Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Salwador

Salwador

Stolica: San Salvador
Język: hiszpański
Waluta: dolar amerykański, Bitcoin
Ludność: ok. 6.3 mln
Powierzchnia: ok. 21 040 km²

Jeśli myślisz o odwiedzeniu Salwadoru, pokochasz ten przewodnik. Jeśli natomiast nigdy nie rozważałeś/ rozważałaś odwiedzenia tego kraju, warto poznać ten kierunek, bo dostępne atrakcje w Salwadorze na pewno Cię zaskoczą.

Ciekawe miejsca w Salwadorze – czym zachwyca ten kraj?

Położony w Ameryce Środkowej i graniczący z Hondurasem, Gwatemalą i Oceanem Spokojnym Salwador jest najmniejszym krajem na subkontynencie. I pomimo swoich niewielkich rozmiarów, kraj ten posiada wszystkie elementy, które czynią go idealnym miejscem dla turystów. Od niesamowitych stanowisk archeologicznych, przez pocztówkowe krajobrazy naturalne, po urocze wioski z kolonialną architekturą, a wszystko to pod płaszczem bogatej i urzekającej kultury i historii naznaczonej kolonializmem i dawnymi cywilizacjami, które żyły na tym terenie wiele wieków wcześniej. Ale to tylko kilka przykładów tego, co zobaczyć w Salwadorze.

Salwador - atrakcje

1. San Salvador – atrakcje stolicy Salwadoru

San Salvador jest stolicą Salwadoru i chociaż miasto jest małe, warto przespacerować się jego ulicami i poznać jego historię. Należy jednak za wszelką cenę unikać niebezpiecznych dzielnic takich jak Soyapango, Apopoa. Chociaż bezpieczeństwo w kraju z roku na rok się poprawia, dzięki twardej polityce, to Salwador wciąż jest jednym z najniebezpieczniejszych państw świata, a jego stolica jest centrum przestępczości. Warto mieć na uwadze, że niektóre zabytki kolonialne zostały zniszczone przez trzęsienia ziemi. Co warto zobaczyć w San Salwador? Jednym z miejsc, które musisz zobaczyć podczas wycieczki do stolicy Salwadoru jest Palacio Nacional (Pałac Narodowy) - monumentalny budynek zbudowany w 1866 roku i jedna z głównych atrakcji turystycznych miasta. W sercu miasta znajdziesz także Teatro Nacional (Teatr Narodowy) - najstarszy w Ameryce Środkowej, który wyróżnia się elegancką architekturą łączącą style renesansowy, rokokowy, romantyczny i secesyjny, a także rynek miejski Plaza de la Libertad - najżywsze miejsce w mieście.

2. Parque Nacional El Boquerón i wulkan El Boquerón

El Boquerón zasługuje na szczególną wzmiankę. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Salwadorze i Ameryce Środkowej, gdzie można udać się na zwiedzanie zapierających dech w piersiach szlaków turystycznych, aby zobaczyć imponujący wulkanu El Boquerón. Wulkan jest podzielony na trzy główne części, El Picacho - jego najwyższy punkt, El Boquerón - krater i El Jabalí. Szlaki turystyczne znajduje się zaledwie 20 km od centrum miasta San Salvador.

3. Santa Ana – co warto zobaczyć w tym kolonialnym mieście

Santa Ana to drugie pod względem liczby ludności miasto w kraju. W przeciwieństwie do San Salvador, wiele skarbów architektonicznych z epoki kolonialnej przetrwało próbę czasu. Jednym z najciekawszych przykładów jest Teatro Nacional (Teatr Narodowy). Ten imponujący budynek w kolorze miętowym znajduje się na placu Parque La Libertad, w pięknym otoczeniu, gdzie znajdują się inne ważne zabytki i atrakcje miasta, takie jak Alcaldía (Biuro Burmistrza) i kasyno. W pobliżu znajduje się również Katedra Santa Ana, zbudowana na początku XX wieku, która zaskakuje białym kolorem i neogotycką architekturą.

4. Wulkan Santa Ana

Co zwiedzić niedaleko Santa Ana? Tylko 40 km od miasta znajduje się wulkan Santa Ana. Jego wysokość 2381 metrów daje mu tytuł najwyższego wulkanu w Salwadorze. Zwiedzanie tej atrakcji może być nieco trudne, zwłaszcza jeśli jest bardzo gorący dzień, ale po dotarciu na szczyt zobaczysz jeden z najbardziej imponujących widoków w Salwadorze.

5. Stanowisko Archeologiczne: Sitio Arqueológico El Tazumal

W gminie Chalchuapa, 15 km od miasta Santa Ana znajduje się jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych i historycznych w Salwadorze. Mowa o stanowisku archeologicznym El Tazumal. Co warto zobaczyć w tym miejscu? Ruiny składają się z kilku struktur, w tym 24-metrowej struktury schodkowej oraz pochodzącej z kultury Omelca La Piedra de las Victorias (Kamień Zwycięstw). Kamień ten to monolit z płaskorzeźbą z postaciami przedstawiającymi okres 700 r.p.n.e. Inne ciekawe miejsca w stanowisku archeologicznym to między innymi muzeum.

6. Jezioro Coatepeque

Jednym z naturalnych cudów Salwadoru jest jezioro Coatepeque, na południe od miasta Santa Ana. Jak to często bywa w tym kraju, jezioro Coatepeque jest pochodzenia wulkanicznego i ma cechy, które sprawiają, że wydaje się magiczne, ponieważ jego wody zmieniają kolor cyklicznie z powodu proliferacji alg. Jest to idealne miejsce do nurkowania, kajakarstwa i innych sportów wodnych, dzięki swoim spokojnym wodom.

7. El Tunco - jedna z najlepszych plaż do odwiedzenia w Salwadorze

W departamencie La Libertad, około 40 km od stolicy Salwadoru znajduje się tętniąca życiem gmina El Tunco, w której znajdują się jedne najlepszych plaż w Salwadorze. Miejsce to jest także idealne na zabawę, ze względu na swoją żywą atmosferę. El Tunco (plaża o tej samej nazwie co gmina), jest bez wątpienia ulubioną plażą surferów, gdzie fale osiągają wielkość 6 metrów. Jeśli jednak surfing nie jest dla Ciebie, nie martw się, ponieważ będziesz mógł cieszyć się opalaniem na czarnym wulkanicznym piasku El Tunco i pływaniem w spokojniejszych miejscach.

8. El Zonte – kolejne miejsce dla fanów plażowania

Dziesięć kilometrów dalej od El Tunco znajduje się naprawdę magiczne miejsce turystyczne w Salwadorze: El Zonte - kochane przez miejscowych i podróżników. Jest to mała nadmorska wioska, ale obfita w atrakcje. Ciesz się różowymi zachodami słońca, spaceruj wzdłuż wybrzeża, skosztuj typowego ulicznego jedzenie i zaprzyjaźnij się z miejscowymi, aby mieć jeszcze więcej zabawy podczas pobytu. Czarny piasek, kamienie, piękne tropikalne palmy i jaskinie sprawiają, że miejsce to jest wyjątkowe. Znajdziesz tu zarówno luksusowe hotele, jak i tanie zakwaterowanie i hostele.

9. Ruta de las Flores (szlak obejmujący 5 wiosek)

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Salwadorze to obszar pomiędzy dwoma departamentami, który obejmuje pięć wyjątkowych wiosek położonych pośród natury. Plan zwiedzania obejmuje miasteczka: Nahuizalco, Salcoatitán, Juayua, Apaneca i Concepción de Ataco, każde z nich ma niepowtarzalny urok, który sprawia, że bardzo trudno jest wybrać ulubione miasteczko, dlatego proponuje odkryć je wszystkie poprzez „Ruta de las Flores”. Trasa ta może być realizowana poprzez zorganizowane wycieczki, które zabiorą Cię w najpiękniejsze miejsca w pięciu wioskach w ciągu jednego dnia, gdzie odkryjesz ciekawe miejsca, jak między innymi: termales de Santa Teresa (gorące źródła) i Laberinto de Apaneca. Jeśli jednak czujesz, że jeden dzień to za mało, aby poznać wszystkie atrakcje, które Ruta de las Flores ma do zaoferowania, możesz zorganizować zwiedzanie na własną rękę i spędzić w tym rejonie tyle dni, ile potrzebujesz.

10. Suchitoto

Suchitoto jest jednym z najczęściej odwiedzanych miasteczek w Salwadorze i nic dziwnego, ponieważ jego piękna kolonialna architektura i malownicza atmosfera sprawiają, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do zobaczenia w kraju. Co warto zobaczyć w Suchitoto? Wśród najciekawszych zabytków do zobaczenia w Suchitoto są kościół Santa Lucia i wodospad Cascada de los Tercios. Jednak najlepszym doświadczeniem jest niewątpliwie spacer po kolorowych uliczkach i rozkoszowanie się atmosferą tego miejsca.

11. Laguna Olomega

To jedna z najbardziej znanych lagun Salwadoru. Znajduje się pomiędzy gminami Chirilagua i El Carmen. Ma 24 km2 powierzchni, jest otoczona imponującymi wzgórzami i jest pełna rodzimej flory i fauny. Jest to jeden z najważniejszych obszarów podmokłych w kraju, który zawiera lasy namorzynowe, lasy deszczowe i bagna. Laguna ta posiada również w swoim wnętrzu kilka wysp o różnej wielkości, na które można się dostać dzięki przejażdżkom łodzią oferowanym przez miejscowych. Ogólnie atmosfera jest bardzo relaksująca, idealna dla tych, którzy kochają naturę i ekoturystykę.