Strona główna » Podróże » Ameryka Północna » USA » Wniosek ESTA – jak wypełnić formularz krok po kroku?
Porady USA

Wniosek ESTA – jak wypełnić formularz krok po kroku?

Wniosek ESTA - autoryzacja

Spełniły się przewidywania, które rozgrzewały do czerwoności wielu podróżników pochodzących z Polski. Wyjazd do USA bez wizy od 11 listopada 2019 roku jest dostępny również dla Polaków, dzięki dołączeniu nas do Visa Waiver Program, czyli Programu Ruchu Bezwizowego. Do wjechania na terytorium Stanów Zjednoczonych wystarczy jedynie wypełnić wniosek i zarejestrować się w ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży).

Z ESTA skorzystać mogą wszystkie osoby, które wcześniej musiały ubiegać się o wizę turystyczną, biznesową i tranzytową. Pobyt w USA może wynieść maksymalnie 90 dni, a autoryzacja w ESTA ważna jest przez 2 lata. Do pomyślnego przekroczenia granicy wymagany jest też paszport biometryczny oraz bilet powrotny lub umożliwiający dalszą podróż.

Wniosek ESTA – formularz i rejestracja w systemie krok po kroku

Wniosek ESTA umożliwiający wjazd do USA wypełniamy na oficjalnej stronie Visa Waiver Program.

Pierwszym krokiem jest wybranie opcji nowy wniosek oraz zadecydowanie czy staramy się o pojedynczą autoryzację ESTA czy może wnioskujemy się o ESTA dla całej rodziny lub grupy.

Po wybraniu jednej z opcji musimy zaakceptować regulaminy bezpieczeństwa, po nich będziemy zobowiązani do wprowadzenia swoich danych i odpowiedzenia na pytania. Do systemu wprowadzamy informacje zgodne z tymi znajdującymi się w paszporcie, bez użycia polskich znaków.

W formularzu należy zawrzeć m.in. imię i nazwisko, numer paszportu i jego datę ważności, informacje o obywatelstwie, dane kontaktowe, imiona oraz nazwiska rodziców (w dowolnej kolejności), adres e-mail oraz dane pracodawcy.

ESTA - ulica i adres

Po uzupełnieniu wszystkich pól klikamy DALEJ. W kolejnej części formularza podajemy dane hotelu lub osoby, u której spędzimy pierwszą noc w USA. Jeśli nie masz jeszcze dokładnego planu podróży możesz podać miejsce, gdzie prawdopodobnie się zatrzymasz lub wpisać UNKNOWN.

Wniosek ESTA - hotel nocleg

Następnym krokiem będzie wprowadzenie informacji o naszych chorobach, kryminalnej przeszłości, zamiarach i podróżach. Po uzupełnieniu ostatniej strony wniosku ESTA przyjdzie czas na sprawdzenie oraz potwierdzenie poprawności wprowadzonych danych. Finalizacją rejestracji w systemie ESTA będzie uiszczenie opłaty.

Wniosek ESTA - płatność, cena i koszt


ESTA – pytania

Ile kosztuje ESTA do USA?

Cena uzyskania autoryzacji ESTA wynosi jedynie 14$. Koszt w porównaniu do wizy B1/B2, za którą musieliśmy wcześniej zapłacić 160$ jest zdecydowanie niższy.

Ile trwa oczekiwanie na ESTA?

Rejestracja w systemie ESTA trwa najczęściej około kilku godzin, jednak czas oczekiwania może się przedłużyć. Służby zalecają wypełnienie formularza co najmniej 72 godziny przed podróżą. Status wniosku możesz sprawdzić na stronie esta.cbp.dhs.gov.

ESTA – ile jest ważna?

Autoryzacja ESTA jest ważna dwa lata. Niestety wniosek przypisywany jest do paszportu. Dlatego po jego wymianie, bez względu na to na ile czasu posiadamy jeszcze możliwość wjazdu do USA, będziemy zmuszeni do wypełnienia formularza kolejny raz.

Wiza B1/B2, a ESTA

Osoby posiadające wizę turystyczną wydaną jeszcze przed dodaniem Polski do Visa Waiver Program podróżują do Stanów Zjednoczonych bez zmian. Nie muszą wypełniać wniosku ESTA oraz uiszczać dodatkowej opłaty. Mogą też przebywać w USA dłużej, bo 180 dni.

Jak często można wjeżdżać do USA na ESTA?

Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących ilości przekraczania granicy Stanów Zjednoczonych podczas dwuletniego okresu autoryzacji. Musimy jedynie przestrzegać ilości maksymalnego ciągłego pobytu w postaci 90 dni. Ta liczba nie zeruję się po wyjeździe do sąsiadów USA (np. wyjazd do Kanady czy Meksyku na krótki okres nie pozwoli nam na przebywanie w Stanach kolejnych 90 dni).

Czy pobyt w Iranie wyklucza mnie z ESTA?

Jeśli przebywałeś w Iranie, Iraku, Libii, Korei Północnej, Somalii, Sudanie, Syrii lub Jemenie po 1 marca 2011 roku to niestety nie możesz skorzystać z Programu Ruchu Bezwizowego i musisz wypełnić standardowy wniosek o wizę do USA.

Tagi:

62 komentarze

Kliknij, aby skomentować

 • Witam mam pytanie. Mieszkam w dublinie. Chciałbym polecieć do USA. Kilka miesięcy temu zostałem zatrzymany przez Gardę bo wracałem pod wpływem alkoholu i pokazałem i palca. Sprawę miałem w sądzie ale nie zostałem skazany prawomocnym wyrokiem tylko musiałem wpłacić na cele charytatywne małą sumę. Czy mam szansę na wjazd do Usa i otrzymanie tego ESTA całego. Jeszcze jedno czy jestem w systemie. Ma ktoś podobną sytuację. Dzięki za info.

 • Noszę nazwisko dwuczłonowe, w paszporcie, po prawej stronie zdjęcia poszczególne człony oddzielone są za pomocą znaku “-“. W ESTA należy wpisać nazwisko w takiej formie, w jakiej widnieje w polu przeznaczonym do odczytu maszynowego, czyli dwa wersy poniżej zdjęcia. W tym przypadku poszczególne elementy oddzielone są za pomocą znaku “<". Czy w tej sytuacji, w ESTA, nazwisko wpisuję z "-" czy pomijam?

  • Bez problemu możesz wypełnić wniosek grupowy. W nim głównie chodzi o to, żeby zapłacić jednorazowo za wszystkie wnioski.

 • Witam
  Dostałem do pobrania wypełniony formularz ,pobrałem go ale nie przywołano mnie do opłaty .Czy wezwanie do oplaty przyjdzie mi jeszcze poczta e-mail ?
  Nadto gdy probuje odnalesc status złozonego przeze mnie wniosku po wpisaniu kodu identyfikacyjnego ktory otrzymałem w e-mailu otrzymuje informacje ,ze nie odnaleziono wniosku .

  • Witaj, zakończyłeś składanie wniosku włącznie z weryfikacja wpisanych danych? Jeśli nie przeniosło Cię do płatności, ani nie widzisz swojego wniosku to prawdopodobnie nie przeszedłeś wszystkich kroków.

 • Witam. Co wpisać w rubrykach o zatrudnieniu jeśli jestem rencistą? Czy wpisać dane poprzedniego pracodawcy czy coś innego?

 • Hej, mam wize turystyczna na stare nazwisko, a na stronie ESTA jest napisane, ze nie powinno sie aplikowac jesli posiada sie wazna wize. Co zrobic? Nie chce nowej wizy za $160 jesli juz nie jest potrzebna. Czy 2 paszporty i anglojezyczny odpis aktu malzenstwa wystarczy?

 • Mam już zgodę na wyjazd w esta ale zorientowaĺam się że nie podałam nazwiska panieńskiego i z poprzedniego małżeństwa może bezpieczniej będzie złożyć nowy wniosek i nie ryzykowac że nie przejdę weryfikacji w USA?

  • Witaj, brakujące nazwisko znajduje się w Twoich danych w paszporcie? Jeśli tak radziłbym złożyć ponownie wniosek, jeśli nie to nie powinno być problemu na granicy.

  • Witam, oczywiście szansa jest niższa, ale warto spróbować wypełnić wniosek. Znam przypadki, w których standardowa wiza nie była wydawana, a wniosek ESTA przechodził pozytywnie.

 • Wypelnilam wniosek ESTA,, niestety nie wpisalam dwoch imion, ktore mam w paszporcie? Co teraz? Wniosek oplacony, czeka na aprobate. Dziekuje

  • Jeśli nie możesz edytować wniosku, ja na Twoim miejscu złożyłbym nowy z poprawnymi danymi, szczególnie, że jego koszt jest niski. Przy większym pechu i mocno przestrzegającej przepisy osobie może się okazać, że zostaniesz cofnięta na granicy.

 • Witam. Mam pytanie odnośnie polskich znaków.
  W paszporcie mam polskie znaki w imieniu i nazwisku, a wniosek wskazuje że zawiera niewłaściwe znaki.
  Jak poprawnie wypełnić wniosek? Zamienić polskie Ł ma L czy jak??

 • Witam. Wpisałam dane z karty. Czekałam 30 s.i nic. Przy statusie wniosku nadal mam info ze nadal nieopłacony. Puszczalam płatność z dwóch niezależnych kart. Wczoraj i dzisiaj. Z konta nie pobrane. I żadnej info we wniosku??? Proszę o pomoc.

 • Witam, proszę uważać na strony “pomagające” wypełnić wniosek, a które wyglądają identycznie jak te proponowane prze USA., tylko sa przetłumaczone z języka ang. na inny. mój wniosek seta kosztował mnie nie 14 $ lecz 114$. niespodzianka po sprawdzeniu konta. Otrzymalam potwierdzenie zapłaty na 14$.

 • hej proszę o pomoc,
  czy jeśli jeszcze nie znam adresu w usa w którym będę przebywać bo jeszcze nie zrobiłam rezerwacji hotelu, co należy wpisać wówczas w formularzu?

  • Hej, wybierz dowolny hotel w miejscu, do którego lecisz i podaj jego adres. Te informacje nie są weryfikowane, bo od czasu wniosku do wyjazdu mogą się zmienić z 10 razy.

 • Czy jest jakiś link, numer konta, na który można dokonać opłaty za wniosek wizowy? Próbowałam 2-krotnie bezpośrednio po wypełnieniu wniosku niestety za każdym razem ten sam komunikat że nie można dokonać teraz płatność z powodu błędy serwera. A nie wiem jak wrócić na stronę płatności. Proszę o pomoc/ jakieś rady

  • Hej, wejdź jeszcze raz na stronę Urzędu Ochrony Granic -esta.cbp.dhs.gov/individualStatusLookup, podaj numer swojego wniosku i wtedy wrócisz na stronę płatności.

   • Niestety nie wracam na stronę płatności jest komunikat: w tej chwili nie można sprawdzić statusu płatność. Sprawdź później. Nie ma żadnego linku aktywnego żeby przejść do płatności

 • Od piątku próbuję przejść nową wersję formularza – utknęłam przy danych osobowych. Jest weryfikacja maila, niestety po wpisaniu maila nie przychodzi mi na mail żaden kod weryfikacyjny. W piątek mam wylot, dzwoniłam do ambasady, ale nikt nic nie wie, próbowałm dzwonić na numer amerykański, ale sie nie dodzwoniłam. Nie bardzo wiem co robić…

 • Witam, Chcąc przejść do kroku 3 system wymusza generacje kodu (weryfikacja adresu mail), który wysyła na podany adres mail. Niestety, na ten adres nic nie przychodzi i nie można przejść dalej. Co robić?

 • Witam, w pytaniu ” czy używasz innego nazwiska “, mam wpisać moje nazwisko panieńskie (chociaż je nie używam obecnie) ? Nie wiem też, czy mam wpisać dane ostatniego pracodawcy jeżeli od paru lat jestem na emeryturze.
  Pozdrawiam

  • Pole z innym nazwiskiem zostawiasz puste. Jeśli chodzi o pracodawcę to proszę wpisać ostatniego, u którego wykonywało się pracę.

 • Witam. Mam pytanie wypełniam ten formularz i “nie chce mnie puścić” pola adres pracodawcy:( moj pracodawca prowadzi działalność we wiosce bez nazw ulic jak wpisuje sam nr siedziby – błąd, jak nr z miejscowością – łąd, jak unknown- błąd. nie wiem co mam tam wpisac wszustkiego próbowałem i nie puszcza:( pozdrawiam

  • Witaj, wpisz numer wraz z miejscowością. Jeśli pojawi się Tobie błąd, nic nie zmieniaj w formularzu i spróbuj kolejny raz przejść dalej. Wtedy wyświetli się Tobie pole do zaznaczenia, w którym potwierdzasz, że adres jest poprawny.

  • Hej, mam pytanie, jak mam dokonać płatności? Cały czas wyskakuje mi to co jest pokazane na ostatnim zdjęciu. Jest gdzieś jakiś przycisk dokonaj płatności?

   • Hej, na ostatnim etapie musisz wprowadzić dane swojej karty płatniczej. Jeśli pominęłaś płatność podczas wypełniania wniosku to możesz przejść bezpośrednio do jego opłacenia przez opcję “Sprawdź istniejący wniosek” na głównej stronie ESTA.

  • Witaj! W formularzu umieść miejsce, w którym pracujesz więcej godzin/więcej zarabiasz.
   Miejsce pracy ma przekonać celników, że masz po co wrócić do Polski.

 • A jeśli prowadzę własną działalność to czy w polu o zatrudnieniu wpisuję dane swojej firmy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!