Blog podróżniczy » Podróże » Inspiracje podróżnicze » Gdzie na wakacje w październiku? Pomysły na ciekawy wyjazd
Inspiracje podróżnicze

Gdzie na wakacje w październiku? Pomysły na ciekawy wyjazd

Gdzie wyjechać na wakacje w październiku

Gdzie wyjechać na wakacje w październiku? W wielu regionach świata październik to idealny czas na zwiedzanie. W Nepalu panuje wtedy słoneczna pogoda, doskonała na górski trekking, w Amazonii panuje pora sucha, a to najlepszy czas na eksplorację lasu deszczowego. W Turcji natomiast nie doświadczymy skrajnie wysokich temperatur, dzięki temu zwiedzanie Stambułu czy pięknej Kapadocji będzie przyjemne.

Gdzie na wakacje w październiku? (spis treści):

Urlop w październiku, który zapamiętasz do końca życia

Nepal to kraj położony w całości u podnóża Himalajów. Właśnie ze stolicy kraju, Katmandu, rozpoczynają się próby zdobycia Mount Everest i innych ośmiotysięczników. Jeżeli nie jesteśmy wytrawnymi himalaistami, a jedynie miłośnikami gór, wyjazd w październiku to bardzo dobry czas, aby zobaczyć ten piękny, górzysty kraj.

Średnia temperatura w stolicy Nepalu wynosi około 22 stopni, a opady występują sporadycznie. Katmandu położone jest na wysokości 1400 m n.p.m. Wiadomo jednak, że wysoko w górach temperatura jest dużo niższa. W październiku możemy liczyć na wysoką przejrzystość powietrza, dzięki czemu mamy bardzo duże prawdopodobieństwo na ujrzenie najwyższych szczytów świata w pełnej okazałości.

Nepal październik

Najpopularniejszym szlakiem dla turystów jest dojście do pierwszej bazy Annapurny. Wysokość Annapurny to 8091 m. Aby rozpocząć trekking należy z Katmandu dojechać do miejscowości Pokhara. Przejście w obie strony do bazy zajmuje około tygodnia, szlak jest bezpieczny i szeroki, dużą jego część stanowi wejście po kamiennych schodach i stopniach. Dlatego nie jest to wymagający trekking. Będzie idealny dla miłośników gór, bez specjalistycznego sprzętu. Pierwsza baza tak zwana ABC (Annapurna Base Camp) znajduje się na wysokości 4130 m.

Nepal to nie tylko góry, ale też tradycja, kultura i religia. W stolicy kraju możemy znaleźć wiele hinduistycznych i buddyjskich świątyń. Na ulicach poczujemy mocny zapach kadzideł i zobaczymy wielu modlących się ludzi. W Nepalu jest też kilka parków narodowych, w których występują dzikie zwierzęta. W naturalnym środowisku mamy szansę zobaczyć: słonie, nosorożce, małpy, a przy odrobinie szczęścia nawet tygrysy. W parku narodowym Chitwan, który znajduje się kilka godzin jazdy od stolicy jedną z atrakcji jest możliwość kąpieli razem ze słoniami. Powstało tam sanktuarium dla słoni, gdzie wolontariusze opiekują się tymi wielkimi zwierzętami.

Wakacje w październiku w Turcji

Wyjazd do Turcji w październiku nie będzie oczywiście przeznaczony opalanie na pięknych plażach, natomiast jest to świetny czas na zwiedzanie, tego dużego i ciekawego kraju. Do Stambułu jednego z największych i najciekawszych miast możemy dolecieć z Polski bezpośrednio. Czas lotu to niecałe 3 godziny. Jako jedyne, tak duże, miasto na świecie położone jest na dwóch kontynentach. Cieśnina Bosfor dzieli miasto na dwie części.

Most dzielący miasto na dwa kontynenty
Most łączący dwa kontynenty

Temperatura w ciągu dnia powinna oscylować od 20 do 25 stopni, dzięki czemu możemy komfortowo zwiedzać miasto. Dodatkowo październik nie jest szczytem sezonu turystycznego, dlatego też nie spotkamy tu tłumów turystów jak jeszcze kilka tygodni wcześniej.

Największymi atrakcjami miasta są słynne Meczety: Hagia Sophia oraz Meczet Sulejmana. Są to wielkie muzułmańskie świątynie, które epatują w środku przepychem. A gdy będąc w pobliżu usłyszymy nawoływanie muezina do modlitwy, to poczujemy prawdziwy klimat kraju muzułmańskiego. Kolejną atrakcją jest też rejs po cieśninie Bosfor. Jest to ciekawe doświadczenie i sposób by zobaczyć miasto z innej perspektywy. Atrakcja dostępna jest zarówno za dnia jak i nocą.

Aby dopełnić swój pobyt w tym mieście koniecznie trzeba pójść na jeden z wielu bazarów. Ciekawym doświadczeniem będzie próba targowania się o wszystko i ze wszystkimi, co jest jednym z tureckich zwyczajów. Tam również napijecie się tradycyjnej tureckiej herbaty czy kawy, świeżo wyciskanego soku z granatu oraz zjecie prawdziwego kebaba.

W październiku kolejnym miejscem w Turcji, które obowiązkowo trzeba zobaczyć jest Kapadocja. Dzięki temu, że nie ma już upałów pobyt w środkowej części kraju jest bardzo przyjemny. Kapadocja to region, w którym znajdują się zjawiskowe i unikatowe na światową skalę formacje skalne oraz miasta i świątynie wykute w skałach. Najpopularniejszymi miastami są Goreme, Selime czy Podziemne Miasto Derinkuyu. Jedną z najbardziej widowiskowych atrakcji jest lot balonem o wschodzie lub zachodzie słońca nad regionem. Lot nie należy do najtańszych, ceny zaczynają się od 130 euro za osobę, ale widok z powietrza na formacje skalne i miasta jest wart wydania tych pieniędzy. Do Kapadocji ze Stambułu możemy dolecieć bezpośrednio samolotem lub bardziej budżetowo dojechać nocnym autobusem. Podróż trwa około 10 godzin, a koszt przejazdu to niecałe 100 zł.

Kapadocja październik

Brazylia – wakacje w październiku poza utartym szlakiem

Październik to bardzo dobry miesiąc na wyjazd na zwiedzanie “zielonych płuc” Ziemi, czyli brazylijskiej Amazonii. Najlepiej do Amazonii wybrać się poza porą deszczowej, która zazwyczaj trwa od marca do sierpnia. W porze suchej deszcz może padać raz-dwa razy dziennie po godzinie lub nawet nie padać przez 2-3 dni. W tym okresie możemy spodziewać się dużo mniejszej liczby komarów, dzięki temu eksploracja Dżungli Amazońskiej będzie dużo przyjemniejsza.

Sama wyprawa nie należy do najłatwiejszych i należy przeznaczyć na nią minimum 5 dni. Najlepszym miejscem na rozpoczęcie wycieczki jest Manaus. To duże miasto w środku Amazonii. To tutaj znajduje się duże lotnisko, dokąd bez problemu dolecimy z większych miast takich jak Rio De Janeiro, São Paulo czy Brasilia.

W mieście znajduje się wiele agencji turystycznych, organizujących wycieczki w głąb puszczy. Podczas takiej wycieczki przepłyniemy kajakiem lub łodzią po największej rzece świata, wśród gęstego lasu deszczowego, w którym zobaczymy mnóstwo małp, kolorowych ptaków, węży czy przy odrobinie szczęścia nawet jaguary. W rzece kryją się tysiące ryb, w tym piranie. Do zagrożonych gatunków, żyjących w rzece należą różowe delfiny, a przy brzegu rzeki na pewno zaobserwujemy krokodyle.

Brazylia i Amazonia w październiku

Jedną z większych atrakcji takiego spływu jest nocleg w środku dżungli, zazwyczaj w wioskach, w których żyją lub kiedyś żyły rdzenne ludy lasu. Po pierwsze będziemy mogli doświadczyć przeżycia nocy wśród dźwięków lasu, kiedy to duża część jego mieszkańców czynnie żyje. Dźwięki nawołujących małp, milionów owadów czy ptaków, szczególnie nocą, tworzą niesamowity klimat. Po drugie lokalny przewodnik, który jest zawsze z turystami, pokaże nam wiele ciekawostek. Koszt takiej 5 dniowej wyprawy w agencjach turystycznych w Manaus wynosi około 2-3 tysięcy złotych za osobę.

Sprawdź także wakacje w innych miesiącach:

2 komentarze

Kliknij, aby skomentować