilet lotniczy to rodzaj specyficznej umowy zawieranej pomiędzy przewoźnikiem lotniczym, a podróżnym. Zwykle od umów, szczególnie tych internetowych, można odstąpić, jednak w tym przypadku działa to inaczej. Bilety lotnicze są bezzwrotne, tak więc regulacje odnośnie odstąpienia od umowy ich nie obejmują. Bezzwrotne bilety lotnicze dominują w usługach tanich linii lotniczych i stanowią swoistego rodzaju zabezpieczenie dla przewoźnika. Nie zniechęcajmy się jednak, bo część pieniędzy, w zależności od linii lotniczej, uda nam się odzyskać.

Kiedy możliwy jest zwrot biletu, bądź anulowanie rezerwacji?

Okazuje się, że linie lotnicze dopuszczają możliwość zwrotu biletu, bez poniesienia przez nas strat, tylko w przypadku śmierci członka rodziny. To ekstremalny, a zarazem jedyny przypadek, kiedy mamy możliwość żądać zwrotu pełnych kosztów biletu. Możemy zwrócić bilet również w przypadku choroby, jednak każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. W przypadku niemożności odbycia podróży, będziemy musieli przedstawić odpowiednią dokumentację medyczną. Musi z niej jasno wynikać, że nie jesteśmy wstanie odbyć lotu. W przeciwnym wypadku przewoźnik rozpatruje wniosek negatywnie. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony na naszą korzyść, nie zostajemy również obciążeni kosztami anulowania rezerwacji.

Jak to wygląda w innych przypadkach? Sprawy rodzinne, brak wolnego? Spójrzmy zatem jak prezentuje się to u najpopularniejszych, niskobudżetowych przewoźników: WizzAir oraz Ryanair.

Zwrot biletu WizzAir

Jak zostało wcześniej wspomniane w większości tanich linii lotniczych nie otrzymamy pełnego zwrotu kosztów za rezygnację z lotu. WizzAir dopuszcza możliwość anulowania rezerwacji do 14 dni przed odlotem. Jednak musimy się wtedy liczyć z opłatą za zwrot biletu oscylującej w granicach 250-300 zł. Jeszcze większą opłatę poniesiemy jeśli zdecydujemy się anulować rezerwacje w terminie krótszym niż 14 dni. Jak łatwo się domyślić w przypadku biletu, który kosztował w granicach 300-500 zł, nie ma sensu przechodzić skomplikowanej procedury ubiegania się o zwrot kosztów. W tym wypadku musimy liczyć się z poniesioną stratą.

Ubieganie się o częściowy zwrot kosztów ma jedynie sens w przypadku znacznie droższych biletów, gdzie po odliczeniu opłaty karnej za anulacje, ciągle mamy szanse na zwrot należności.

WizzAir w swojej ofercie posiada również taryfę Wizz Flex, dzięki której możemy zmieniać datę, godzinę oraz trasę lotu niezliczoną ilość razy. Weźmy jednak pod uwagę, że zakup biletu w tej taryfie jest o wiele droższy. Anulowanie czy zwrot biletu w tej opcji równoznaczne jest z przeniesieniem wydanych środków na konto Wizz, z których można skorzystać jedynie przy zakupie innego lotu.

Zwrot biletu Ryanair

Rezygnacja z lotu w Ryanair jest jeszcze bardziej skomplikowana. Polityka przewozowa Ryanaira informuje, że rezerwacji odwołać nie można, a poniesione koszty biletu nie podlegają zwrotowi. Na co możemy więc liczyć w przypadku niewykorzystania lotu? Przewoźnik lotniczy dopuszcza możliwość zwrotu opłaconych podatków, które wchodziły w skład biletu. Niestety ze zwracanych podatków pobierane są jeszcze opłaty administracyjne wynoszące ok. 95 zł. Jeśli wartość zwrotu jest niższa niż opłaty administracyjne, nie mamy co liczyć na zwrot jakichkolwiek pieniędzy.

Klasyczni przewoźnicy

Polityka zwrotu za niewykorzystany bilet, bądź anulowaną rezerwacje diametralnie się zmienia w przypadku regularnych linii lotniczych. Tradycyjne linie lotnicze w zależności od wybranej taryfy oferują swoim pasażerom możliwość bezpłatnej anulacji czy zmiany lotu. Pełny zwrot kosztów poniesionych za bilety najczęściej jest możliwy jeśli decyzję o anulacji podejmiemy w przeciągu 24 godzin od dokonania rezerwacji. W innym przypadku, zwrotowi podlega jedynie część kosztów.

A może odsprzedam bilet?

Inną możliwością odzyskania wydanych przez nas pieniędzy może być odsprzedanie biletu lotniczego. Jednak w tym przypadku należy wiedzieć, że bilet lotniczy jest biletem imiennym i nie wszystkie linie lotnicze dopuszczają zmianę danych na bilecie.

Jeśli nasz przewoźnik dopuszcza taką zmianę, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które mogą wynieść więcej niż nowy lot. Zmiany danych na bilecie można dokonać najpóźniej na 2 godziny przed planowanym odlotem.

Wysokość opłat jest oczywiście uzależniona od linii lotniczej. W Ryanair opłata ta może wynieść do 160 euro, a w WizzAir do 100 euro. Jest to kwota dość wysoka biorąc pod uwagę, że linie te oferują bilety za np.: 30 euro.

Podsumowując, linie lotnicze unikają wypłacania jakichkolwiek odszkodowań i zwrotów. W przypadku niskobudżetowych przewoźników, często jest to nieopłacalne dla podróżnych. Warto też pamiętać, że linie lotnicze starają się wychodzić podróżnym na przeciw i do każdego zapytania o zwrot podchodzą indywidualnie. Rozmowa z konsultantem na czacie, bądź biurem obsługi, może okazać się niezwykle pomocna przy podjęciu decyzji odnośnie ubiegania się o zwrot.

32 komentarze

Kliknij, aby skomentować

 • Witam, kupowałam bilet w Wizzair dla siebie i jeszcze jednej osoby (wspólny bilet). Czy można odwołać lot tylko dla jednej osoby (opłacając anulowanie), czy przepada cała rezerwacja? Pogubiłam się w regulaminie Wizzair 🙁
  Czy jest szansa na zwrot pieniędzy na kartę kredytową, z której opłacałam lot, czy tylko na kartę Wizzair?

 • A jeśli anuluje się bilet dosłownie 1 godzinę po dokonaniu rezerwacji tez trzeba płacić za lot i za opłaty z tym związane ? chodzi o WIZZ AIR. Czytałam, ze wszędzie obowiązuja zasady 24 h , tzn do 24 godzin można bez konsekwencji lot anulować .

   • Odwołałam opłaconą kartą płatniczą rezerwację do Wizzair prawie miesiąc przed planowanym odlotem. Anulowałam w aplikacji. Naliczono mi kaucję 38 sek. Jak mam je wpłacić na konto Wizzair ? Czy wtedy otrzymam zwrot wpłaty ?

    • Dzień dobry, opłata za anulowanie jest pobierana ze zwracanej kwoty biletu. Jednak nie chce mi się wierzyć, że opłata wynosiła tylko 38 SEK, czyli ok. 15 zł. Opłata za anulację najczęściej wynosi ok. 250-300 zł. Czy bilet był droższy niż ta kwota?

 • Jeżeli nie stawię się na planowany lot Wizzair, to rozumiem że przepadają po prostu pieniądze wydane na bilet? nie będzie żadnych dodatkowych kosztów?
  Bilet kosztował 200zł więc wydaje mi się to najprostsze i najlepsze wyjście

 • Witam.
  Czy zwracają pieniądze wydane na bagaż?
  Wizz zmienił mi lot zapłaciłam za bilety 1200 a oni zwrócili mi 700 zl.
  Co należy zrobić aby odzyskać resztę pieniedzy

 • Mnie to wogole bawi, planowany lot na 10 pazdziernika, oplacony w dwie strony,powrot mial byc 13 ,a tu nagle zmiana ze powrot jest tez 10 i i to 30 minut po przylocie,przeciez nikt nie leci do Szwecji na 30 minut🤣🤣

 • Czy możesz coś podpowiedzieć w sprawie zwrotu biletów LOTu. Wyjazd planowany na połowę kwietnia powrót w maju, do Indonezji. Coś na stornie LOTu piszą, że można zmienić termin. Nie wiem czy czekać jeszcze na rozwój sytuacji czy już coś działać?

  • Cześć, myślę, że najlepiej uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój sytuacji. Jeśli lot się nie odbędzie to prawdopodobnie po terminie wylotu będą zwracane pieniądze lub udostępniana możliwość zmiany terminu.

 • Witam. W związku z istniejąca sytuacja odwołano wszystkie loty. Dzisiaj miałam lecieć do Bristolu. Mój przewoźnik to Ryanair. Od dwóch dni próbuję skontaktować się z nimi. Formularz zwrotu kosztów nie pozwala na zwrot a infolinia nie działa. Co mam zrobić żeby nie stracić pieniądzy za odwołany lot.

  • Witaj,
   Ryanair odwołał loty kilkudziesięciu tysiącom osób, teraz wszystkie te osoby próbują uzyskać zwrot – dlatego strona nie działa. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Mój pierwszy lot został odwołany przez tą wielką falą anulacji i otrzymałem zwrot w kilka dni. Drugi odwołano wczoraj i też nie jestem w stanie wypełnić formularza, trzeba po prostu czekać.
   Pozdrawiam

 • Witam. Dobrze rozumiem, ze jesli poprostu nie polece to zadnej kary i dodatkowych oplat mi nie nalicza? Mamy lot z Londynu Luton do Lisbony w czwartek i kompletnie nie wiemy co robic, a do poniedzialku darmowa rezygnacja z hotelu. Niby w Portugalii spokoj ale raczej nie polecimy

 • Czy osoby które chcą zrezygnować z lotu z powodu sytuacji z koronawirusem mogą liczyć na zwrot pieniędzy za bilety?

  • Póki co żadna z linii nie daje takiej możliwości. Niektóre z nich same odwołują lub przekładają loty.

 • a jak zrezygnować wobec dzisiaj podanych informacji radiowych /w zw.z zagrozeniem koronawirusem/???

  • Witaj, niestety żadna z najpopularniejszych linii lotniczych nie posiada w regulaminie zapisu umożliwiającego rezygnacji z lotu wraz ze zwrotem pieniędzy. Jednak niektóre z linii idą na rękę klientom i odwołują lotu lub dają możliwość wyboru czy chcemy lecieć.

  • Ja też jestem zainteresowany zwrotem biletu lotniczego z powodu koronowirusa ale nie ma żadnego komunikatu w te sprawie