Plac Ludowy i targ matrymonialny w Szanghaju

Emil Zbyszewski
6 min czytania

Dlaczego rodzice szukają miłości dla swoich dzieci przesiadując w jednym z parków Szanghaju? Gdzie odbywa się niesamowity targ małżeński, którego nie popiera większość młodego pokolenia? Pomóż nauczyć się języka angielskiego Chińczykom! Tego wszystkiego doświadczysz na People’s Square, czyli Placu Ludowym będącym centralnym punktem Szanghaju. Rozdzielającym Nanjing Road na wschodnią (popularny deptak) oraz zachodnią część. Jest też miejscem, w którym znajduje się siedziba władz miejskich i jeden z głównych punktów przesiadkowych metra.

Historia Placu Ludowego

Przed 1949 rokiem i ustanowieniem Chińskiej Republiki Ludowej, obecny Plac Ludowy był miejscem rozgrywania wyścigów konnych, a jego właścicielem był Shanghai Race Club. W czasie II wojny światowej zabroniono jednak hazardu i wyścigi zostały zawieszone. Zakaz, mimo nowego rządu, kontynuowany był również po wojnie domowej w Chinach. Gdy klub znalazł się w trudnej kondycji finansowej rząd przejął teren, a aleję i trybuny wykorzystywał podczas parad.

W latach dziewięćdziesiątych dokonano wielu zmian na placu. Placówka samorządu miejskiego została przeniesiona tutaj z Bundu wraz z leżącym obok Muzeum Szanghajskim. Wybudowano również Wielki Teatr Szanghaju oraz Muzeum Urbanistyczne (Shanghai Urban Planning Exhibition Hall). Budynki klubu przemieniono natomiast w Muzeum Sztuki, a część toru w publiczny park.

People’s Park, czyli Park Ludowy

Teren o łącznej powierzchni prawie 100 000 m² rozciąga się od Middle Xizang Road na wschodzie do North Huangpi Road na zachodzie i od West Nanjing Road na północy do Placu Ludowego na południu. Park posiada osiem bram, a główna z nich znajduje się pod numerem 231 na West Nanjing Road.

Można go podzielić na trzy obszary: wschodni, środkowy i zachodni. Główną atrakcją na wschodzie jest Miejsce Pamięci Ruchu Trzydziestego Maja. Kamień Antarktydy, Muzeum Sztuki Współczesnej w Szanghaju, herbaciarnia, teatr na świeżym powietrzu i sala taneczna znajdują się w ogromnej środkowej części. Odpocząć, zagrać w szachy lub urządzić piknik na kamiennych stołach możemy w dżungli środkowego obszaru. W części zachodniej możemy podziwiać krajobraz, w tym pawilony, korytarze, sztuczne wzgórza i baseny z pięknymi kwiatami lotosu.

People’s Park
Staw Lotosu w People’s Park

Targ Matrymonialny (The Shanghai Marriage Market)

W każdy weekend w Parku Ludowym już od godzin przedpołudniowych gromadzi się duża liczba rodziców, a nawet dziadków, którzy poszukują drugiej połówki dla swoich samotnych dzieci.

Wszystkie ważne informacje pozwalające na znalezienie odpowiedniego partnera do małżeństwa, czyli wiek, wzrost, praca, zarobki, edukacja, wartości rodzinne, osobowość czy chiński znak zodiaku są zapisywane na kartce papieru, która następnie zawieszana jest na parasolkach i specjalnych linkach tworzących tablicę ogłoszeń. Często w pobliżu znajduje się też album ze zdjęciami z najważniejszych momentów życia wspomnianej osoby.

Wielu rodziców nie ma przyzwolenia swojego dziecka na pójście do parku, ponieważ poglądy młodego i starszego pokolenia są inne. Starsi uważają, że jest to jedyny sposób na podtrzymanie tradycji życia opartego na więziach rodzinnych, która jest bardzo ważna w chińskiej kulturze, a sami mają silną chęć uczestnictwa w wyborze odpowiedniego małżonka dla swoich potomków. Natomiast młodsi mają więcej opcji rozwoju niż osoby w poprzednich pokoleniach i nie boją się postawić swojej kariery na pierwszym miejscu.

Targ małżeński w Parku Ludowym w Szanghaju
Targ małżeński w Parku Ludowym w Szanghaju
Ogłoszenia Park Ludowy w Szanghaju
Ogłoszenia umieszczane są na parasolach

Angielski kącik (English corner)

Spotkania odbywające się naprzeciwko hotelu Park w każdą niedzielę, mające swoje początki już w 1978 roku. Uczestnikami zgromadzeń są starsi Anglicy, nauczyciele języka angielskiego oraz uczniowie, którzy ćwiczą swój angielski między sobą i z zagranicznymi gośćmi. Co ciekawe jeden ze starszych uczestników tego spotkania był jedyną osobą podczas całego naszego pobytu w Szanghaju zagadującą do nas płynnym angielskim. Pozostałe kontakty z Chińczykami (często z małych chińskich wiosek) ograniczały się do wymiany kilku prostych słów, serdecznych uśmiechów lub tekstów pokazywanych w translatorze – najczęściej próśb o wspólne zdjęcie.

Muzeum Urbanistyczne / Centrum Planowania Miasta (Shanghai Urban Planning Exhibition Hall)

Wystawa Urbanistyczna pokazująca osiągnięcia planowania i budowy miasta. Przedstawia rozwój Szanghaju od czasów starożytnych po współczesność. Centralnym punktem wystawy jest ogromny model miasta w skali 1:100. Przyszłość Szanghaju, zatwierdzone przyszłe budynki i kierunek rozwoju, prezentowana jest w wysokiej technologi, np. wirtualnej rzeczywistości. Wstęp możliwy od godziny 9:00 do 17:00 między wtorkiem, a niedzielą po opłacie 30 juanów.

shanghai_Urban_Planning_Exhibition_Center

Shanghai Museum

W Muzeum Szanghajskim poznamy pięć tysięcy lat chińskiej historii – głównie sztukę ze starożytnego brązu, ceramikę, obrazy, kaligrafię, rzeźbę, nefryt, artefakty dynastii Shang i Zhou oraz monety. Chiny są jednym z pierwszych krajów używających własnej waluty. Wstęp jest bezpłatny, jednak wymaga biletu wstępu. Godziny otwarcia: 09:00 – 17:00, od wtorku do niedzieli.

Widok z People’s Square
Widok z People’s Square
1 komentarz
  • Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *