Dawna koncesja francuska w Szanghaju jest całkowitą przeciwnością tego co można wyobrażać sobie o nowoczesnej, zatłoczonej i ruchliwej metropolii z wieloma drapaczami chmur. Dzielnica francuska, co ciekawe obszar ten nie posiada konkretnej nazwy, to spokojne i ciche miejsce z mnóstwem willi oraz budynków w stylu europejskim z początku XX wieku. Wspaniała dzielnica, aby uciec na chwilę od tętniącego życiem miasta i wybrać się na niespieszny spacer.
Historia tej dzielnicy sięga roku 1849, będąc przez prawie 100 lat pod władaniem Francji. Koncesja zakończyła się w 1943 r., kiedy Francuzi pod presją Niemiec przekazali ją rządowi Chin. Pomimo ogromnego rozwoju Szanghaju w ostatnich latach dystrykt nadal pozostał jedną z ważniejszych dzielnic mieszkaniowych i handlowych miasta wraz ze swoim odrębnym charakterem. Zobaczymy tutaj obsadzone drzewami aleje, rezydencje Tudorów, modne kawiarnie i restauracje, butiki, galerie sztuki, sklepy z antykami oraz ogrodzenia z kutego żelaza i poręcze schodów przypominające te we Francji. Do dziś okolice Huaihai Road są nazywane Paryżem Wschodu.

Z powodu ogromnego obszaru, który zajmuje dzielnica francuska niemożliwe jest zobaczenie każdego jej zakątka. Najlepszą opcją zobaczenia koncesji jest spacer i zagubienie się w uliczkach, Szanghaj jest płaskim miastem, więc piesze zwiedzanie jest rewelacyjne na poznanie tej części miasta.
Co zobaczyć na The Former French Concession Area?
Nasze podziwiane francuskiej dzielnicy, które jest kontynuacją spaceru z People’s Square i Yanzhong Parku, zaczynamy od Xintiandi – modnego deptaku składającego się ze starych rezydencji o całkowicie nowoczesnym wnętrzu. Idealne połączenie Szanghaju nowoczesnego i tego z lat dwudziestych. Wąskie uliczki północnej części dzielnicy idealnie nadają się na klimatyczne fotografie.
Fuxing Park
Kolejnym punktem programu jest Fuxing Park. Jedno z najmilej zapamiętanych przeze mnie miejsc w Szanghaju. W parku styl francuski – fontanny, jeziora, wzory, kwietniki czy różany ogród, przenika się z chińskim i wyróżniającymi go krętymi ścieżkami, trawnikami, Stawem Lotosu i skałami. Oprócz pięknych krajobrazów, możemy zaobserwować tutaj spokojne życie Chińczyków. Starsi mężczyźni grają w karty i gry planszowe, dzieci bawią się na placu zabaw, kobiety tańczą, a wszyscy razem wykonują ćwiczenia fizyczne, śpiewają i grają na instrumentach oraz wypuszczają latawce.




Droga, którą kontynuujemy naszą wędrówkę nosi nazwę Sinan Road. Jest to jedna z najładniejszych starych ulic w Szanghaju z zachodnimi willami, małymi sklepami i restauracjami w cieniu ogromnych platanów. Możemy obserwować tutaj kompleks 51 domów (Sinan Mansions) połączonych z niesamowitymi ogrodami. Klimat ulicy tworzy też brak autobusów oraz szyldów neonowych, a lampy uliczne są charakteryzowane na te z poprzedniej epoki. To tutaj w trzypiętrowej rezydencji o numerze 73 przed długi czas mieszkał pierwszy chiński premier Chińskiej Republiki Ludowej – Zhou Enlai. Wstęp do mieszkania jest bezpłatny.
Tianzifang
Drugie, po Xintiandi, miejsce zabudowane rezydencjami Shikumen, czyli budownictwem mieszkalnym powstałym w Szanghaju i łączącym style architektury południowo-wschodnich Chin oraz krajów zachodnich. Obszar Tianzifang w ostatniej dekadzie został przekształcony ze starych domów mieszkalnych i fabryk w dzielnicę sztuki, w której mieszczą się bary, kawiarnie, sklepy z rękodziełem, pracownie, galerie i butiki. W odróżnieniu od Xintiandi mającą za sobą duże zmiany (m.in. nowoczesne wnętrza budynków) względem poprzednich wieków, Tianzifang został jedynie lekko odnowiony, a mieszkańcy nadal żyją w mieszkaniach nad sklepami.
Dzielnica francuska w Szanghaju – zachodnia część
Zmęczeni ponad 5 kilometrowym spacerem i wysoką temperaturą decydujemy się na skorzystanie z metra. Jasnoniebieską linią numer 9 udajemy się ze stacji Dapuqiao położonej nieopodal Tianzifang, do zachodniej części dzielnicy francuskiej. Wysiadamy na stacji Xujiahui (przejeżdżamy 3 przystanki) znajdującej się obok galerii handlowej z charakterystyczną szklaną kulą. Tuż po wyjściu na powierzchnię ze stacji metra łatwo dostrzec, że powróciliśmy z oazy spokoju do metropolii. Trafiamy na jedne z najbardziej ruchliwych ulic w Szanghaju.
Wukang Road i Wukang Mansion
Droga prowadząca przez bogato zaprojektowane budynki wzorowane na tych we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii zamieszkiwane niegdyś przez wielu celebrytów. Obszar charakteryzuje się cichymi uliczkami obsadzonymi gęsto drzewami. Ulicę mająca około 1,2 km pierwotnie nazywano Route Ferguson na cześć amerykańskiego misjonarza Johna Fergusona, budującego ją z własnych pieniędzy, aby ułatwić kolegom i studentom dotarcie do szkoły, której był dyrektorem.
Najsłynniejszymi budynkami na tej ulicy są Ferguson Lane – piesza przestrzeń z restauracjami na świeżym powietrzu oraz Wukang Mansion (dawniej Normandie Apartments) zaprojektowany przez Laszlo Hudeca, który samodzielnie stworzył ponad 60 budynków zmieniając architektoniczne oblicze Szanghaju. Rezydencja została zbudowana dla upamiętnienia Normandie, pancernika z czasów I wojny światowej, mająca wyglądać jak płynący statek, była zamieszkiwana głównie przez artystów, aktorów i reżyserów. Mi również trochę przypominała Flatiron Building znajdujący się w Nowym Jorku.

Huaihai Road
Dzięki nowoczesnym budynkom, wysokiej klasy restauracjom i modnym markowym sklepom uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych ulic handlowych w Szanghaju. Często porównywana do Fifth Avenue w Nowym Jorku, Ginza Tokyo w Japonii i Orchard Road w Singapurze. Podzielona na trzy części – zachodnią, środkową i wschodnią, jednak dla lokalnych mieszkańców nazwa Huaihai Road najczęściej równoznaczna jest tylko z jej środkowym obszarem, czyli Mid Huaihai Road. Dla niezainteresowanych zakupami droga jest również dobrym miejscem na spacer, całe okolice są pełne pięknych ogrodów i willi. My w tym miejscu kończymy naszą kilkugodzinną podróż przez dzielnicę francuską w Szanghaju.
Wieczorny relaks w barach
Dla będących na obszarach byłej koncesji francuskiej wieczorem polecam również okolice Hengshan Road wraz z ulicami Yongfu Lu, Donping Lu i Yueyang Lu, które otoczone są barami i klubami nocnymi idealnymi na wieczorny relaks przy piwie. Znajdziemy tu wiele klimatycznych lokali rodem ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz niemniej miejscowych – chińskich.