Blog podróżniczy » Azja » Chiny » Qibao – starożytne, wodne miasteczko w Szanghaju
Qibao wodne miasteczko w Szanghaju
Chiny Relacje z podróży

Qibao – starożytne, wodne miasteczko w Szanghaju

Wokół Szanghaju znajduje się kilka wodnych miasteczek, m.in. Zhujiajiao, Zhouzhuang, Luzhi, Tongli czy Wuzhen. Droga do nich to około dwie godziny w jedną stronę. Jeśli nie masz tyle czasu i chcesz odbyć podróż komfortowym metrem, zamiast stać autobusem w korkach, wybierz się do Qibao. Starożytne miasto, a obecnie dzielnica Szanghaju znajduje się tylko 15 kilometrów od centrum miasta.

Jest to jedyne starożytne miasteczko w Szanghaju o historii sięgającej ponad tysiąc lat. Zbudowane zostało podczas panowania dynastii Song w latach 960-1126. Qibao po chińsku oznacza siedem skarbów. Dotrzemy tutaj linią metra numer 9, wysiadając na stacji Qibao, a następnie kierując się do wyjścia nr 2. Po około dziesięciominutowym spacerze w kierunku południowym dojdziemy do celu.

Qibao jak dojechać?
Wejście do miasteczka

Qibao – wodne miasteczko

Miasteczko położone jest nad rzeką Puhui. Jej brzegi łączą trzy kamienne mosty – Kangle, Puhui i Anping. Ujmujący widok na nie jest jedną z głównych atrakcji tej dzielnicy Szanghaju. Wzdłuż brzegów rzeki znajdują są liczne herbaciarnie i sklepy z herbatą. Wejście do miasteczka jest bezpłatne, ale jeśli chcesz wstąpić do muzeów lub świątyni musisz zakupić bilet dostępny przy głównej bramie w cenie 30 juanów.

Qibao

Sklepy

Wąskie uliczki dla pieszych są mocno zatłoczone. Wzdłuż nich znajduje się mnóstwo sklepików. W północno-zachodniej części miasteczka możesz zakupić głównie pamiątki, antyki, obrazy i ubrania.

Szanghaj wodne miasteczko

Qibao, Szanghaj i sklepy

Jedzenie w Qibao

Wielką atrakcją wodnego miasta jest uliczne jedzenie, które znajdziesz przede wszystkim w jego południowej części. Podczas spaceru spróbujesz tutaj lokalnych przekąsek takich jak: kaczka w różnych postaciach, raciczki wieprzowe, marynowane tofu, nadziewane bułeczki na parze, ryż bananowy w bambusowych tubach, ciasto ryżowe, słodkie ziemniaki, wędzone ropuchy, wino jagnięce i ryżowe.

Qibao w Szanghaju - jedzenie

Walki świerszczy

Dla starożytnych Chińczyków jedną z najpopularniejszych rozrywek były walki świerszczy. Do teraz w wielu częściach Chin, a przede wszystkim w parkach i na targowiskach, możemy zauważyć zgrupowanych w kółku starszych mężczyzn gorąco ekscytujących się bitwą owadów. Ze względu na korzystne położone geograficzne i żyzne ziemie Qibao posiada idealne warunki do życia dla świerszczy. Dzięki temu możemy zobaczyć ich pokazy, wyścigi i walki w tutejszym Muzeum Świerszcza.

Teatr cieni i muzea

Kolejnym ciekawym miejscem w wodnym miasteczku są muzea, przede wszystkim Muzeum Bawełny oraz Muzeum Teatru Cieni. Wracający ostatnio do popularności Teatr Cieni pochodzi właśnie z Chin, a do Szanghaju sztukę tę wprowadził mieszkaniec Qibao – Mao Gengyu. Przedstawienia wykonywane są za pomocą kolorowych rysunków, rekwizytów oraz lalek, a emocje buduje dodatkowo ekspresyjna muzyka.

Po około trzygodzinnym spacerze po sympatycznym miasteczku, będącym obecnie jedną z dzielnic Szanghaju udajemy się do zoo i na spotkanie z pandami.

Qibao wodne miasteczko - co zobaczyć?

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować