Blog podróżniczy » Europa » Włochy » Kiedy najlepiej jechać do Włoch? Pogoda we Włoszech
Włochy

Kiedy najlepiej jechać do Włoch? Pogoda we Włoszech

Kiedy najlepiej jechać do Włoch?

Włochy, choć położone całkiem niedaleko od granic Polski, to całkowicie różnią się klimatem i warunkami pogodowymi. Główną zasługą jest oczywiście ich położenie – przede wszystkim bliskość Afryki i otaczające kraj z 3 stron morza oraz górzysty krajobraz. Jaki będzie najlepszy termin na wyjazd do Włoch? Wszystko zależy od planów – czy ma być to leniwy urlop i relaks w nadmorskim kurorcie, czy aktywne zwiedzanie jednego z włoskich miast pełnych zabytków, a może w planach jest zimowe szaleństwo na stoku?

Pogoda i klimat we Włoszech – kiedy najlepiej jechać?

Włochy leżą na obszarze, w którym panuje głównie klimat podzwrotnikowy morski. Wyjątkiem jest północna część Włoch wzdłuż Alp, w której dominuje klimat umiarkowany, a na górskich szczytach alpejski. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że pogoda w kraju jest bardzo różnorodna, ale przyjemna przez cały rok, bez względu na wybrany kierunek podróży. Na południu i wzdłuż wybrzeży niemal przez cały czas pogoda we Włoszech sprzyja wypoczynkowi, temperatury są wysokie, a większość dni słonecznych, natomiast zimą, szczególnie na północy można liczyć nie tylko na pogodną wiosnę i lato, ale też na śnieżną, łagodną zimę.

Pogoda we Włoszech wiosną

Dobrą wiadomością dla każdego, kto chciały wybrać się np. na majówkę lub długi weekend do Włoch, jest informacja, że wiosną temperatura tutaj jest najmniej kapryśna i najbardziej przewidywalna, a przede wszystkim dużo lepsza niż w Polsce. Sezon turystyczny we Włoszech dopiero się wtedy rozpoczyna, a pogoda jest na tyle dobra, że możliwe jest zarówno zwiedzanie, jak i spędzanie czasu na jednej z malowniczych plaż. Wiosenne miesiące w niemal całych Włoszech to temperatury pomiędzy 16 a 20 stopniami, więc można tutaj uciec przed panującą w Polsce w marcu, kwietniu, a często również w maju szarugą i niepogodą.

Pogoda we Włoszech latem

Włoskie lato jest suche i ciepłe. Czerwiec, lipiec i sierpień to czas, w którym we Włoszech trwa prawdziwy, tłoczny sezon turystyczny. Latem średnia temperatura we Włoszech wynosi od 23 do 25 stopni Celsjusza, co wcale nie oznacza to, że nie ma tu upalnych dni. Podczas największych upałów, termometry mogą pokazać nawet powyżej 30 stopni. Odpowiedzialne jest za to suche i gorące powietrze napływające znad afrykańskich obszarów. Letnie miesiące to idealny czas na odwiedzenie Włoch dla wszystkich wielbicieli plażowania. Amatorzy leniwego odpoczynku i morskich kąpieli powinni zaplanować podróż na lipiec, ponieważ jest to najcieplejszy miesiąc we Włoszech. Niestety trzeba się wtedy liczyć z wysokimi cenami i tłumami turystów, nie tylko na plażach.

Pogoda we Włoszech jesienią

Kiedy najlepiej pojechać do Włoch? Odpowiedź może wydawać się zaskakująca, bo brzmi: jesienią! Jesień we Włoszech jest czasem, w którym jest najwięcej opadów, jednak wciąż nie są to takie ilości deszczu, które potrafią zaskoczyć nas w Polsce. Dodatkowo początek jesieni to czas poza sezonem wakacyjnym, gdy jest tu mniej tłoczno i dużo taniej, a pogoda wciąż dopisuje. Od września do listopada temperatura we Włoszech utrzymuje się na poziomie kilkunastu do nawet powyżej 20 stopni Celsjusza. Co ciekawe, woda w morzu jest najcieplejsza właśnie na początku września, w końcu przez całe lato nagrzewało ją włoskie słońce.

Pogoda we Włoszech zimą

Ferie zimowe, przerwa świąteczna czy długi zimowy weekend to czas, kiedy warto jechać do Włoch. Włoska zima jest bardzo łagodna i dużo cieplejsza od polskiej. Średnie temperatury w zimie w większej części Włoch wahają się między 0 a 13 stopniami Celsjusza, a opady poza górskimi terenami są tu rzadkością. Nikogo nie zdziwi zapewne fakt, że we Włoszech również do najzimniejszych miesięcy należą grudzień, styczeń i luty. Choć pogoda nie zachęca do spędzania czasu na plaży, to wciąż sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i zwiedzaniu kraju. Zdecydowanie najzimniej jest na północy Włoch, gdzie temperatury w zimie spadają nieco poniżej 0. W tej części kraju, na terenach górskich znajdują się liczne ośrodki narciarskie, a na tutejszych stokach nigdy nie brakuje białego puchu. Śnieg w Alpach pojawia się już we wrześniu i utrzymuje się nawet przez połowę roku.

1 komentarz

Kliknij, aby skomentować
  • Włochy wyglądają naprawdę pięknie i chętnie się kiedyś tam wybiorę