Blog podróżniczy » Podróże » Podróże z dziećmi – jak zapewnić im bezpieczeństwo i dobrą zabawę podczas podróży?
Podróże

Podróże z dziećmi – jak zapewnić im bezpieczeństwo i dobrą zabawę podczas podróży?

Podróże z dziećmi - jak zapewnić im bezpieczeństwo i dobrą zabawę podczas podróży?

Podróżowanie z dzieckiem to wyzwanie, szczególnie podróż samolotem lub pociągiem. W tego rodzaju środkach komunikacji rodzice muszą nie tylko zadbać o malucha, ale też mieć na uwadze komfort innych podróżnych. Jak sobie z tym poradzić? Zdradzamy, co zabrać na podróż dla malucha i jak zadbać o jego bezpieczeństwo.

Co zabrać dla dziecka do samolotu, żeby się nie nudziło?

Do samolotu zabieramy to samo, co do pociągu, ale na pewno nie to, co do samochodu. Dlaczego? Samochód jest jak drugi dom, podróżując nim, nie musimy się martwić o reakcję współpasażerów. Jeśli kierowcy to nie przeszkadza, dzieci mogą słuchać muzyki, oglądać bajki, głośno śpiewać, krzyczeć itp.

W samolocie jest inaczej. Maluch musi przez kilka godzin pozostawać we względnym bezruchu i trzeba mu tak zorganizować czas, by nie czuł potrzeby marudzenia i nie próbował wymusić krzykiem możliwości pobiegania między fotelami.

Co przyda się do samolotu lub pociągu?

  • Wszelkie gry kieszonkowe, które zajmują mało miejsca w bagażu
  • Układanki magnetyczne
  • Książeczki
  • Kolorowanki
  • Przytulanki (szczególnie dla młodszych dzieci, którym w czasie podróży wypada pora drzemki

Można też zabrać dla dziecka telefon lub tablet, który odtworzy bajki w trybie offline (nie we wszystkich pociągach uda się połączyć z internetem, a w samolocie jest to całkowicie zakazane). Trzeba tylko pamiętać o słuchawkach.

Ważne: kolejne atrakcje trzeba podawać dziecku stopniowo, tak by zawsze mieć coś w zanadrzu. Dzięki temu uda się zająć dziecko przez kilka godzin i nawet podróż na Dominikanę (Dominikana wakacje – eSky.pl) przebiegnie bez problemu.

Jak dziecko siedzi w samolocie?

W samochodzie sprawa jest prosta – dziecko musi być w foteliku. W samolotach także obowiązują foteliki, jeśli dziecko ma wykupione własne miejsce. Można zabrać ten sam fotelik, którego używa się w samochodzie. To kwestia bezpieczeństwa malucha. „Dorosły” pas nie będzie w stanie odpowiednio go zabezpieczyć.

Jeśli podróżujemy z noworodkiem, warto zapytać obsługę pokładową o możliwość skorzystania z kołyski. Niektóre linie udostępniają je rodzicom.

Dzieci, które nie mają dwóch lat, podróżują na kolanach u rodziców i są razem z nimi przypięte pasami na czas startu i lądowania.

Co zabrać do jedzenia dla dziecka na podróż?

Podróże z dziećmi a ich bezpieczeństwo

Nieważne, czy podróżujemy własnym autem, pociągiem czy samolotem, warto zadbać, by zabrane na drogę jedzenie było jak najmniej brudzące i łatwe do podania maluchowi. Sprawdzą się wszystkie suche przekąski, dania w słoiczkach, kabanosy. Napoje mogą być maksymalnie w butelkach 100 ml i muszą być szczelnie zamknięte. Podczas startu i lądowania dziecko może mieć problem z szybko zmieniającym się ciśnieniem. Ratunkiem będą lizaki, landrynki lub napój w bidonie ze słomką. Niemowlakom w takim przypadku najlepiej podać pierś.

Czego nie brać? Miękkich owoców, które łatwo zgnieść, czekolady, która może się rozpuścić, dań, które wymagałyby podgrzania lub przechowywania w lodówce.

Gdzie najlepiej siedzieć z dziećmi w samolocie?

Najwygodniejsze i najbardziej pożądane przez wszystkich pasażerów miejsca w samolocie znajdują się z przodu, w pierwszym rzędzie. Tu jest zdecydowanie najwięcej miejsca na nogi. W czasie lotu dzieci mogą bawić się na podłodze. Na taką okazję warto przygotować cienki kocyk.

Czy dziecko musi mieć własny dokument tożsamości na podróż?

Bardzo często rodzicom wydaje się, że małe dzieci, podróżujące z rodzicami, nie muszą mieć własnych dokumentów. Nie jest to prawdą. Każde dziecko, nawet noworodek, musi mieć dowód osobisty lub paszport. Jest to niezbędne do przekroczenia granicy. Dowód osobisty sprawdzi się w Unii Europejskiej. W innych regionach trzeba mieć paszport i dotyczy to wszystkich, bez względu na wiek.

Gdzie kupić bilet na samolot dla dziecka?

Bilet na samolot, nie tylko dla dziecka, najwygodniej jest kupić na platformie do organizacji podróży eSky.pl. Na platformie znajdują się oferty niemal wszystkich przewoźników. Można łatwo porównać ceny, ustalić optymalną trasę lotu i międzylądowań, zarezerwować miejsce obok dziecka, wykupić ubezpieczenie podróżne i ubezpieczenie na wypadek konieczności rezygnacji z podróży. Jest też możliwość zarezerwowania noclegu, również w atrakcyjnych cenowo pakietach z lotami. Do wyboru jest ponad milion miejsc w różnym standardzie, od pokoi  gościnnych zaczynając, na pięciogwiazdkowych hotelach kończąc.

Materiał partnera