Blog podróżniczy » Azja » Oman » Oman – wiza dla Polaków (cena i instrukcja)
Oman Porady

Oman – wiza dla Polaków (cena i instrukcja)

Oman - wiza dla Polaków (cena)

Oman podczas zmian w przepisach wycofał możliwość otrzymania wizy na lotnisku. Niestety mimo korekty reguł wciąż wymagana jest wiza dla Polaków. Wjazd do Omanu, sąsiadującego ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (na czele z obleganym przez turystów Dubajem), możliwy jest po złożeniu wniosku przez internet. Cena wizy rozpoczyna się od 5 OMR za 10-dniowy pobyt.

Wiza do Omanu – cena

Polacy wybierający się do Omanu w celach turystycznych potrzebują e-wizy. Zdobycie zgody na wjazd możliwe jest poprzez wypełnienie wniosku na rządowej stronie Royal Oman Police.

Fakt ile kosztuje wiza do Omanu ustala długość pobytu w kraju nad Morzem Arabskim:

  • 10-dniowa wiza do Omanu – koszt 5 OMR (ok. 50 zł),
  • 30-dniowa wiza do Omanu – koszt 20 OMR (ok. 200 zł).

Wniosek on line o wizę możemy złożyć najwcześniej 30 dni przed datą wjazdu do Omanu, czas rozpatrzenia zgłoszenia to maksymalnie kilka dni (najczęściej od 24 do 48 godzin). Potwierdzenie przyznania wizy, które otrzymamy na e-maila najlepiej wydrukować i okazać służbie granicznej podczas przekraczania granicy.

Oman i wiza – instrukcja

Pierwszym krokiem przy staraniu się o wizę do Omanu jest założenie konta na stronie omańskiej policji. Po wprowadzeniu swoich podstawowych danych niezbędnych do rejestracji oraz po potwierdzeniu adresu e-mail logujemy się na wspomnianej stronie i przechodzimy do zakładki Appy for Tourist Visa oraz Apply for Unsponsored Visa. Później z listy wybieramy nasze obywatelstwo oraz zaznaczamy, że nie pochodzimy z państw GCC (czyli Bahrajnu, Kuwejtu, Kataru, Arabii Saudyjskiej lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich).

W kolejnym kroku decydujemy, o którą wizę występujemy. Do wyboru mamy wizę 10-dniową, 30-dniową oraz roczną z możliwością wielokrotnego wjazdu do Omanu.

W następnym etapie wprowadzamy do systemu nasze dane z paszportu, a także informacje o stanie cywilnym i nazwisku matki.

Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych musimy przesłać jeszcze skan paszportu, który powinien być ważny przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy oraz zdjęcie twarzy.

Ostatnim krokiem podczas starania się o wizę do Omanu jest jej opłacenie. Po pomyślnej transakcji pozostaje nam tylko czekać na potwierdzenie przyznania wizy, które otrzymamy na e-mail.

Dokument otrzymany na skrzynkę pocztową przez wyjazdem warto wydrukować i przekazać osobie kontrolującej nas na granicy. Dodatkowo warto posiadać również numer lotu, którym dotarliśmy do Omanu oraz ten, którym zamierzamy opuścić kraj arabski.

Wiza na granicy i na lotnisku

Mimo, że oficjalnie jedyną możliwością na otrzymanie wizy jest złożenie wniosku przez internet. To przez wielu niefrasobliwych turystów, którzy dopiero na lotnisku zastanawiają się czy do Omanu jest potrzebna wiza, służba graniczna wydaje pozwolenie na wjazd również na granicy. Pobierając minimalnie wyższą opłatę.

Natomiast jeśli podróżujemy samolotem z przesiadką w Omanie, lecz nie decydujemy się na opuszczenie lotniska to nie potrzebujemy wizy tranzytowej.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować