Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Lizbona » Wieża Belem w Lizbonie
Lizbona

Wieża Belem w Lizbonie

Wieża Belem

Torre de Belém czyli wieża obronna w dzielnicy Belem jest symbolem i narodowym zabytkiem Portugalii, a także jednym z dwóch obiektów w Lizbonie, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To okazała, XVI-wieczna budowla militarna w formie wieży, która strzeże wejścia do portu w miejscu ujścia płynącej przez Lizbonę rzeki Tag do oceanu.

Wieża Belem – obowiązkowy punkt zwiedzania Lizbony

Wieża została wybudowana z wapienia i marmuru w 1515 roku, na polecenie króla Manuela I o przydomku „Szczęśliwy” i miała uzupełniać system umocnień miejskich. Początkowo pełniła funkcję strażnicy, składnicy broni oraz punktu orientacyjnego, dla powracających z dalekich rejsów żeglarzy, czasami stawała się też więzieniem, w którym przetrzymywano więźniów politycznych (w 1833 roku był tu więziony między innymi polski generał – Józef Bem).

Twórcą projektu budynku jest Francisco de Arruda – portugalski architekt i konstruktor, a budowla jest stworzona w charakterystycznym dla portugalskiej architektury stylu manuelińskim, czyli późnogotyckim, z elementami marynistycznymi. Wieżę zdobią płaskorzeźby inspirowane fauną i florą oraz motywami religijnymi, balkony z rzeźbionymi balustradami i kolumnami oraz małe wieżyczki z kopułami na szczycie.

Wieża Belem w Lizbonie

Początkowo wieża Belem stała na samym środku koryta rzeki Tag, aż do trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Lizbonę w 1755 roku, wskutek którego rzeka zmieniła lekko swój bieg. Od tamtej pory budowla stoi tuż przy brzegu rzeki. Dostanie się do bram wieży z brzegu, jest możliwe po przejściu przez niewielki most zwodzony, a wejścia strzegą rzeźby Michała Archanioła i Świętego Wincentego. W centralnym miejscu stoi rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Budowla ma naprawdę imponujące rozmiary i składa się z dwóch części – bastionu o kształcie sześciokąta, umocowanego na kamiennych fundamentach, który stanowi podstawę budowli oraz ponad 30-metrowej wieży o szerokości 12 metrów, stojącej w samym jego centrum. Wieża posiada cztery poziomy, na pierwszym z nich znajduje się Sala Gubernatorska, na drugim Sala Królewska z balkonem od strony rzeki, trzecie piętro mieści Salę Audiencyjną oraz Kaplicę, a na samym szczycie wieży, znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy i całe wybrzeże. Na każdy z poziomów wieży prowadzą wąskie, kręte schody.

Zwiedzanie Wieży Belem – godziny otwarcia i ceny biletów

Wieża Belem w Lizbonie jest jednym z najczęściej pojawiających się na pocztówkach obiektów i obowiązkowym punktem na liście miejsc wartych odwiedzenia. W okresie letnim od maja do końca września obiekt jest dostępny dla zwiedzających od godziny 10.00 do 18:30, natomiast od października do maja o godzinę krócej, od 10.00 do 17:30. Zwiedzanie trwa ok. godziny. Bilety kosztują ok. 9 euro, a dla dzieci poniżej 12 lat życia wstęp jest bezpłatny. Wieża jest odwiedzana każdego roku przez tysiące turystów, a w sezonie wakacyjnym przed wieżą ustawiają się spore kolejki, aby uniknąć długiego oczekiwania do kasy biletowej, można kupić wejściówki online, a zwiedzanie najlepiej jest zaplanować na wczesne godziny poranne.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować