Blog podróżniczy » Podróże » Inspiracje podróżnicze » Gdzie na wakacje w lipcu? Idealny czas na urlop
Inspiracje podróżnicze

Gdzie na wakacje w lipcu? Idealny czas na urlop

Gdzie na wakacje w lipcu?

Lipiec to szczyt urlopowy Polaków. Większość z nas wyjeżdża na wczasy, szukając pięknych plaż, turkusowego morza i gorących temperatur. Jeżeli nie należysz do tej grupy i szukasz alternatyw do leżenia na plaży poniżej przedstawiamy kilka propozycji gdzie wyjechać na wakacje w lipcu. 

Gdzie na wakacje w lipcu? (spis treści):

Alaska, czyli USA w lipcu

Jest to największy stan Stanów Zjednoczonych, jego powierzchnia jest blisko 5 razy większa od Polski, a liczba ludności wynosi mniej niż 1 milion. Alaska to wspaniała dzika natura: lasy tajgi i tundry, ogromna przestrzeń, wysokie pasma górskie dochodzące do ponad 6 000 m n.p.m., lodowce, jeziora, rzeki, a nawet wulkany.

Stolicą, a zarazem największym miastem jest Anchorage. To zapewne tu zacznie się Twoja przygoda z tą piękną krainą, ponieważ znajduje się tutaj międzynarodowe lotnisko, skąd bez problemu dolecisz z innych stanów USA czy Kanady.

Na Alasce stworzono 8 Parków Narodowych. Jednym z najciekawszych jest Park Narodowy Denali. Do Parku można dotrzeć samochodem, autobusem lub pociągiem na trasie do Fairbanks. Podróż takim pociągiem wśród wspaniałych krajobrazów jest również wspaniałą atrakcją. Denali to najsłynniejszy Park na Alasce, a to z tego względu, że w granicach tego Parku znajduje się najwyższy szczyt Ameryki Północnej – McKinley o wysokości 6 190 m n.p.m. Dojście do podnóża szczytu od głównej siedziby Parku trwa kilka dni, można też skorzystać z parkowych shuttle busów.

Alaska w lipcu

W Parku majestatyczne góry o wysokości ponad 5 tysiącu metrów łączą się z zielenią lasów, czy krajobrazem krystalicznie czystych jezior i rzek. Na szlakach turystycznych należy uważać, w lipcu często można spotkać tu niedźwiedzie grizzly, łosie czy karibu.

Podczas wakacji w lipcu temperatura powietrza wynosi średnio ponad 20 stopni, dlatego jest to jeden z najlepszych miesięcy by odwiedzić to miejsce. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w Parku wprowadzony jest limit odwiedzających każdego dnia, ważne jest, aby wcześniej dokonać rezerwacji przyjazdu i wykupić bilet. Dzięki temu jednak na szlakach nie spotkamy tłumów, ścieżki nie są zadeptane, a my będziemy mogli czerpać z natury i krajobrazu całymi garściami.

Kanada – pomysł na lipcowy urlop

Zwiedzanie Kanady w lipcu możemy zacząć od 3 wielkich miast na wschodzie kraju: Toronto, do którego mamy bezpośrednie loty z Polski, Ottawy i Montrealu. To połączenie nowoczesności z historią i kulturą kraju.

W Toronto polecamy zobaczyć panoramę miasta z najwyższego budynku CN Tower, w Ottawie dużo starszy gmach parlamentu kanadyjskiego, a w Montrealu, który nazywany jest Paryżem północy – bazylikę Notre Dame oraz Stare Miasto.

Kanada i Toronto lipiec

Z Toronto bardzo blisko mamy do najsłynniejszego wodospadu na świecie, czyli wodospadu Niagara. Dojdziemy tam w około półtorej godziny – wypożyczonym autem lub jednym z wielu linii autobusów. Wodospad to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji na świecie i nie jeden turysta ma ją na swojej liście do zobaczenia. Wodospad ten można zobaczyć z dwóch stron od strony amerykańskiej i kanadyjskiej, jednak według mnie widok od strony Kanady jest o wiele lepszy.

Kanada słynie jednak z ogromnej przestrzeni oraz pięknej dzikiej natury – piękne iglaste lasy, wielkie jeziora, rwące rzeki oraz wysokie góry. Do części z regionów bardzo trudno dojechać, ale jeżeli nam się już uda, to możemy być pewni, że wypoczniemy na łonie dzikiej przyrody będąc sam na sam z pięknymi krajobrazami.

W parkach narodowych przy odrobinie szczęścia zobaczymy niedźwiedzie polarne, grizzly, łosie, wilki czy renifery, a w okolicach zachodniego wybrzeża wieloryby czy orki. Ze względu na dużą powierzchnię kraju, klimat jest tu zróżnicowany i zależy od regionu. W lipcu jednak powinniśmy przygotować się na temperaturę ponad 20 stopni i dużą dawkę promieni słonecznych. Na północy kraju słońce w tym miesiącu prawie nie zachodzi.

Rosja w lipcu

Lipiec to jeden z najlepszych miesięcy by pojechać do Rosji i zobaczyć dwa wielkie miasta – Sankt Petersburg i Moskwę. W Sankt Petersburgu na początku lipca możemy obserwować zjawisko białych nocy. Jest to dość nietypowe zjawisko w Europie, a w ostatnich miesiącach dzięki ułatwionej procedurze wizowej, możemy dolecieć lub dojechać bez problemu do tego pięknego miasta. Stan Petersburg to kolebka kultury rosyjskiej i nie tylko. To tu znajduje się wielkie muzeum Ermitaż z dziełami Rembrandta czy Picassa, a także słynne rosyjskie jaja Faberge.

W mieście znajdują się również pięknie zdobione z zewnątrz jak i wewnątrz cerkwie, w tym jedna z najpiękniejszych – Sobór Zmartwychwstania Pańskiego. W okolicy Petersburga możemy pojechać do pięknych Ogrodów Peterhofu, gdzie znajdują się wspaniałe fontanny i budynki pokryte tym co Rosjanie lubią najbardziej czyli złotem. Petersburg to też miasto kanałów, warto zobaczyć miasto również od strony wody, korzystając z jednej z wielu firm organizujących rejs po Newie, szczególnie atrakcyjne są te wieczorne, podczas których można zobaczyć pokaz otwieranych mostów na rzece.

Z Petersburga łatwo dostać się do Moskwy wybierając przejazd pociągiem. Możemy skorzystać z super szybkiego pociągu i w niecałe 3h przejechać ponad 700 km trasę lub wybrać nocny i tańszy pociąg z wygodnymi sypialnymi przedziałami. Moskwa należy do największych miast w Europie, ale dzięki jednej z największych linii metra na świecie podróżowanie po mieście jest bardzo tanie i wygodne. Wystarczy kupić kilkudniowy bilet na metro i mieć większość atrakcji stolicy na wyciągnięcie ręki. Słynny Kreml i Plac Czerwony, Sobór Wasyla Błogosławionego, wzgórza Worobiowe z piękną panoramą miasta. Będąc w Rosji nie możemy zapomnieć o tutejszej kuchni, pyszne pielmieni, bliny, zupy czy kawior, a także tradycyjna wódka do obiadu, która jest kwintesencją rosyjskiej kultury.

Rosja Moskwa lipiec

Jeśli Twój urlop może trwać jeszcze dłużej to proponuję wybrać się następnie w kilkudniową podróż koleją transsyberyjską z Moskwy do Irkucka nad najgłębsze jezioro na świecie czyli Bajkał lub na wypoczynek na plaży nad morzem Martwym do Soczi.

Spitsbergen – koło podbiegunowe i wakacje w lipcu

Jeżeli szukasz spokoju, chcesz odpocząć od ludzi podczas wakacji w lipcu to ten kierunek jest dla Ciebie. Jest to największa wyspa Norwegii należąca do archipelagu Svalbard. Wyspę obecnie zamieszkuje około 3 tysiące ludzi, więc prawie tyle samo co liczy populacja niedźwiedzi polarnych na wyspie. Surowy klimat i niespotykana fauna jest największą atrakcją tego miejsca. Oprócz niedźwiedzi możemy spotkać tu renifery, lisy polarne czy foki, a w oceanie licznie występują wieloryby.

Spitsbergen lipiec

W lipcu nie uświadczymy tu zjawiska nocy, a średnia temperatura to około 5 stopni. Na wyspę możemy już dolecieć za około 1000-1500 zł z przesiadkami w Oslo lub Tromso, jednak sam koszt noclegów czy wyżywienia jak to w Norwegii nie należy już do najtańszych. Z racji jednak tego, że na wyspie znajduje się strefa wolnocłowa, alkohol czy papierosy są już w cenach dla Polaków akceptowalnych.

Grecja – wakacje w lipcu

To od wielu lat wakacyjny kierunek numer 1 Polaków. W lipcu najczęściej turyści wybierają wypoczynek na greckich wyspach: na Krecie, Rodos, Kos czy Zakynthos. Lipiec to jeden z najgorętszych miesięcy w ciągu roku w Grecji, temperatury nierzadko sięgają 40 stopni. Dlatego ciekawą alternatywą do zwiedzania kraju są rejsy po morzach. Jedną z propozycji jest rejs po Cykladach. Zwiedzanie można rozpocząć od Aten, gdzie łatwo i bezpośrednio z kilku miast Polski dotrzemy samolotem.

Grecja w lipcu

W Atenach czyli kolebce starożytnej Grecji obowiązkowym punktem jest Partenon. Z Aten możemy skorzystać z ofert kilku armatorów, którzy organizują rejsy po najpiękniejszych wyspach morza Egejskiego. Wyspy archipelagu Cyklad to nie tylko piękne plaże, to także grecka architektura, słynne białe domki oraz niebieskie dachówki z pocztówkowego Santorini, czy zróżnicowane krajobrazy.

Korzystając z wycieczki promem w ciągu tygodnia odwiedzamy kilka różnych wysp, wokół nas widzimy piękny, turkusowy kolor wody, a morska bryza niweluje uczucie palącego słońca. Będąc na wyspach nie ma możliwości by nie spróbować pysznych i świeżych owoców morza, ryb czy oliwek i pomarańczy prosto z drzewa.

Sprawdź także wakacje w innych miesiącach: