Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Madera » Madera: Pogoda i klimat – kiedy jechać na Maderę?
Madera Relacje z podróży

Madera: Pogoda i klimat – kiedy jechać na Maderę?

Pogoda Funchal Madera - klimat

Marzysz o podróży na Maderę, ale nie wiesz, który miesiąc będzie najbardziej atrakcyjny pod względem pogody? Kiedy kupić tanie bilety, tak aby pogoda mogła Cię rozpieszczać? Jak przygotować się do wyjazdu i co ze sobą zabrać na to rajskie miejsce? Spokojnie, po lekturze tego artykułu wszystkie niezbędne informacje będziesz miał w małym palcu.

Madera – informacje podstawowe

Madera to portugalski archipelag położony na Oceanie Atlantyckim. Stolicą Madery jest Funchal – pogoda w niej to rocznie średnio 22 stopnie Celsjusza w dzień i prawie 17 stopni w nocy. Miasto liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców słynie przede wszystkim z uzdrowiska klimatycznego.

Na Maderze klimat jest łagodny i określany przez wielu miejscem wiecznej wiosny. Średnia temperatura Madery w ciągu roku waha się między 17°C – zimą, a 24 °C latem. Bogata roślinność podzwrotnikowa, która porasta Maderę dzięki stabilnemu klimatowi, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Madera – pogoda i klimat

Madera leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnego, gdzie przez cały rok odczuwalna jest pogoda charakterystyczna dla okresu wiosenno-letniego.

Najchłodniejszymi miesiącami są grudzień, styczeń, luty, marzec i kwiecień, kiedy to termometry wskazują średnio 20 stopni Celsjusza w dzień i 14 stopni w nocy.

Najwyższe temperatury na Maderze występują od czerwca do października i wynoszą średnio 25 °C w dzień oraz 19 °C w nocy. W maju i w listopadzie turyści odwiedzający Maderę oraz jej mieszkańcy mogą cieszyć się temperaturą w okolicach 22 °C. Pogoda na Maderze to ponad 2500 godzin słonecznego i bezchmurnego nieba. Temperatura wody waha się od 17 stopni w marcu do 23 stopni we wrześniu.

Pogoda na Maderze

Madera kiedy jechać?

Podróż na Maderę można zaplanować w każdym miesiącu w roku. Pogoda rozpieszcza turystów przez 12 miesięcy. Oczywiście największych upałów doznamy, wybierając się na tę rajską wyspę między czerwcem a październikiem.

Jeśli planujemy pływać i cieszyć się nieskazitelną na Maderze pogodą, to z pewnością powinniśmy zaplanować podróż od lipca do listopada. Przez cały okres wakacyjny woda jest nagrzewana przez promienie słoneczne. To sprawia, że najlepszym miesiącem na pływanie na Maderze jest wrzesień, kiedy temperatura wody wynosi blisko 24 stopnie Celsjusza.

Madera pogoda

Madera – pogoda wpływa na tanie bilety?

Na wyspie, około 20 kilometrów od Funchal znajduje się Port lotniczy Madera. Niestety bilety lotnicze nie należą do najtańszych i rozpoczynają się najczęściej od około 400-500 zł. Cena biletu jest uzależniona od miejsca wylotu i miesiąca naszej podróży.

Najwięcej okazji na stosunkowe tanie bilety możemy upolować, decydując się na wylot z Warszawy. Najtańszym miesiącem, aby wyruszyć na Maderę, jest styczeń i luty. Wybór lotu w tych miesiącach wiąże się jednak z bardziej wiosenną pogodą, podczas której nie skorzystamy ze wszystkich atrakcji, które oferuje nam wyspa. Dodatkowo najwyższe szczyty Madery, takie jak Pico do Arieiro i Pico Ruivo mogą być pokryte śniegiem. Mimo to możemy zaoszczędzić kilkaset złotych na biletach i noclegach, a najpopularniejsze miejsca turystyczne będą wolne od wielu przyjezdnych.

Najdroższymi miesiącami jest okres wakacyjny. To właśnie w tych miesiącach na Maderze trwa boom turystyczne.

Ja swój termin wyjazdu wybrałem na końcówkę lutego, dzięki czemu skorzystałem z tanich lotów, niskich cen noclegów w samych centrum Funchal oraz wypożyczenia samochodu.

Madera – co zabrać ze sobą na podróż?

Przed podróżą na Maderę (niezależnie, w którym miesiącu decydujemy się na wyjazd) warto pamiętać, że na Maderze pogoda jest bardzo nieprzewidywalna. W ciągu dobry potrafi się zmieniać z wiosennej w letnią lub z letniej w jesienną.

Dodatkowo pogoda zależna jest również od części wyspy, którą będzie odwiedzać. Dlatego wiatrówka i długie spodnie, to obowiązkowa pozycja w naszym bagażu. Warto spakować się tak, aby mieć ze sobą ubrania na skrajne warunki pogodowe. Nie zapomnijcie również o wygodnych butach, które sprawdzą się podczas spacerów po górzystym terenie Madery.

1 komentarz

Kliknij, aby skomentować