Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Lizbona » Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie
Lizbona

Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie

Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie

Castelo de São Jorge, czyli Zamek Świętego Jerzego to jeden z ważniejszych pomników historii Portugalii. Jest położony na szczycie jednego z portugalskich wzgórz, w jednej z najstarszych części Lizbony – w dzielnicy Alfama. Zamek został zbudowany przez Maurów ok. XI wieku, a w XII wieku podbity przez pierwszego króla Portugalii – Afonso’a Henriques’a (Alfonsa I Zdobywcę), podczas jednej z krucjat.

Zamek św. Jerzego w Lizbonie

Początkowo budowla pełniła jedynie funkcję twierdzy obronnej. W XIV wieku jego patronem został Święty Jerzy. Swoje obecne rozmiary zawdzięcza portugalskim władcom, którzy rozbudowywali go z biegiem lat. Po przeniesieniu stolicy Portugalii do Lizbony zamek stał się siedzibą dworu, a na początku XVI wieku, gdy na polecenie króla Manuela I wybudowano pałac Ribeira, który stał się nową rezydencją królewską, zamek służył jako więzienie i koszary. Zamek św. Jerzego był wielokrotnie niszczony częstymi trzęsieniami ziemi, w pełni odrestaurowano go dopiero na początku XIX wieku. Od tamtej pory stał się popularną atrakcją turystyczną.

Punkt widokowy w Zamku św. Jerzego

Zamek św. Jerzego w Lizbonie to nie tylko ważny zabytek Lizbony, ale również idealny punkt widokowy. Z krętych murów wokół zamku i jedenastu wież strażniczych można podziwiać malowniczy widok ujścia rzeki Tag oraz panoramę całego miasta. Dodatkowymi atrakcjami dla zwiedzających są też „ciemna komnata” znajdująca się wewnątrz zamku (zaciemnione pomieszczenie z lustrami i soczewkami, umożliwiające obejrzenie Lizbony w 3D i odbycie wirtualnego spaceru po mieście), ukryte przejścia oraz znajdujące się na terenie obiektu muzeum ze stałą wystawą, pozwalającą poznać historię zamku. W zamkowych ogrodach można natomiast spotkać przepiękne pawie. W przerwie można napić się kawy w Café do Castelo na zamkowym dziedzińcu lub zjeść pyszny obiad w tamtejszej restauracji Casa do Leão.

Główne wejście do zamku to XIX-wieczna brama ozdobiona herbem niepodległej Portugalii. Budynek jest otoczony murem obronnym z wieżami. Każda z zamkowych wież ma swoją nazwę. Najważniejsze z nich to Torre de Menagem (Wieża Twierdzy – najważniejsza i najsolidniejsza z wież, służąca za stanowisko dowodzenia wojskiem, to na niej podnoszono sztandar królewski), Torre do Haver ou do Tombo (Wieża Bogactwa, w której przechowywane były wszelkie skarby oraz archiwum królewskie), Torre do Paço (Wieża Pałacowa, znajdująca się najbliżej pałacu i prawdopodobnie połączona z nim), Torre da Cisterna (Wieża Cysterny, znajdująca się w pobliżu zbiornika na wodę deszczową) i Torre de São Lourenço (Wieża św. Wawrzyńca, połączona z zamkiem i umożliwiająca sprawną ucieczkę w razie oblężenia lub dostawy zaopatrzenia).

Wstęp do Zamku św. Jerzego – godziny otwarcia i ceny biletów

Ta twierdza w Lizbonie jest dostępna dla miejscowych i turystów przez 7 dni w tygodniu i tłumnie odwiedzana każdego dnia. Zwiedzanie zamku wraz z punktem widokowym jest możliwe od godziny 9:00 do 21:00 w okresie od 1 marca do końca października i od 9.00 do 19:00 w pozostałe miesiące. Bilety kosztują od 7,5 do 15 euro. Dzieci poniżej 12 roku życia mogą wejść do zamku za darmo. Zwiedzenie całego kompleksu zamkowego zajmuje od 1 do 2 godzin.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować