Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Madera » Wypożyczenie samochodu na Maderze
Madera Porady

Madera: Wynajem samochodu

Madera - Wynajem wypożyczenie samochodu

Wypożyczenie samochodu na Maderze jest najwygodniejszą opcją zwiedzania wyspy. W artykule przedstawiam ceny wynajmu auta oraz podpowiadam gdzie zrobić to najtaniej. Dowiesz się również jakie trudności czekają na Ciebie podczas jazdy samochodem na Maderze.

Madera wynajem samochodu

Auto to najlepsze rozwiązanie do zobaczenia każdego zakątka Madery. Dzięki wypożyczeniu samochodu jesteśmy niezależni i możemy dostosować program wyjazdu do swoich preferencji. A także do zmieniającej się w kilka minut pogody, która często może pokrzyżować plany. Przy gorszych prognozach dla danego regionu bez problemu możemy przemieścić się w inne miejsce wyspy.

Zwiedzanie Madery samochodem pozwala nam na dotarcie do miejsc, w które nie dojedziemy transportem publicznym oraz zrobić to szybciej. Takie rozwiązanie przydaje się przede wszystkim przy krótkoterminowym wyjeździe.

Wiele osób niestety rezygnuje z wynajęcia samochodu z powodu ukształtowania terenu wyspy. Uliczki Madery są bardzo strome i wąskie. Takie warunki jednak nie powinny sprawić problemu osobom niebojącym się prowadzić i posiadających chociaż minimalne doświadczenie w kierowaniu autem. Pamiętajcie o ostrożnej jeździe na krętych drogach, a przede wszystkim o hamowaniu silnikiem. Zwalnianie używając hamulców przy kilkunastominutowym zjeździe może spowodować ich przegrzanie.

Madera bez samochodu

Jeśli nie zdecydujecie się na wypożyczenie samochodu to pozostaje Wam na korzystanie z autobusów, taksówek lub zorganizowanych wycieczek. Po Maderze kursują trzy firmy oferujące transport autobusami:

 • Horarios – posiadają żółte autobusy poruszające się po Funchal oraz srebrne – podmiejskie kursujące wokół stolicy Madery,
 • SAM pojazdy oznaczone kolorem zielonym lub białym, kursują we wschodniej części wyspy,
 • Rodoeste – przewożąca pasażerów autobusami w kolorze białym z czerwonymi pasami, działa w zachodniej części wyspy.

Bilety na każdy z przejazdów zakupicie u kierowcy. Niestety autobusy kursują nieregularnie, niektóre z linii odbywają tylko jeden przejazd dziennie. Sieć publicznego transportu jest przystosowana dla mieszkańców Madery, a nie turystów. Kursy wiodą okrężną drogą przez małe miasteczka. Trasę, którą pokonamy w niecałą godzinę samochodem jadąc głównymi drogami, autobusem możemy przejechać nawet w trzy godziny.

Największym plusem podróżowania po Maderze autobusem jest brak potrzeby powrotu do wypożyczonego samochodu. Wiele pieszych tras na wyspie nie jest pętlą, a linią – mającą inne wejście i wyjście. Po zakończeniu spaceru po prostu idziemy na kolejny przystanek autobusowy, a w przypadku auta musimy pokonać trasę z powrotem.

Madera wynajem samochodu

Madera: Gdzie wypożyczyć samochód?

Najlepszym miejscem na wynajem samochodu jest Funchal oraz lotnisko na Maderze. Plusem odbioru auta w porcie lotniczym jest bezproblemowy dojazd do miejsca pobytu. Ja jednak noce spędzałem w stolicy Madery, więc do niej dotarłem z  lotniska autobusem, a samochód wypożyczyłem następnego dnia rano w Funchal.

Wybierać auto polecam na RentalCars.com, czyli wyszukiwarce najtańszych wypożyczalni samochodów. Korzystając z tej strony mamy pewność o uczciwości firmy, każda z nich jest oceniania przez klientów. Znajdziemy tutaj najniższe ceny wynajęcia samochodu, jednak większość z nich nie posiada rozszerzonego ubezpieczenia, a my na czas wynajmu będziemy zmuszeni do wpłacenia kaucji.

Drugą opcją, którą również testowałem jest lokalna wypożyczalnia samochodów – Funchal Car Hire. Ceny są nieco wyższe niż w przypadku RentalCars, jednak auto posiada ubezpieczenie, a od nas nie jest pobierana kaucja z karty kredytowej. Pojazd jest podstawiany nam pod wskazany adres. W dzień zakończenia wynajmu auto parkujemy blisko naszego noclegu, przesyłamy koordynaty SMSem lub przez WhatsAppa, a klucze zostawiamy w recepcji. Obsługa wypożyczalni sama odbierze samochód.

Gdzie wynająć samochód – najlepsze wypożyczalnie:

 • RentalCars – wyszukiwarka największych wypożyczalni samochodów
 • Funchal Car Hire – tani i sprawdzony lokalny wynajem samochodu w Funchal

Madera wynajęcie samochodu – ceny

Ceny wypożyczenia samochodu ustalane są w zależności od trwającego obecnie sezonu turystycznego oraz klasy samochodu. W miesiącach letnich za tygodniowy wynajem auta zapłacimy co najmniej 800 – 1000 złotych. Pozostała część roku to koszt około 100 zł dziennie.

SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY

Madera wypożyczenie samochodu – ubezpieczenie

Ubezpieczenie wynajętego samochodu to na pewno większy spokój, szczególnie na wąskich i krętych drogach, ale również dodatkowy koszt. W tej sprawie każdy indywidualnie powinien oszacować ryzyko uszkodzenia auta. W razie ewentualnych szkód bez ubezpieczenia będziemy odpowiadali z własnej kieszeni do około 5000 złotych.

Relacja z wyjazdu na Maderę


4 komentarze

Kliknij, aby skomentować

  • Niestety pandemia mocno zmieniła ceny wynajmu aut. Wypożyczalnie z obawy wysokich kosztów pozbyły się aut i ich ilość spadła, więc ceny poszybowały w górę. Liczę, że sytuacja niedługo wróci do normy.

  • Czy jest jakaś wypożyczalnia, która ma niższe ceny?
   Wybieramy się w czerwcu i jestem przerażona cenami…