Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Lizbona » Lizbona: Metro – bilety, mapa i informacje praktyczne
Lizbona

Lizbona: Metro – bilety, mapa i informacje praktyczne

metro Lizbona

Metro w Lizbonie to zdecydowanie najwygodniejszy środek transportu miejskiego do poruszania się po stolicy Portugalii. Kolej porusza się po czterech liniach, które krzyżują się ze sobą na wielu ze stacji i obejmują teren centralnej oraz północno-wschodniej Lizbony.

Metro Lizbona – podstawowe informacje dla turystów

Jeżeli nie chcecie poruszać się po Lizbonie własnym środkiem transportu, warto przemieszczać się właśnie z wykorzystaniem metra, jak ja to robiłem podczas mojego pobytu. Z tego środka komunikacji skorzystać można od godziny 6:30 do 1:00 w nocy. Elektroniczne wyświetlacze na każdej stacji metra nie wskazują konkretnej godziny, o której podjedzie kolejny skład, ale informują, w jakich odstępach czasowych kursuje metro. W godzinach szczytu są to odstępy kilku minut, zaś wieczorami dochodzą do kilkunastu minut. Rozkład jest identyczny we wszystkie dni roku (również w niedziele i święta), zmienia się wyłącznie ilość podjeżdżających składów metra. Co ważne – i czasami zaskakujące dla turystów – metro w Lizbonie jest lewostronne.

Linie metra w Lizbonie

Jak wcześniej wspomniałem, w Lizbonie można skorzystać z jednej z czterech linii metra. Zwykle nazywa się je i rysuje odpowiadającymi kolorami: zielonym, niebieskim, żółtym i czerwonym, ale w rzeczywistości każda linia ma swoją właściwą nazwę, z którą również można się spotkać, szczególnie na mapach.

Linia zielona, czyli Linha Verde rozciąga się między stacją przesiadkową Cais do Sodré i stacją Telheiras. Cais do Sodré jest bardzo ważnym punktem na mapie komunikacyjnej miasta – jest ostatnią stacją, do której dojeżdża kolejka podmiejska z Cascais i miejscowości leżących pomiędzy Lizboną a Cascais. Ponadto, znajduje się tam wejście do przeprawy promowej przez rzekę Tag. W planach jest rozbudowanie linii zielonej w postaci pętli i poprowadzenie jej częściowo po trasie linii żółtej.

Linia żółta metra, czyli Linha Amarela, łączy stację Rato z Odivelas i przecina Lizbonę na pół w orientacji północ-południe. Są plany rozbudowy tej linii w taki sposób, aby linia metra łączyła dzielnicę Alcantara z północą miasta.

Linia niebieska, Linha Azul, łączy stację Santa Apolonia, leżącą na brzegu Tagu ze stacją Reboleira, wysuniętą najbardziej na zachód stacją metra.

Z punktu widzenia turystów, najważniejsza jest jednak linia czerwona, Linha Vermelha, na końcu której znajduje się stacja Aeroporto, przebiegająca tuż przy lotnisku Humberto Delgado. Na drugim jej końcu leży stacja Sao Sebastiao, znajdująca się na skrzyżowaniu z linią niebieską. Wszystkie stacje przedstawia mapa metra Lizbona, którą zamieszczam poniżej.

Metro w Lizbonie mapa

Bilety na środki komunikacji miejskiej w Lizbonie

Korzystając z komunikacji miejskiej w Lizbonie, na wszystkie jej środki transportu obowiązują te same bilety – zarówno na  autobusy, tramwaje, windy, pociągi miejsko-podmiejskie, promy oraz na metro w Lizbonie. Bilety zakupuje się w postaci ważnych przez rok kart magnetycznych Viva Viagem, Viva Viagem SRT lub 7 Colinas.

Bilety na metro w Lizbonie zakupicie na każdej stacji, ja wybrałem zieloną kartę Viva Viagem. Jednak zasady działania wszystkich kart są identyczne. Karta Viva Viagem jest kartą wielorazowego użytku i kosztuje 0.5€ – koszt karty zostanie doliczony do pierwszego kupowanego biletu. Kartę można doładować w okienku na stacji kolejowej lub stacji metra oraz w punktach oznaczonych jako Carris lub MOB. W przypadku zagubienia karty, za 50 eurocentów zostanie wydana kolejna.

Kartę umożliwiającą poruszanie się metrem w Lizbonie można zasilić na trzy różne sposoby:

W przypadku pojedynczych przejazdów, wystarczy zakup jednorazowego biletu, którym zostanie doładowana karta. W tym przypadku koszt biletu na metro, autobus, tramwaj lub windę wynosi 1,50 euro.

Kartę można doładować również biletem dobowym, ważnym przez 24 godziny od momentu pierwszego użycia – ceny tych biletów wahają się od 6,40 euro do 10,60 euro.

Trzecią opcją doładowania karty jest tak zwany zapping – kartę doładowuje się konkretną kwotą (od 3 do 40 euro) i odpowiednia cena biletu zostaje ściągnięta z karty podczas przechodzenia przez bramki na stacji – tutaj należy zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz: w Lizbonie należy odbijać kartę Viva Viagem zarówno podczas wejścia na stację metra, jak i podczas wychodzenia przez bramki ze stacji metra. Jest to ważne w momencie podróży podmiejskich, gdzie od długości trasy zależy cena przejazdu. Korzystanie z opcji zappingu pozwala taniej podróżować komunikacją miejską – jednorazowa podróż metrem kosztuje 1,33 euro, zamiast 1,50 euro.

Sama komunikacja miejska, a przede wszystkim metro w Lizbonie jest wyjątkowo przyjazne turystom. Składy są klimatyzowane, utrzymane w czystości i raczej bezpieczne. Jedynym niebezpieczeństwem, na które należy zwracać wyjątkową uwagę są kieszonkowcy, liczący na łatwy zarobek kosztem nieuważnych turystów. Poza tym, jest to najlepszy sposób poruszania się po Lizbonie, jeżeli nie chce się korzystać z własnego środka transportu.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować