Blog podróżniczy » Podróże » Najlepsze trasy na rower MTB w Polsce
Podróże

Najlepsze trasy na rower MTB w Polsce

Najlepsze trasy na rower MTB w Polsce

Jeszcze nie tak dawno dobre trasy rowerowe kojarzyły się wyłącznie z wyprawami do innych krajów. Jednak w ostatnim czasie dużo się zmieniło. W naszym państwie powstało wiele ciekawych szlaków. Co więcej, entuzjaści górskich podróży mogą również liczyć na większy poziom bezpieczeństwa, ponieważ w miejscach tych zaczęto budować odpowiednie systemy Single Track. Dowiedz się, jakie są najlepsze trasy na rower MTB w Polsce.

Wyprawa rowerem MTB, czyli od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy udajesz się na krótką wycieczkę czy w dłuższą wyprawę, każde tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga odpowiedniego zaplanowania. Dlatego przed wyruszeniem na spotkanie z przygodą musisz udzielić sobie odpowiedzi na kilka pytań. Dzięki temu zyskasz absolutną pewność, że Twoja wielka przygoda zakończy się sukcesem. Wypunktuj sobie następujące kwestie: czas wycieczki, osoby towarzyszące, co chcesz zobaczyć oraz oceń swój poziom zaawansowania w kolarstwie górskim. Przede wszystkim jednak dobrze przygotuj swój rower MTB do takiej podróży, a także zadbaj o niezbędny ekwipunek.

Szlak rowerowy wokół Pustyni Błędowskiej

Jedną z ciekawszych tras rowerowych w Polsce jest 28-kilometrowy szlak, który prowadzi przez Pustynię Błędowską. Warto podkreślić również to, że magazyn podróżniczy National Geographic Polska wskazuje wymienioną ścieżkę na liście ośmiu najwspanialszych pomysłów na piękną i udaną przejażdżkę jednośladem. Wyprawę warto rozpocząć w miejscowości Chechło. Ponadto, pierwszy przystanek można zrobić w Rodakach i Ryczówku. W tym właśnie miejscu znajduje się drewniany kościół z przełomu szesnastego i siedemnastego wieku. Zobaczysz tam również wspaniałą skałę przy Księżej Górze. Z kolei punktem widokowym na całą Pustynię Błędowską jest Czubatka, która znajduje się w Kluczach. Pustynia Błędowska zwana jest potocznie „polską Saharą”, dlatego trasa jest dość wymagająca, ale za to piękna. Warto rozważyć to miejsce jako cel udanej wyprawy.

Krakowska Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa Rowerowa to projekt łączący Polskę od Bałtyku do Beskidów. Warto nadmienić, że przebiega ona aż przez osiem województw. Obecnie skończono kilka odcinków, w tym szlak małopolski. To doskonała okazja do tego, aby zaplanować ciekawy sposób na zwiedzanie Krakowa i okolic. Trasa w większości przebiega drogami asfaltowymi, ale przeznaczona jest dla doświadczonych kolarzy. Jest zatem świetna na rower MTB. Ścieżka zaczyna się w Jawiszowicach, a następnie przebiega przez takie punkty jak: Skawina, opactwo w Tyńcu, Bulwary Wiślane w Krakowie, następnie Niepołomice i Zalipie. Wybierając się w taką podróż musisz przygotować się na kilka utrudnień i przeszkód. Będą to przede wszystkim krótkie i strome podjazdy. Na trasie zobaczysz również wiele interesujących atrakcji. Będzie to między innymi kompleks stawów w Brzeszczach oraz Oświęcim, które dzięki Wiślańskiej Trasie Rowerowej można zobaczyć z zupełnie innej perspektywy. Szlak przebiega zarówno przez tereny leśne i polne, jak i miasta. Pozwoli więc na podziwianie zabytkowych starówek i architektury z XIX w. Droga zahacza o Zamek Piastowski i wiele innych wartych uwagi miejsc.

W Polsce jest wiele tras rowerowych godnych uwagi. Poza tymi, które zostały wymienione w tym artykule, warto zainteresować się: Szlakiem Rowerowym wokół Tatr, trasą w Białowieskim Parku Narodowym, ścieżką rowerową w Beskidzie Niskim czy Trasą Pojezierzy Zachodnich. Wszystkie one i wiele innych czekają właśnie na Ciebie!

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować