Blog podróżniczy » Azja » Chiny » Transport w Szanghaju – Maglev, metro, autobusy i lotniska
Chiny Relacje z podróży

Transport w Szanghaju – Maglev, metro, autobusy i lotniska

Transport w Szanghaju

Szybki dojazd na lotnisko w Szanghaju, czyli 430 km/h Maglevem. Największe miasto w Chinach jest najbardziej ruchliwym węzłem komunikacyjnym w tej części kraju. Jako ważne centrum finansowe i biznesowe posiada mocno rozwiniętą sieć transportu publicznego. Transport w Szanghaju dzieli się na lotniska, pociągi, autobusy, statki oraz metro i superszybki Maglev.

Metro w Szanghaju

Metro – najlepszy środek transportu w zatłoczonym mieście, do jakich na pewno zalicza się Szanghaj z ponad 25 milionami mieszkańców. Szanghajska kolej podziemna jest najdłuższym systemem metra na świecie (ponad 600 km linii), mimo tego, że pierwsza linia została otwarta dopiero w maju 1993 roku, czyli tylko 2 lata przed Warszawą.

System metra jest bardzo przyjazny dla użytkownika. Metro jest szybkie, tanie, klimatyzowane, a wszystkie informacje są ogłaszane w języku mandaryńskim i angielskim. Wejścia na stacje są dobrze oznaczone, jednak często spotkamy się tutaj z kontrolą bezpieczeństwa naszych bagaży.

Bilety

Najprostszym biletem jest ten jednorazowy, cena naliczana jest od długości naszej podróży – najczęściej wynosi od 2 do 9 RMB, czyli od złotówki do 5 złotych. Bilety możemy zakupić w samoobsługowej maszynie lub w kasie. Co ciekawe podczas mojej rozmowy z obsługą w kasie, pracownica po wymianie kilku zdań nieczuła się dobrze w konwersacji po angielsku i błyskawicznie połączyła się przez słuchawkę z tłumaczem, któremu mogłem bez problemu wytłumaczyć co chciałbym zakupić.

Przy dłuższym pobycie w Szanghaju najlepszym pomysłem jest zakup biletów dziennego lub 3 dniowego, które kosztują odpowiednio 18 i 45 juanów i działają przez 24 oraz 72 godziny od pierwszego użycia. Możemy z nich korzystać na każdej linii szanghajskiego metra.

Maglev – kolej magnetyczna

Pociągi poruszające się bez styku pojazdu z torem, dzięki polu magnetycznemu. Transrapid w Szanghaju istnieje od 1 stycznia 2004 r., a linia ma 30.5 km i dwie stacje. Łączy lotnisko Szanghaj-Pudong ze stacją Longyang Road, gdzie możemy przesiąść się do linii metra nr 2, 7 oraz 16. Maksymalna osiągana prędkość to 430 km/h, a podróż trwa 8 minut.

Pociąg z lotniska kursuje między 7:02, a 21:42 co kilkanaście minut. Dwa ostatnie kursy odbywają się o 22:15 i 22:40. Linia z Longyang Road rozpoczyna pracę od 06:45, a kończy o godzinie 21:40.

Podczas dnia zmieniana jest maksymalna prędkość osiągana przez Magleva, wygląda ona następująco:

Longyang Rd. lotnisko Pudong maksymalna prędkość
06:45 – 08:45 07:02 – 08:47 300 km/h
09:00 – 10:45 09:02 – 10:47 430 km/h
11:00 – 12:45 11:02 – 12:47 300 km/h
13:00 – 16:45 13:02 – 16:47 430 km/h
17:00 – 21:40 17:02 – 21:42 300 km/h

Bilety

Cena pojedynczego przejazdu wynosi 50 juanów, przy okazaniu biletu lotniczego na ten sam dzień obniżana jest do 40 RMB. Bilet w obie strony, ważny przez 7 dni kosztuje 80 RMB. Oba rodzaje biletów możemy także zakupić w pakiecie z 24 godzinnym biletem na nielimitowane przejazdy metrem – ceny wynoszą odpowiednio 55 oraz 85 RMB. Przejazd dla dzieci poniżej 120 cm jest bezpłatny.

Shanghai Maglev
Błyskawiczny przejazd Maglevem

Lotniska w Szanghaju

Szanghaj jest jedynym chińskim miastem z dwoma międzynarodowymi lotniskami – Pudong oraz Hongqiao. Każdego dnia na obu lotniskach odbywa się około 1000 lotów, z których możemy udać się m.in. do wielu miast Stanów Zjednoczonych, Japonii, Europy oraz położonego niedaleko Hongkongu i Makau.

Dojazd lotnisko Szanghaj-Pudong

Położony na wschodzie miasta, oddalony o około 30 kilometrów od centrum i 40 km od lotniska Hongqiao. Transfer do centrum miasta zapewnia 9 linii autobusów, Maglev, linia numer 2 szanghajskiego metra oraz taksówki (koszt to około 150 RMB).

Dojazd lotnisko Szanghaj-Hongqiao

Zlokalizowany na południowym zachodzie miasta, jedynie 13 kilometrów od centrum, do którego z lotniska kursuje siedem linii autobusów, linia numer 2 i 10 metra oraz taksówki (koszt około 60 RMB).

Promy

Przepływająca przez Szanghaj rzeka Huangpu dzieli miasto na dwie części – nową dzielnicę Pudong (na wschód od rzeki) oraz Puxi (na zachód od rzeki) przez co transport rzeczny odgrywa dużą rolę w mieście. Ceny zwykłych promów zaczynają się od 0,5 juana, a klimatyzowanych od 2 RMB. Dodatkowo po rzece między 9:00, a 21:00 kursują promy wycieczkowe zatrzymujące się obok słynnych atrakcji położonych wzdłuż rzeki Huangpu. Kurs kosztuje 12 RMB za całą podróż lub 2 juany za każdy z postoi.

Ruch na rzece Huangpu późnym wieczorem

Pociągi

Z Szanghaju możemy podróżować także pociągami, a na dłuższych połączeniach liniami kolei dużych prędkości, m.in. do Pekingu, Hangzhou, Suzhou, Chengdu, Xi’an, Guilin czy Shenzhen. Chińskie pociągi najczęściej posiadają 4 klasy: soft sleeper – z wygodnymi wagonami sypialnianymi, hard sleeper – wagony bezprzedziałowe z łóżkami, soft seat – odpowiednik pierwszej klasy z z miejscami siedzącymi, hard seat – odpowiednik drugiej klasy z miejscami siedzącymi.

Autobusy

Autobusami najlepiej przemieszczać się do miejscowości położonych blisko Szanghaju, takich jak Suzhou, Hangzhou lub Nanjing. Bilety najczęściej dostępne są z około tygodniowym wyprzedzeniem. Niestety autobusy w większości oznaczone są wyłącznie w języku narodowym.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować