Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Lizbona: Tramwaj 28 – trasa, cena biletów i informacje praktyczne
Lizbona Relacje z podróży

Lizbona: Tramwaj 28 – trasa, cena biletów i informacje praktyczne

Żółty tramwaj w Lizbonie

Co widzisz przed oczami mając w głowie słowo Lizbona? Tramwaj 28! Czyli mały żółty wagonik podróżujący po stolicy Portugalii.

Lizbona jest bardzo pięknym i malowniczym miejscem, aby ją zwiedzić i dokładnie poznać warto zdecydować się na przejażdżki tramwajami, które poruszają się atrakcyjnymi trasami wśród wąskich uliczek i w trudno dostępnych miejscach. Na szczególną uwag zasługuje Tramwaj 28. Jest to specjalna linia dla turystów. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Tramwaj 28 – Lizbona

Tramwaj 28 to prawdziwa wizytówka Lizbony. Od lat jest on nieodłączoną częścią stolicy Portugalii. Na wielu pocztówkach można spotkać małe wagoniki w żółtym kolorze. Trasa tramwaju przebiega przez najbardziej atrakcyjne dzielnice i zakątki miasta. Lizbońska linia 28 dostarcza wielu niezapomnianych przeżyć i emocji. Z tego powodu wagoniki nieustannie są wypełnione tłumami turystów.

Lizbona tramwaj 28

Żółty tramwaj 28 w Lizbonie kursuje co 8-10 minut. Jednak ze względu na ogromne zainteresowanie turystów i utrudnienia na trasie (np. zablokowanie trasy przejazdu przez samochody) często przyjazdy tramwaju nie pokrywają się z rozkładem jazdy. Podczas, gdy ja czekałem na swój przejazd zdarzały się przerwy w podjeżdżaniu tramwajów trwające ponad 20 minut, a potem w ciągu kilku minut, przy wrzawie oczekujących, na przystanek docierało parę wagoników linii 28.

Czas przejazdu przez całą trasę to nie więcej niż 50 minut. Warto podkreślić, że większość czasu tramwaj jedzie bardzo powoli – pokonując wąskie uliczki i wzniesienia. Jednak w niektórych miejscach tramwaj rozpędza się nawet do 50 km/h. Pierwszy przejazd rozpoczyna się o 5:40, a ostatni o 21:15. Aby uniknąć tłumów i długiego oczekiwania w kolejce warto pokusić się o wczesną pobudkę lub odłożenie przejazdu na wieczór.

Żółty Tramwaj 28 w Lizbonie – historia

Tramwaje w Lizbonie to niezwykle popularne środki transportu. Linia 28 rozpoczęła swoją działalność w 1914 roku. Jej długość to ponad 7 kilometrów.

Drewniane, jednowagonowe tramwaje do Lizbony zostały sprawdzone ze Stanów Zjednoczonych. Podobne poruszają się do teraz po San Francisco. Mimo swojego wieku to właśnie te pojazdy są najlepszym środkiem transportu po stromych uliczkach stolicy Portugalii. Posiadają różne rodzaje hamulców oraz piaskarkę ułatwiającą zatrzymanie się na śliskich torach. Dodatkowo tramwaje są ekologiczne. Znajduje się w nich 28 miejsc siedzących i 38 miejsc stojących.

Tramwaj 28 Lizbona

Bilety na Tramwaj 28 – cena

Aby móc przejechać się linią 28 koniecznie trzeba zakupić bilety. Można tego dokonać u kierowcy, gdzie cena wynosi 3€. Lepszym rozwiązaniem, z którego korzysta większość turystów i mieszkańców jest użycie karty Viva Viagem (kosztuje 0,50€). Dzięki temu opłata za przejazd jest o połowę mniejsza. Inną, ciekawą opcją jest skorzystanie z biletu 24h, którego koszt wynosi 6,80€. Możemy korzystać z niego na wszystkich liniach metra, autobusów, tramwajów oraz w popularnych w Lizbonie windach.

Warto pamiętać, że do Tramwaju 28 wchodzi się pierwszymi drzwiami, a wychodzi ostatnimi. Aby skasować bilet w lizbońskim tramwaju, należy przyłożyć go do żółtego czynnika, który znajduje się obok wejścia. Zielone światełko potwierdza prawidłowe skasowanie biletu.

Żółty zabytkowy tramwaj Lizbona

Zwiedzanie Lizbony – Tramwaj 28 (trasa)

Komunikacja miejska w Lizbonie opiera się przede wszystkim na tramwajach. Dzięki nim można łatwo dostać się w dowolne miejsce w mieście. Tramwaj 28 pozwala na zwiedzenie Lizbony i jej najciekawszych atrakcji. Poszczególne przystanki znajdują się w pobliżu często odwiedzanych miejsc w stolicy Portugalii.

Linia 28 rozpoczyna swój bieg na placu Martim Moniz, a kończy na Campo de Ourique. Jeśli chcesz po prostu przejechać się tramwajem polecam wsiąść do niego na pierwszym przystanku, czyli wspomnianym Martim Moniz. Dołączenie do trasy na kolejnych postojach często bywa trudne z powodu kompletu pasażerów.

Jeśli masz więcej czasu dobrym rozwiązaniem jest wysiadanie w wybranych miejscach, aby bliżej przyjrzeć się danemu zabytkowi, a następnie kontynuowanie jazdy. Aby takie rozwiązanie się opłacało warto zakupić bilet na 24 godziny, który kosztuje 6,40 Euro.

Na trasie tramwaju nr 28 znajdują się takie atrakcje jak np. punkt widokowy Miradouro da Senhora do Monte, punkt widokowy Miradouro da Graca, zamek świętego Jerzego, klasztor św. Wincentego, Panteon Narodowy, centrum Alfamy, Katedra Se, Elevador da Gloria, ulica Rua Augusta, dzielnica Bairro Alto, Cmentarz Przyjemności i wiele innych.

Planując wyjazd do Lizbony warto wziąć pod uwagę przejazd linią 28. Trzeba jednak być szczególnie wyczulonym na kieszonkowców, którzy chętnie polują na rozkojarzonych turystów w zatoczonych wagonikach.

3 komentarze

Kliknij, aby skomentować