Pomnik Odkrywców, czyli Padrão dos Descobrimentos, choć powstał stosunkowo niedawno, to stał się jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Lizbony i jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcją. Ta monumentalna budowla stoi na jednym z brzegów rzeki Tag, na skraju zachodniej dzielnicy Lizbony – Belém, w miejscu, z którego niegdyś odpływały żaglowce i wyruszały wyprawy odkrywców. Pomnik jest znaczącym symbolem potęgi morskiej Portugalii.
Pomnik Odkrywców w Lizbonie
Pomnik Odkrywców w Belem początkowo był jedynie prowizoryczną konstrukcją, zbudowaną w 1940 roku dla uczczenia 800-lecia powstania państwa i otwarcia z tej okazji Portugalskiej Wystawy Światowej. Niedługo potem został zburzony. Po 20 latach Portugalczycy postanowili stworzyć nowy pomnik, tym razem już na stałe. Zbudowano go z cementu, wapienia i kamieni, a za jego powstanie są odpowiedzialni portugalscy artyści – architekt José Ângelo Cottinelli Telmo oraz rzeźbiarz Leopoldo de Almeida. W sierpniu 1960 roku, w dniu pięćsetnej rocznicy śmierci Henryka Żeglarza – jednego z synów króla Portugalii i zarazem ojca morskiego imperium Portugalii, nastąpiło jego uroczyste odsłonięcie.
Co przedstawia Pomnik Odkrywców?
Jest to konstrukcja imponującej wielkości, przypominająca swoim kształtem statek z rozwiniętymi żaglami, szykujący się do wypłynięcia z portu w kolejny, długi rejs. Na jego dziobie znajduje się nie kto inny jak sam Henryk Żeglarz dzierżący w dłoniach model statku i mapę świata. U jego boku znajduje się kilkadziesiąt innych postaci – mniej i bardziej zasłużonymi i rozpoznawalnymi – z czasów wielkich odkryć geograficznych (żeglarzami, naukowcami, nawigatorami, odkrywcami i misjonarzami) związanymi bezpośrednio z historią żeglarstwa Portugalii (między innymi Ferdynand Magellan, Bartolomeu Dias i Vasco da Gama, którym zawdzięczamy obecny kształt mapy świata), wraz z symbolami nawiązującymi do ich fachu. U stóp 52-metrowego pomnika położona została ogromna, marmurowa mozaika o średnicy ok. 50 metrów, którą Portugalczycy otrzymali od rządu Republiki Południowej Afryki. Mozaika przedstawia różę wiatrów – jeden z symboli żeglarstwa oraz zarys mapy świata z zaznaczonymi najważniejszymi szlakami portugalskich żeglarzy i datami najważniejszych odkryć. Na placu przy pomniku stoi jeszcze jedna konstrukcja – wielka busola, przedmiot, który również jest kojarzony z żeglarstwem.
Taras widokowy na Belem
Pomnik Odkrywców w Lizbonie to nie tylko rzeźba. Największą atrakcją tego miejsca jest niewielki taras widokowy, znajdujący się na samym szczycie pomnika, z którego można podziwiać piękny widok na całą dzielnicę Belém oraz ujście rzeki Tag do Oceanu. Dużo lepiej i w całej okazałości można zobaczyć stąd również mozaikę znajdującą się pod pomnikiem.
Podziwianie samego pomnika z zewnątrz jest całkowicie darmowe, jednak za wejście na taras widokowy trzeba już zapłacić. Bilet kosztuje od 5 do 10 euro i można dzięki niemu wejść także na wystawę w małym muzeum, znajdującym się tuż obok pomnika. Atrakcja jest dostępna codziennie od godziny 10.00 do 18:30 (w miesiącach poza sezonem turystycznym taras zamykany jest godzinę wcześniej).
Dodaj komentarz