Spacerując po nadbrzeżu portu, wzdłuż rzeki Tag, wzrok każdego turysty niewątpliwie odnajdzie jeden z charakterystycznych punktów Lizbony, nazywany europejskim Golden Gate – Most 25 Kwietnia.
Jest szóstym pod względem długości mostem wiszącym w Europie i wsławił się rolą w jednym z filmów o Jamesie Bondzie, mającym premierę w 1969 roku W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości. Most łączy dzielnicę Lizbony, Alcantarę, z leżącą po drugiej stronie Tagu miejscowością Almada.
Ta architektoniczna perła Lizbony zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Szczególnie, że podróż do Portugalii odbyłem na dwa miesiące przed planowanym wyjazdem do San Francisco, gdzie z bliska miałem podziwiać Golden Gate.
Most 25 Kwietnia, czyli europejski Golden Gate
Pierwszą myślą, która możesz przyjść do głowy na widok Mostu 25 Kwietnia jest pytanie – skąd ja znam ten most? Rzeczywiście, ten pierwszy most w Lizbonie jest niezwykle podobny do wiszącego w San Francisco Golden Gate Bridge. Oba mosty są mostami wiszącymi, pomalowanymi czerwoną farbą w odcieniu vermillion. I właściwie na tym wszystkie podobieństwa się kończą. Główną różnicą między oboma mostami jest ich konstrukcja – Most 25 Kwietnia posiada dwa pokłady: górny dla ruchu samochodowego oraz dolny dla ruchu kolejowego. Przez Most 25 Kwietnia przebiega portugalska autostrada A2, która rozpoczyna się w Lizbonie i łączy ją z południowym regionem Portugalii, Algarve.
Wyjazd z Lizbony, czyli odcinek autostrady od stolicy do Almady w kierunku południowym jest bezpłatny, natomiast w kierunku północnym, wjazd do stolicy autostradą A2 jest płatny w zależności od klasy samochodu – samochody osobowe za ten odcinek są zobowiązane do uiszczenia opłaty w wysokości 1,85 euro.
Most 25 Kwietnia – punkty widokowe
Most 25 Kwietnia można podziwiać z kilku punktów widokowych w Lizbonie. Spacerując brzegiem Tagu, od Wieży Belem w kierunku Pomnika Odkrywców, przed Waszymi oczami rozciągać się będzie imponująca czerwona konstrukcja mostu. Filary po stronie Lizbony stoją między domami, co oznacza, że autostrada przebiega ponad głowami wielu Portugalczyków – a kiedy doda się do tego fakt, że wewnętrzne pasy drogowe na moście są pokryte metalowymi płytami, a nie asfaltem, wiadomo już, dlaczego most generuje taki hałas.
Doskonały widok na Most 25 Kwietnia rozciąga się również z tarasu widokowego na szczycie Pomnika Odkrywców oraz z Pomnika Cristo Rei, znajdującego się na południowym brzegu Tagu. Podobnie, jak Most 25 Kwietnia może przypominać turystom amerykański Golden Gate, tak Pomnik Chrystusa Króla jest mniejszą kopią słynnego pomnika Chrystusa z Rio de Janeiro.
Zwiedzanie mostu
W 2017 roku otwarte zostało centrum interpretacyjne Mostu 25 Kwietnia i punkt widokowy, które mają swoje miejsce w siódmym filarze mostu – stąd jego nazwa Experiencia Pilar 7. W centrum interpretacyjnym turyści mogą zapoznać się z historią mostu, jego konstrukcją i dźwiękami, jakie wydaje. Na końcu winda zabiera turystów na platformę widokową, która jest najciekawszym przeżyciem związanym z mostem. Platforma ma częściowo przeszkloną podłogę i znajduje się tuż obok pasów ruchu autostrady. Wstęp do centrum interpretacyjnego jest płatny dla osób powyżej piątego roku życia. Bilet normalny kosztuje 6 euro, a ulgowy (dla uczniów, studentów oraz seniorów powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia) kosztuje 4 euro. Punkt widokowy jest czynny codziennie, oprócz 25 grudnia.
Odrobina historii mostu Ponte 25 de Abril
Most 25 Kwietnia został oddany do użytku 6 sierpnia 1966 roku i pierwotnie nosił nazwę Mostu Salazara. Obecna nazwa mostu pochodzi od portugalskiej Rewolucji Goździków, która 25 kwietnia 1974 roku obaliła dyktaturę w kraju. Z tego powodu most przemianowano na Most 25 Kwietnia – Ponte 25 de Abril. Od 1991 roku przez most przebiega trasa corocznego półmaratonu w Lizbonie – wydarzenie ma zwykle miejsce w marcu i jest to jedyny dzień w roku, kiedy Most 25 Kwietnia jest zamknięty dla ruchu samochodów, a dostępny dla ruchu pieszego.
Dodaj komentarz