Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Gwatemala

Gwatemala

Stolica: Gwatemala (Ciudad de Guatemala)
Język: hiszpański
Waluta: quetzal gwatemalski
Ludność: ok. 17 mln
Powierzchnia: ok. 108 890 km²

Czy zastanawiasz się, jakie są największe atrakcje Gwatemali i dlaczego tak wiele osób podróżuje do tego kraju w Ameryce Środkowej? W tym przewodniku dowiesz się, co warto zobaczyć w Gwatemali.

Przewodnik po Gwatemali – jakie atrakcje oferuje ten kraj?

Gwatemala oferuje wyjątkowe bogactwo atrakcji turystycznych, z naturalnym pięknem zintegrowanym z dziedzictwem kulturowym Majów. Podróżując po kraju, zostaniecie zauroczeni tym dziedzictwem przodków reprezentowanym w świątyniach, muzeach i stanowiskach archeologicznych. Będziecie mieli szansę zanurzyć się w zwyczajach, tradycjach, pięknie rękodzieła, mistycyzmie kultury religijnej, egzotycznej gastronomii oraz życzliwości i serdeczności mieszkańców Gwatemali. W lokalnym języku „Nahuatl” Gwatemala oznacza "miejsce wielu drzew", dlatego też zaskoczą Was dżungle i różnorodność naturalna tego kraju, w postaci jezior, jaskini, uzdrowisk, parków narodowych, wulkanów, rzek, czy pięknych plaż.

Gwatemala - atrakcje

1. Miasto Majów Tikal – co warto zobaczyć i co warto wiedzieć?

Na północy kraju, w departamencie Petén, leży Parque Nacional Tikal - imponujące stanowisko archeologiczne osadzone w sercu gwatemalskiej dżungli. Jest to starożytna cytadela Majów wpisana w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Starożytne miasto Majów zajmuje ponad 16 kilometrów kwadratowych i zawiera atrakcje w postaci ekspozycji blisko 3000 elementów archeologicznych. Najwyższy budynek (Templo de la Serpiente Bicéfala) ma 70 metrów wysokości i jego zwiedzanie oferuje najlepszy widok na okolicę. Szacuje się, że w czasach swojej świetności w Tikal mieszkało ponad 100 000 osób. Na szlakach parku można usłyszeć dźwięki różnorodnych dzikich zwierząt, które zamieszkują okoliczną dżunglę. Są to głównie małpy wyjce, tukany, jaguary, papugi i inne gatunki typowe dla lasów tropikalnych tego regionu.

2. Wyspa Isla de Flores i jezioro Petén Itzá

65 kilometrów od Tikal, również w departamencie Petén, na północy kraju, znajdziecie emblematyczne jezioro Petén Itzá. Jest to trzecie co do wielkości jezioro w Gwatemali, o powierzchni ponad 99 kilometrów kwadratowych, które wyróżnia się swoim pięknem. Co zwiedzić w tym miejscu? Na środku jeziora znajduje się wyspa Isla de Flores, miejsce pełne kolonialnych domów wśród wąskich brukowanych uliczek. Obszar ten tętni życiem, znajduje się tam wiele barów, mnóstwo miejsc noclegowych i inne atrakcje. Na wyspie nie ma godnych uwagi zabytków, choć w czasach jej świetności znajdowały się tu piramidy i świątynie. Główny zabytek ukryty jest pod kościołem Nuestra Señora de los Remedios. Na Isla de Flores można wynająć łódź, aby cieszyć się jeziorem.

3. Stanowisko archeologiczne Yaxhá

Innym stanowiskiem archeologicznym reprezentującym świat Majów, choć mniej znanym i odwiedzanym, jest park Parque Nacional Yaxha. Znajduje się on również w departamencie Petén, na północny zachód od miejscowości Flores. Do tej pory zidentyfikowano ponad pięćset budynków w osadzie rozmieszczonej na różnych poziomach i połączonych ze sobą groblami i utwardzonymi drogami, co jest bardzo charakterystycznym rozmieszczeniem terenu w kulturze Majów. Piękno Yaxhá leży w jego naturalnym środowisku, przypominającym dżunglę i znacznie bardziej dzikim niż stanowisko archeologiczne Tikal. Spacerując po terenie odkryjecie na wpół zakopane budynki, oraz fortece i centra ceremonialne pokryte zielenią dżungli. Miejsce to zdecydowanie wyróżnia się tajemniczością i mistycyzmem.

4. Miasto Antigua Guatemala i jego atrakcje

Założone w 16 wieku, gwatemalskie miasto Antigua Guatemala słynie z nienaruszonego piękna architektonicznego swoich budynków w stylu barokowym, które przyniosły mu wyróżnienie "najpiękniejszego miasta kolonialnego na świecie". Położone 45 kilometrów od stolicy kraju - Guatemala City i zbudowane na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza, miasto Antigua i jego zabytki przetrwały plag, pożary, powodzie, huragany, wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi. Choć było wielokrotnie odbudowywane, dziś jest jedną z głównych atrakcji turystycznych kraju. Spektakularna architektura kościołów, pałaców, placów, fontann, świątyń, starych klasztorów i budynków cywilnych zachwyci każdego.

5. Wulkan Acatenango

Wulkany stanowią nieodłączną część gwatemalskiego krajobrazu i każdy plan zwiedzania Gwatemali powinien obejmować jeden z nich. Wejście na wulkan Acatenango, o wysokości prawie 4000 metrów, jest jedną z najbardziej imponujących wypraw, jakie można odbyć podczas wizyty w Gwatemali. Wycieczki na uśpiony wulkan zwykle zaczynają się w Antigua Guatemala. Zwiedzanie wulkanu jest dla najodważniejszych wędrowców, ponieważ trasa może zająć dwa dni intensywnego marszu, ponieważ trzeba pokonać 14-kilometrową trasę w obie strony, podczas której pokonuje się przewyższenie o ponad 1600 metrów. W drodze na szczyt można podziwiać majestatyczne erupcje kolejnego wulkanu Fuego, znajdującego się prawie 4 kilometry od Acatenango. Wulkan Fuego jest jednym z najbardziej imponujących i niebezpiecznych aktywnych wulkanów na świecie. Eksperci informują o nawet pięciu wybuchach co godzinę i od umiarkowanych do silnych wypływach lawy, co podkreśla niebezpieczeństwo tego miejsca, ale nie umniejsza jego piękna.

6. Jezioro Atitlan i ciekawe miejsca wokół niego

Jeśli zapytasz się miejscowych, co warto zobaczyć w Gwatemali i jakie są najpiękniejsze miejsca w tym kraju, wielu zgodzi się, że numerem 1 jest jezioro Atitlán i z pewnością mają oni rację. Znajdujące się w departamencie Sololá, 144 kilometry od stolicy, Atitlán jest drugim co do wielkości jeziorem w kraju i zajmuje prawie 130 kilometrów kwadratowych. Z brzegów jeziora widoczne są 3 imponujące wulkany: Tolimán, Atitlán i wulkan San Pedro. Korzystając z publicznych barek, można odwiedzić wioski San Marcos, Panajachel, San Pedro de la Laguna, San Juan de la Laguna, Santa Cruz, Santa Catarina Palopó i wiele innych, które charakteryzują się swoją własną kulturą i tradycjami. Atrakcje jeziora Atitlán związane są również z uprawianiem sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, wędkarstwo sportowe i kajakarstwo. Jeśli lubisz piesze wycieczki, w Atitlán znajdziesz niektóre z najbardziej charakterystycznych tras w Gwatemali, takich jak wycieczka do Nariz del Indio, znanej również jako Rosto Maya. Można również wybrać się na wycieczkę na wulkan San Pedro, z San Pedro de la Laguna.

7. Chichicastenango – co zobaczyć w tym autentycznym mieście

Podczas podróży do Gwatemali nie można pominąć miasta Chichicastenango. Chichicastenango znajduje się około 145 kilometrów od Guatemala City, na południu kraju. Jest to chyba jedno z najbardziej reprezentatywnych i autentycznych miejsc. Wśród jego mieszkańców znajduje się duża populacja rdzennych mieszkańców rasy Quiché pochodzącej od Majów. Co warto zobaczyć w Chichicastenango? W kościele Santo Tomás można być świadkiem obrzędów i ceremonii, które nadal są obchodzone według tych samych tradycji, co podczas hiszpańskiego podboju. Dodatkowo na wzgórzu Pascual Abaj, odprawiane są rodowe obrzędy Majów pomieszane z hiszpańskim katolicyzmem, poświęcone bóstwu, znanemu jako Pascual Abaj. Poza tym najbardziej atrakcyjnym i wyjątkowym miejscem jest niewątpliwie targ w Chichicastenango. Jest to miejsce pełne zapachów i smaków, rękodzieła i lokalnego jedzenia.

8. Semuc Champey

Jednym z miejsc w Gwatemali, którego zwiedzanie jest warte zachodu, jest Park Narodowy Semuc Champey. Stanowi on ciąg wodospadów o intensywnym turkusowo-zielonym kolorze, z kamiennymi ścieżkami i mnogością naturalnych basenów. W okolicznych lasach można spotkać ponad 100 gatunków ptaków, wiele ssaków, gadów, płazów i ryb, ponadto znajduje się tu spora liczba gatunków roślinności charakterystycznych dla lasów deszczowych. Podczas zwiedzania Semuc Champey znajdziecie także różne inne atrakcje: szlaki turystyczne, wiszące mosty i wodospady. Warto wybrać się na także do wioski Lanquín położonej nieopodal, ale dojazd możliwy jest tylko przy użyciu pojazdów 4×4.

9. Livingston

Livingston to mała miejscowość na gwatemalskich Karaibach, do której można dotrzeć jedynie drogą wodną. W tym celu należy przepłynąć przez zatokę Amatique, z miasta Río Dulce. Decydując się na odwiedzenie tego trudno dostępnego miasteczka, poznasz inną stronę kultury i niezrównanego piękna tego kraju. Livingston charakteryzuje się tym, że jego mieszkańcy zachowują tradycje i zwyczaje z przeszłości. Ich główną cechą charakterystyczną jest to, że są mieszanką afro-karaibską z grupą Majów Qeqchí, co czyni Livingston miejscem innym i oryginalnym. Podczas wycieczki można zrelaksować się na plażach tej okolicy. Z Livingston można odwiedzić kolejne ciekawe miejsca, takie jak Puerto Barrios, najważniejszy port handlowy Gwatemali, lub wybrać się na wycieczkę do Belize.