Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Madera » Lewada 25 Fontes w Rabacal i płaskowyż Paul da Serra
Madera

Madera: Lewada 25 Fontes i płaskowyż Paul da Serra

Madera lewada 25 Fontes

Lewada Rabacal składająca się z lewad das 25 Fontes oraz do Risco znajdująca się na płaskowyżu Paul da Serra jest moim kolejnym celem w ostatnim pełnym dniu na Maderze. Niestety przez cały dzień nie dopisuje mi pogoda – bardzo mocne opady deszczu wraz z mgłą ograniczają możliwość podziwiania piękna Madery. Wspomniany płaskowyż Paul da Serra położony jest w centralno-zachodniej części wyspy, a podróż z Funchal trwa około 50 minut.

Płaskowyż Paul da Serra

Większość drogi w kierunku Lewady Rabacal odbywamy po autostradzie VR1 oraz VR3, jednak końcowe 10 kilometrów prowadzi przez stromą i krętą drogę. Aby dotrzeć na obszar Paul da Serra musimy wspiąć się na wysokość około 1500 metrów n.p.m. Obszar płaskowyżu obejmuje ok. 24 km² i jest najbardziej równą częścią Madery. Po spędzeniu kilku dni na wyspie pośród wielu wniesień, trafiając w rejon Paul da Serra możecie się mocno zdziwić.

Płaski krajobraz, piękna przyroda z lasem wawrzynowym i laurowym, elektrownie wiatrowe, a nawet stada krów, które bez obaw wchodzą na drogę – to wszystko będziesz podziwiać podczas podróży do Lewady das 25 Fontes i do Risco.

Najlepszym punktem obserwacyjny na obszar Paul da Serra będzie najwyższy punkt płaskowyżu, czyli Pico Ruivo do Paul. Przy odrobinie szczęścia i bardzo dobrej pogodzie z tego miejsca będziesz w stanie podziwiać najbliższe tereny, ale także północne oraz południowe wybrzeża Madery.

Paul da Serra

Madera – lewady

Czym tak naprawdę są lewady na Maderze? To specjalne kanały stworzone w celu transportowania wody deszczowej z północnej do południowej części wyspy. Tak dostarczona woda używana jest przez rolników do nawadniania upraw oraz napędzania elektrowni wodnych. Oprócz wykonania niesamowitych śluz i kanałów niezbędne było również umożliwienie poruszania się wzdłuż lewad osobom opiekującymi się nimi. Budowa wąskich ścieżek wzdłuż kanałów przyczyniła się do stworzenia ponad 1500 kilometrów tras składających się z około 200 lewad.

Lewada Rabacal – dojazd

Lewada Rabacal to połączona Lewada 25 Fontes (Lewada 25 źródeł) wraz z wodospadem Risco. Szlak prowadzący w stronę atrakcji rozpoczyna się od parkingu przy drodze ER110 (jego lokalizacje znajdziecie na końcu wpisu).

Początkowo czeka nas około 2 kilometrowy spacer asfaltową drogą w dół. Trasę możemy pokonać również specjalnym busem – przejazd w jedną stronę kosztuje 3 euro, natomiast w obie strony 5 €. Sam skorzystałem z opcji płatnego powrotu, ze względu na brak chęci pokonywania stromego podejścia podczas mocno padającego deszczu i zapadającego zmroku.

Bez względu na wybór sposobu pokonania drogi – na pieszo czy busem, ostatecznie trafimy w okolice chatki w Rabacal, gdzie droga rozdziela się na dwie ścieżki – pierwsza z nich to Lewada das 25 Fontes (PR6), natomiast druga to Lewada do Risco (PR 6.1). Łącznie trasa wynosi ponad 9 kilometrów, a jej pokonanie trwa około 3 godziny.

Madera lewady

Lewada das 25 Fontes (25 źródeł)

Lewada 25 Fontes prowadzi przez las laurowy (wawrzynowy). Początkowo schodzimy w dół kilkudziesięcioma schodkami, a następnie cały czas poruszamy się wąskimi ścieżkami wzdłuż lewady i wolno płynącej w niej wody. Utrudnieniem podczas spaceru jest zdecydowanie mijanie się z ludźmi wracającymi z lewady 25 źródeł.

Po dotarciu w najbardziej efektowne miejsce Lewady 25 Fontes możemy podziwiać znajdującą się wśród skał kolorową lagunę oraz spływające do niej zewsząd wodospady. W tym miejscu warto chociaż na kilka minut przysiąść na jednym z wielu kamieni i nasycić się otaczającą nas przyrodą.

Lewada das 25 Fontes

Wodospad i lewada Risco

Gdy stwierdzimy, że w stu procentach nacieszyliśmy się lewadą 25 Fontes, ruszamy w kierunku wodospadu Risco. Niestety czeka nas około 3 kilometrowy powrót tą samą ścieżką, którą trafiliśmy do źródeł. Po dotarciu do drogowskazu  kierujemy się w stronę szlaku oznaczonego jako PR 6.1 Lewada do Risco. Jego długość w jedną stronę to około 1,5 km.

Po pokonaniu przyjemnej i dosyć szerokiej ścieżki docieramy do punktu widokowego na monumentalny wodospad Risco. Dodatkowo po lewej stronie możemy podziwiać widok na dolinę Rabaçal.

Wodospad i Lewada do Risco
Lewada do Risco

Lewada Rabacal

Po dotarciu w miejsce startu wyprawy, czyli okolice schroniska, wsiadam w ostatniego kursującego dzisiaj busa i ruszam na parking, a następnie wypożyczonym samochodem udaje się w kierunku Funchal.

Chcąc urozmaicić sobie podróż wybieram inną drogę powrotną do stolicy Madery. Droga ER211 okazuje się jednak bardzo stroma, wąska i ze słabą nawierzchnią – tej trasy zdecydowanie nie polecam. Wszystkie pozostałe są zdecydowanie w lepszej kondycji.

1 komentarz

Kliknij, aby skomentować

  • Madera jest tak wspaniałym miejscu, niestety nie jestem tak odważna żeby wybrać się na ,,samodzielną” podróż 🙂