Blog podróżniczy » Podróże » Inspiracje podróżnicze » Gdzie na wakacje we wrześniu? Europa, RPA i Oktoberfest
Inspiracje podróżnicze

Gdzie na wakacje we wrześniu? Europa, RPA i Oktoberfest

Gdzie na wakacje we wrześniu

Wrzesień to doskonały czas by wziąć urlop i odpocząć zarówno w Europie jak i w dalszych regionach świata. Wakacje we wrześniu to gwarancja słonecznej pogody na hiszpańskich wyspach czy w Gruzji, brak tłumów turystów, a co za tym idzie też niższe ceny. Równie dobry pomysł na urlop we wrześniu to wyjazd na drugą stronę równika, np. do RPA. Czeka tam na nas piękna wiosna i rozkwitająca po okresie deszczowym roślinność. A jeżeli mamy mniej wolnego czasu, możemy wybrać się na weekend do Niemiec, by uczestniczyć w największym piwnym festiwalu świata – Oktoberfest.

Gdzie na wakacje we wrześniu? (spis treści):

Wakacje we wrześniu w RPA

Ze względu na geograficzne położenie kraju, na południe od równika, we wrześniu w RPA panuje wiosna. Jest to bardzo dobry moment by tam pojechać, ponieważ temperatury nie są jeszcze bardzo wysokie, a roślinność budzi się do życia po zimie. Niestety z Polski nie posiadamy bezpośrednich lotów do RPA, natomiast możemy wygodnie dolecieć tam z jedną przesiadką, korzystając z wielu linii lotniczych. Najłatwiej dostać się do Johannesburga. Jest to jedno z młodszych dużych miast świata. Zostało założone pod koniec XIX wieku. Obecnie zamieszkuje je blisko 5 mln osób. Największą atrakcją miasta jest Muzeum Apartheidu. Wystawy opowiadają o historii i przebiegu tego brutalnego dla obywateli czasu. W mieście możemy również zobaczyć najwyższy budynek Afryki, czyli Top of Africa, który kiedyś był hotelem, dziś z 50 piętra i platformy widokowej można oglądać panoramę miasta.

Johannesburg to najlepsza baza wypadowa do zwiedzania największej atrakcji kraju, czyli Parku Narodowego Krugera. Jest to największy Park Narodowy w RPA, w którym możemy spotkać tak zwaną Wielką Piątkę Afryki: lwa, słonia afrykańskiego, bawoła, lamparta oraz nosorożca. A ponadto wiele gatunków antylop, żyrafy, hieny czy sępy. W parku możemy wybrać się na safari. Do wyboru mamy kilkanaście opcji zwiedzania, od jednodniowych po kilkudniowe. Możemy zwiedzać w grupie, jeżdżąc po parku jeepami albo wynająć prywatnego przewodnika i zwiedzać park pieszo. Nocować możemy w głębi parku w bardzo komfortowych warunkach. Niesamowitym przeżyciem jest oglądanie tych wielkich i dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku z tak bliska. Wrzesień daje szansę na zobaczenie wielu gatunków, ponieważ po zimie gromadzą się one przy zbiornikach wodnych. Temperatury w ciągu dnia nie są bardzo wysokie, dlatego zwiedzanie w tym miesiącu należy do bardzo przyjemnych.

RPA wrzesień

Wycieczka do Gruzji – pomysł na urlop we wrześniu

W ostatnich latach Gruzja stała się jednym z najpopularniejszych turystycznych regionów. Z Polski możemy dolecieć bezpośrednio do Kutaisi lub do stolicy kraju czyli Tbilisi. Wrzesień w Gruzji to koniec tamtejszego lata. Jest to idealny czas by odwiedzić ten kraj ze względu na ciepłe, słoneczne i jeszcze długie dni.

Gruzja to niewielki kraj, który z dwóch stron otoczony jest pasmami górskimi. Na północy szczyty osiągają wysokość ponad 5 tysięcy m. n.p.m., dlatego też kraj ten przyciąga wielu miłośników turystyki górskiej. Najpopularniejszą atrakcją Gruzji jest właśnie ten górzysty krajobraz. Kilka godzin jazdy od Kutaisi możemy dojechać dolinami do miejscowości Mestia, gdzie zaczynają się już wysokie szczyty i stamtąd ruszymy na trekking po Kaukazie. Z Mestii można dojechać do Ushguli, czyli najwyżej położonej wioski w całej Gruzji. Osada mieści się na ponad 2 tysiącach metrów n.p.m. skąd rozpościera się wspaniały widok na wysokie, ośnieżone szczyty.

Gruzja we wrześniu

Baza hotelowa nie jest bardzo rozwinięta. Nie znajdziemy tu wiele hoteli kilku gwiazdkowych. Natomiast jest tu sporo rodzinnych obiektów o standardzie pensjonatów, w których możemy poczuć słynną gruzińską gościnność. Podobnie w małych lokalnych restauracjach najlepiej smakuje chaczapuri, czyli tradycyjny placek z serem i jajkiem albo pierożki chinkali, a także znane na całym świecie gruzińskie wino. Największe winnice znajdują się w okolicach Tbilisi. Tam też można urządzić wycieczkę po winnicach, zobaczyć proces powstawania wina i trafić na degustacje najlepszych gatunków.

Sama stolica uważana jest za jedno z najładniejszych miast na świecie. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się Stare Miasto. Jego początki sięgają 500 r n.e.. Do głównych atrakcji miasta zaliczamy Sobór Trójcy Świętej, który jest największym obiektem sakralnym w całej Gruzji. Za niewielkie pieniądze możemy wjechać kolejką na wzgórze znajdujące się nieopodal miasta, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę na stare budynki oraz nowoczesne dzielnice Tbilisi.

Gruzja wrzesień

Oktoberfest – wrześniowy wyjazd do Monachium

We wrześniu nieopodal polskiej granicy, w niemieckiej Bawarii odbywa się Oktoberfest, czyli największy na świecie festiwal ludowy, kojarzony głównie jako święto piwa. Mylnie nazwa festiwalu wskazuje na październik jako datę rozpoczęcia. W rzeczywistości festiwal rozpoczyna się zawsze w połowie września i trwa dwa tygodnie. Do końca XIX wieku festiwal rozpoczynał się w październiku, ale ze względu na lepszą pogodę postanowiono o zmianie terminu na wrzesień, pozostawiono jednak tradycyjną nazwę.

Oktoberfest wrzesień

Impreza w Monachium trwa przez dwa tygodnie od białego rana do bladego świtu. W tym czasie w mieście trwa wiele imprez towarzyszących. Festiwal kojarzymy z tradycyjnych bawarskich strojów kobiet i mężczyzn, a także z wielkich kufli piwa oraz smażonej tradycyjnej kiełbasy czyli wursta. Cena litrowego piwa to koszt około 10 euro. Jeżeli zamierzamy zostać dłużej niż jeden dzień w Monachium, powinniśmy dużo wcześniej zarezerwować miejsce w hotelu. W ciągu tych dwóch tygodni region odwiedzają bowiem Niemcy oraz kilka milionów turystów z całego świata.

Słońce, plaża i zabytki – gdzie jest ciepło we wrześniu?

We wrześniu w większości krajów Europy Południowej panuje jeszcze idealna pogoda na wymarzone wakacje. W niecałe 3 godziny lotu możemy trafić do małego raju, czyli na hiszpańskie Baleary, a dokładnie na Majorkę. Możemy skorzystać z tanich linii lotniczych, które w sezonie letnim mają w rozkładzie bezpośrednie przeloty, poszukać w biurach podróży lotów czarterowych lub też polecieć z przesiadką lub kilkudniowym stopem w Barcelonie i zobaczyć jeszcze stolicę Katalonii.

We wrześniu średnia temperatura powietrza na Majorce to około 28 stopni i dodatkowo blisko 80% dni słonecznych. Majorka to nie tylko piękne plaże, z których ponad 30 oznakowano błękitną flagą. To też urozmaicony górzysty krajobraz, a także pyszna śródziemnomorska kuchnia, pełna świeżych owoców morza i ryb. W czasie pobytu możemy zwiedzić również wiele klimatycznych, hiszpańskich miejscowości jak np. Valdemossę czy stolica wyspy, Palma de Mallorca, gdzie jedną z największych atrakcji jest gotycka Katedra La Seu. Historia katedry sięga XIII wieku. Baza noclegowa na Majorce jest bardzo bogata. Spędzając wakacje we wrześniu na Majorce tylko my decydujemy, w której części wyspy będziemy chcieli spędzić urlop. Czy będą to spokojne miejscowości: Santa Ponsa, Cala Millor czy Sa Coma czy też bardziej imprezowa Palma de Mallorca albo Megaluf.

Majorka wrzesień

Zaletą Balearów jest również swoboda poruszania się. Można tu bez problemu promem dostać się z jednej wyspy na drugą i tym samym w czasie naszych wrześniowych wakacji być również na Ibizie, Minorce czy Formenterze. A tam również czeka na nas piękna, słoneczna pogoda, rajskie plaże i niezliczone atrakcje.

Sprawdź także wakacje w innych miesiącach:

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować