Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Portugalia – kiedy jechać? Pogoda w Portugalii
Portugalia

Portugalia – kiedy jechać? Pogoda w Portugalii

Portugalia - kiedy jechać?

Portugalia jest jednym z tych krajów, w których niemal przez cały rok jest piękna, słoneczna pogoda. Mimo sporadycznych załamań pogody nie uświadczy się tutaj ani siarczystych mrozów, ani też nadmiernych upałów. Na urlop w Portugalii można się wybrać o każdej porze roku, dlatego jest ona bardzo popularnym kierunkiem podróży.

Jaki klimat panuje w Portugalii?

Portugalia jest najdalej wysuniętym na zachód państwem w Europie, a jej jedynymi sąsiadami są Hiszpanią oraz wody Oceanu Atlantyckiego. Kraj położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego, który charakteryzuje się ciepłym i suchym latem oraz bardzo łagodną zimą bez ujemnych temperatur. Na północy Portugalii panuje wilgotny, oceaniczny klimat z dużą wilgotnością powietrza i niewielkimi wahaniami temperatur, natomiast w południowej części kraju przeważa umiarkowany klimat śródziemnomorski. Klimat w Portugalii jest bardzo korzystny i doceniany również przez turystów, którzy zimą uciekają tutaj przed deszczem, śniegiem i mrozami, a latem planują urlop, licząc na ciepłe, ale nie przesadnie upalne wakacje.

Kiedy najlepiej jechać do Portugalii?

Pogoda w Portugalii jest bardzo przewidywalna i w przeciwieństwie do polskiej, niezwykle rzadko zaskakuje. Prognozy sprawdzają się niemalże w 100%, więc można zaufać w pełni nawet tym długoterminowym. Ciężko określić, jaki jest najlepszy termin na wyjazd do Portugalii, bo tutejsze warunki pogodowe sprzyjają zwiedzaniu i wypoczynkowi przez cały rok.

Portugalia wiosną

Wiosenna pogoda w Portugalii jest bardzo podobna do tej, jaką mamy w Polsce, jedyną różnicą jest przewaga słonecznych dni nad deszczowymi. Termometry od marca do maja pokazują minimum 15, a czasami nawet 20 stopni Celsjusza w dzień. Wiosną bardzo rzadko zdarzają się opady deszczu – jest tu zaledwie kilka deszczowych dni w miesiącu, a jeśli już się trafią, to są jedynie symboliczne i najczęściej przelotne. Pogoda wiosną może nie zachęca do plażowania, ale jest za to idealna do zwiedzania. Wiosna jest uznawana za najpiękniejszą porę roku w Portugalii. Dodatkowo tuż przed początkiem sezonu wakacyjnego w Portugalii jest też znacznie taniej, a najpopularniejsze atrakcje są zdecydowanie mniej oblegane, co jest dużą zaletą w tak popularnym miejscu.

Portugalia latem

Choć sezon turystyczny w Portugalii zaczyna się wraz z początkiem czerwca, to jego szczyt przypada właśnie na letnie miesiące, podobnie jak w większości turystycznych kierunków. W lipcu temperatura w Portugalii wynosi od 20 do 22 stopni w dzień, z kolei sierpień, podobnie jak w Polsce i wielu innych europejskich krajach, jest uznawany za najcieplejszy miesiąc w Portugalii, temperatury przeważnie dochodzą wtedy do poziomu między 23 a 25 stopniami Celsjusza, a w najbardziej słoneczne dni mogą osiągnąć nawet 30 stopni. Lato jest tu bardzo słoneczne, ale nie jest upalne, co jest zasługą przede wszystkim bliskiego sąsiedztwa oceanu. Mimo braku żaru lejącego się z nieba można liczyć tu na spore ilości słońca i całkiem przyjemną temperaturę wody w oceanie. Latem deszcze w Portugalii są niezwykłą rzadkością, a większość dni w sezonie wakacyjnym jest pogodna i słoneczna. Oczywiście wraz ze wzrostem temperatur rośnie ilość turystów, więc chcąc uniknąć tłoku, warto poczekać do jesieni, która jest równie ciepła.

Portugalia jesienią

Portugalska jesień ma niewiele wspólnego z tą, która jest w Polsce. Wielbiciele jesiennej aury mogą być zawiedzeni, odwiedzając Portugalię w tym czasie, ale jest on za to idealnym momentem na wakacje dla tych, którzy nie lubią tłumów. Po sezonie wakacyjnym, gdy pogoda w Polsce zaczyna się pogarszać i powoli zapowiadać nadchodzącą wielkimi krokami zimę, w Portugalii jest wciąż słonecznie i ciepło. Temperatury w ciągu dnia utrzymują się wtedy na poziomie ok. 18-20 stopni Celsjusza, a jedyną rzeczą, jaka może zakłócić plany urlopowe, jest nieco chłodniejsza woda i sporadyczne opady deszczu. Wrzesień i październik są chyba najlepszymi miesiącami na odwiedziny Portugalii – sezon turystyczny dobiega końca, a pogoda wciąż jest wakacyjna.

Portugalia zimą

Podczas zimowych miesięcy, kiedy w Polsce pogoda, mówiąc delikatnie, nie rozpieszcza i pojawiają się mrozy wraz z towarzyszącymi im często opadami śniegu, w Portugalii temperatury wciąż utrzymują się powyżej zera. Portugalska zima bardzo różni się od tej, którą mamy w Środkowej Europie, najczęściej jest na tyle ciepła, że bardziej przypomina polską wiosnę, a nawet wczesne lato. Temperatury w listopadzie i grudniu osiągają za dnia ok. 12-18 stopni Celsjusza, a w styczniu i lutym wciąż są wysokie i wynoszą od 10 do 14 stopni Celsjusza.

Jak w każdym miejscu na ziemi, tak i w Portugalii mogą zdarzyć się anomalie pogodowe, więc nie można sztywno określić minimalnej i maksymalnej temperatury ani stuprocentowo zapewnić dobrej pogody i zagwarantować udanej podróży. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, kiedy najlepiej pojechać do Portugalii, to wystarczy śledzić bieżące prognozy pogody.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować