Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Madera » Szlak z Pico do Arieiro na Pico Ruivo na Maderze
Madera

Szlak z Pico do Arieiro na Pico Ruivo na Maderze

Szlak z Pico do Arieiro na Pico Ruivo na Maderze

Drugi dzień pobytu na Maderze miał być nieco bardziej aktywny, na początek w planach mam wycieczkę z Funchal na szczyt Pico Arieiro i przejście stąd popularnym szlakiem do Pico Ruivo. Te dwa szczyty łączy malowniczy szlak PR1, a trasa, choć nie jest długa, to jest dość wymagająca. Optymistycznie, przejście całego szlaku, czyli droga z Pico do Arieiro na Pico Ruivo, powinno potrwać ok. 3-4 godzin.

Pico do Arieiro

Na szczyt tej góry można oczywiście wejść pieszo, ale dojazd na Pico do Arieiro jest też możliwy samochodem, więc chętnie korzystam z tej możliwości. Droga z Funchal mija bardzo sprawnie i zajmuje ok. 40 minut, a auto można bez problemu zostawić na pobliskim parkingu, jest bezpłatny i znajduje się kilka metrów od szczytu góry i dosłownie rzut beretem od początku szlaku PR1. Do punktu startowego planowanej wycieczki dojeżdżam z samego rana, by uniknąć tłumów i spokojnie zdążyć przejść trasę tam i z powrotem. Obok parkingu jest również niewielki sklep z pamiątkami, kawiarnia i tajemnicza biała kula, która okazuje się radarem wojskowym.

Pico do Arieiro jest trzecim co do wysokości szczytem Madery (wysokość to 1818 m n.p.m.) i znajduje się w samym sercu wyspy – idealny punkt wypadowy do zwiedzania dalszych części Madery. Szlak PR1, którym mam zamiar przejść, jest jednym z najpiękniejszych tutaj, ale zarazem najbardziej wymagającym, warto wyposażyć się w wygodne buty i sportowy strój. Przed planowaną wycieczką można sprawdzić warunki pogodowe, dzięki zamieszczonym tu kamerom, na żywo transmitującym zmiany pogody na szczycie.

Szlak PR1 na Maderze
Szlak PR1 przy sprzyjającej pogodzie

Pico do Ruivo

Trasa prowadzi na kolejny szczyt i ma ok. 10 km długości. Nie ma tu tłumów turystów, jest cisza i spokój. Cały szlak to wąskie, kręte ścieżki wykute w skale, strome podejścia i schodki oraz tunele, a wszystko otoczone kwitnącą, maderską roślinnością i…chmurami. Terytorium, na którym znajduje się szlak, jest obszarem chronionym, objętym programem Natura 2000.

Podczas sprzyjających warunków pogodowych widok stąd zachwyca, dziś niestety mam pecha, bo intensywny deszcz, mgła i niemal zerowa widoczność nie pozwalają mi wystarczająco się nim nacieszyć. Szlak PR1 prowadzi do Pico do Ruivo – jest to najwyższy szczyt Madery (o wysokości 1862 m n.p.m.), który oferuje nie tylko panoramiczne widoki, ale też możliwość dotknięcia chmur – dosłownie. Wierzchołek góry jest skąpany w chmurach, a najlepsze widoki stąd są o wschodzie i zachodzie słońca. Niestety tutaj nie ma kamery, która pokazałaby panujące na górze warunki.

Szczyt Pico Ruivo na Maderze jest obowiązkowym punkt zwiedzania wyspy i bardzo żałuję, że nie udało mi się dziś zrealizować planu, ale przy obecnej pogodzie nie ma to najmniejszego sensu. Przekładam tę trasę na inny dzień, a teraz szybka zmiana planów i wybieram się w inne, równie atrakcyjne miejsce, które znajduje się w pobliżu szlaku.

Pico do Ruivo

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować